2025. január 18-án írták meg a középiskolába készülő tanulók a központi felvételit magyar nyelv és matematika tárgyakból. Már nyilvánosak a feladatsorok és a megoldások is.
Sorra érkeznek a központi felvételi vizsgákon elért átlagpontszámok, melyet a középiskolában készülők írtam meg január 18-án, szombaton. A diákok egyes feladatokat nehezebbnek éreztek a korábbi évekhez képest, és felesleges stresszt jelenthetett a gimnáziumi minimum pontszám ajánlások bevezetése is. Eszerint 50 pontot el kellene érnie a 100-ból annak, aki gimnáziumba készül.
Már több középiskola közzétette, hogy hány pontot szereztek azok a diákok, akik náluk írták a központi felvételit. Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (Budapest) közlése szerint a hatodikosok magyarból 28,6 pontot, matekból 26,5 pontot értek el, a nyolcadikosok pedig magyarból 33,7 pontot, matematikából 30,0 pontot - írja az Eduline. A Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium (Budapest) közlése szerint a nyolcadikosok átlagpontszáma tavalyhoz képest, ha nem is sokkal, de csökkent: a magyar 31,64 pont, a matek: 28,72 pont lett. A Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium és Szakgimnázium (Miskolc) átlagpontszámok még nem tett közzé, de az adatokból az látszik, hogy az itt vizsgázó nyolcadikosoknak a matek sokkal rosszabbul sikeredett, mint a magyar. A Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium statisztikáiból is az derül ki, hogy magyarból vizsgasor volt a könnyebb.
Január 18-án, szombaton írták a központi írásbeli vizsgát a középiskolába készülő negyedikesek és hatodikosok, valamint 9. évfolyamra jelentkező nyolcadikosok. Az írásbelin magyarból és matematikából is 50-50 pontot lehetett szerezni, a 10-10 feladat megoldására 45-45 percet kaptak. A 2025-ös feladatlapok és megoldásaik itt találhatók:
A pótírásbeli január 28-án lesz, és a 2024/2025-ös tanév rendje szerint a központi írásbelit szervező intézmények február 7-én értesítik a tanulókat az eredményekről. A szóbeli felvételi vizsgák március 3-a és 20-a között lesznek.
Felesleges volt a stressz?
Nem gondolom, hogy az idei magyar központi írásbeli felvételi a korábbiaknál nehezebb lett volna, de akadtak olyan feladatok, ahol el lehetett veszíteni 1-2 pontot – mondta a Népszavának a Magyartanárok Egyesületének választmányi tagja. Schiller Mariann szerint a feladattípusok nem érhették váratlanul a gimnáziumba felvételiző diákokat, ugyanakkor előfordult, hogy egy-egy feladat leírásában voltak pontatlanságok, valamint a hatodikosok szövegértési feladatai között található egyik novellát (Nagy Lajos: A víziló) sem tartja jó választásnak, nem minden diák jöhetett rá, hogy a szöveg egy paródia - írja a lap.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szakember szerint idén ráadásul feleslegesen stresszeli a diákokat és a szülőket a gimnáziumi felvételinél a minimumpontszámos központi ajánlás. Ahogy arról lapunk is beszámolt, idén a tankerületek javaslatára az állami gimnáziumok a legtöbb helyen ajánlott (néhány intézményben pedig kötelező) minimumponthatárokat vezettek be. Gimnáziumi képzésre legalább 50 pontos központi felvételi eredménnyel lehetne bekerülni, míg a nyelvi előkészítős osztályokba 60 a ponthatár. A 6 és 8 osztályos tankerületi gimnáziumokban pedig ajánlott 70 pontos központi írásbelit elérni.
Schiller Mariann szerint a központi írásbeli egyébként is egy “versenyvizsga”, amelynek lényege, hogy az adott iskolába felvételiző diákok egymáshoz képest milyen pontszámokat érnek el, ebből a szempontból szerinte az is mindegy, hogy az átlageredmények hogyan alakulnak. Hozzátette, elvben előfordulhat, ha egy-egy intézményben szigorúan veszik a központi ponthatárokat, ott kevesebb diákot vehetnek fel.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Milyen lakáscélod van? Vásárlás vagy felújítás?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mit gondolnak olvasóinknak a lakás-előtakarékosságról.
-
Milliókat is bukhatnak a lakástulajdonosok, ha nem figyelnek erre
Arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább.