Januártól 100 százalékos állami nyugdíjra jogosultak a magánnyugdíj-pénztári tagok - derül ki a nemzeti fejlesztési miniszter válaszleveléből, amelyet Szabó Máté, alapvető emberi jogok biztosa kérdésére küldött. Az ombudsman az állami rendszerbe történő átlépésre megszabott március 31-ei határidő soron kívüli meghosszabbítását kéri — írja a hvg.hu.
Több magán-nyugdíjpénztári tag az alapvető jogok biztosának küldött beadványában kifogásolta, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény 1. mellékletében meghatározott képlet alapján a magán-nyugdíjpénztári tagok 2012. január 1-től a társadalombiztosítási nyugellátásuk összegének 75 százalékára jogosultak, annak ellenére, hogy tagdíj helyett nyugdíjjárulékot fizetnek.
A beadványozók szerint emellett egymásnak ellentmondanak a hivatkozott jogszabály rendelkezései és a sajtóban megjelent közlemények. A hivatalos tájékoztatás ugyanis arról szólt, hogy a tagsági jogviszonyukat továbbra is fenntartó pénztártagok 2012. január 1. után teljes összegű társadalombiztosítási nyugellátásban részesülnek. A pénztártagok szerint ebben a jogi bizonytalanságban nem tudnak kellően megalapozott döntést hozni, hogy 2012. március 31-éig visszalépjenek-e a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.
Az alapvető jogok biztosa a nemzeti erőforrás minisztertől haladéktalanul tájékoztatást kért arról, hogyan alakul a magán-nyugdíjpénztári tagok társadalombiztosítási nyugellátásának összege 2012. január 1-jét követően. A biztos a közelgő határidőre és a kérdés fontosságára tekintettel tájékoztatja a magán-nyugdíjpénztári tagokat úgy, ahogyan az a miniszter válaszában olvasható:
"A magán-nyugdíjpénztári tagok a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény szerint a 2010. október 1-je előtti időre a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből az általános számított nyugdíj 75 %-ára, míg az azt követő 14 hónapos tagdíj-átirányítás időszakára az általános számított nyugdíj 100 %-ára jogosultak. 2012. január 1-től megszűnt a kötelező tagdíjfizetés, minden biztosított az állami nyugdíjpillérbe fizet nyugdíjjárulékot. Ezért erre az időszakra az általános szabályokat kell alkalmazni, a magán-nyugdíjpénztárban maradó tagoknak is teljes állami nyugdíj jár az általános szabályok szerint. Természetesen a 2010. október 1-je előtti időre teljes állami nyugdíj azoknak jár, akik visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A felmerült félreértések elkerülése érdekében a közeljövőben várható a számítás részletszabályainak pontosítása a tavalyi év végi törvénymódosításhoz kapcsolódóan."
Szabó Máté ombudsman az idézett válaszban foglaltak alapján rámutatott arra, hogy a kialakult helyzet következtében nem áll rendelkezésre kellő idő a megalapozott döntés meghozatalához, ezért azzal a kéréssel fordult a nemzetgazdasági tárcához, hogy a lejáró határidőt soron kívül hosszabbítsák meg.
A Stabilitás Pénztárszövetség legfrissebb adatai szerint eddig a magánnyugdíjpénztár-tagok közel 10 százaléka jelezte, hogy visszalépne az állami nyugdíjrendszerbe. A visszalépők nagy többsége korábban az Erste, illetve az Aegon magánnyugdíj-pénztárának tagja volt, amelyek bejelentették, hogy megszüntetik ezt a tevékenységüket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Stabilitás Pénztárszövetségtől a Portfolio.hu azt az információt kapta, hogy végleges adatokkal jövő hét kedden tudnak majd szolgálni, vagyis addig még várni kell a pontos statisztikákra, viszont nem vétünk sokat azzal a becsléssel, ha azt mondjuk a visszalépési arány 10-20 százalék közötti sávba fog esni. Nagyon sok függ attól, hogy mit gondolnak a rendszer hosszú távú fenntarthatóságáról, működőképességéről a tagok, hiszen mint azt korábbi cikkünkben kifejtettük, még csak egy folyamat elején tartunk, a következő egy évben pedig még nagyon sok minden történhet, hiszen az adományokra épülő rendszer működését csak élesben tudják majd a pénztárak tesztelni.

Negatív korrekcióval indulhat a kereskedés a magyar tőzsdén: erre minden befektetőnek figyelnie kell
Kisebb negatív korrekcióval indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a BUX pénteken 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


