A digitális kompetenciamérések során a diákok tömegesen használják a ChatGPT-t és más mesterséges intelligencia alapú megoldásokat.

Idén utoljára vizsgázhattak az eddig ismert módon a diákok az érettségi szezonban, jövőre ugyanis az Eduline információi szerint teljesen átalakul a rendszer. Magyarból új típusú feladatok, míg történelemből új témakörök lesznek, de mindezek mellett változnak a természettudományos tárgyak vizsgái is, illetve új tárgyakat is választhatnak majd a diákok.
2024-től megszűnik az érettségi eddig ismert formája: átalakulnak a magyar érettségi feladatsorai, ahol új típusú feladatokat kapnak az érettségizők, miközben történelemből új témakörök jelennek meg. Mindezek mellett pedig átalakul a természettudományos tárgyak feladatsora is, miközben új tárgyakból is válogathatnak az érettségizők.
A legdrasztikusabb változás talán a magyarérettségit érinti, ahol sokkal nagyobb lexikális tudásra lesz szüksége az érettségizőknek, mint eddig. Ugyanis 2023-ig a diákoknak a feladatsor első felében egy szövegértési feladatsort, valamint egy rövid gyakorlati szövegalkotást kellett elkészíteniük, addig jövőre már a szövegértés nyelvtani feladatokkal is ki fog egészülni, míg a gyakorlati szövegalkotás és érvelés teljesen eltűnik a vizsgákból. Ennek a helyét egy irodalmi-műveltségi teszt veszi majd át.
Ezzel a középszintű magyar érettségin lehetnek feladatok a hangtanról, de rákérdezhetnek akár konkrét fogalmakra is, miközben fejből kell tudni majd bizonyos költők életrajzát. Mindezek mellett a szóbeli tételsorokon is változtattak: az eddigi hat kötelező életmű mellé (Kosztolányi Dezső, Arany János, Babits Mihály, Petőfi Sándor, Ady Endre és József Attila) további új négy személy is bekerült (Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Vörösmarty Mihály, Herczeg Ferenc).
A történelem érettségi átalakítása kevésbé drasztikus, ott csak a témaköröket szabták át leginkább. Azonban van olyan témakör, amihez 142 extra elem került, ez pedig könnyedén háttérbe szoríthatja az egyéb kompetenciák tanítását. A természettudományi tárgyak esetében az eddigitől eltérően le kell adni egy saját kutatást, vagy projektmunkát, aminek kidolgozása hasonló az egyetemi diplomamunkához.

Tavaszi szünet 2025: mikor lesz és meddig tart a húsvéti szünet? Itt az összes iskolai szünet dátuma
Vannak családok, akik előre megtervezik az évet, mikor mennek pihenni, nyaralni és bizony ehhez azt is tudni kell, mikor lesz szünet a gyerekeknek. Nézzük, a...

Szülők, figyelem! Nagy változás jön az iskolákban nyártól: minden magyar diákot érint, nincs kivétel
Újfajta, gerinckímélő székeket lehet csak beszerezni júliustól, ettől pedig a gerincegészség javulását várják.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


