Mára az urbanizáció olyan szintet ért el, hogy a világ lakosságának több mint fele nagyvárosokban él, és ez az arány várhatóan tovább nő.
A társadalmi rétegek elszakadása földrajzilag is egyértelműen nyomon követhető Magyarországon: míg a legszegényebb kistérségek lakói többnyire csak vegetálnak, addig a leggazdagabb magyar településeken élők gyakorlatilag "dőzsölnek". Mutatjuk, hol és átlagban mennyi pénzből élnek manapság a leginkább jómódú magyar családok.
Mint azt néhány napja megjelent, "Az ország nyomorfalvai: itt élnek a legszegényebb magyarok" c. cikkünkben jeleztük, hatalmas a szórás a béreket illetően Magyarországon. Hiába jár ugyanis KSH legfrissebb jelenése szerint 303 ezer forintnál a bruttó átlagfizetést, a kereseti tizedek szerinti megoszlás alapján 10-ből 7 magyar munkavállaló bére (bőven) elmarad ettől. Vagyis
A társadalmi csoportok egyre erőteljesebb jövedelmi polarizációját számos kutatásban is aggasztónak tartják. Egyértelműen megfigyelhető ugyanis az a trend, hogy miközben a középosztály aránya évek óta csökken, a felső és felső-közép, illetve az alsó jövedelmi rétegek súlya nő a népességen belül.
A társadalmi rétegek elszakadása természetesen földrajzilag is nyomon követhető: az ország hét régiója közül továbbra is a Közép-Magyarországi régióban a legmagasabb az egy főre jutó jövedelem, itt éves szinten alig több mint 1 millió forintból gazdálkodhatnak a lakosok, míg Észak-Alföldön fejenként mindössze évi 695 ezerből kell boldogulni.
Az eltérés azonban ennél is durvább, ha a régiós bontás helyett államigazgatási járásonként vizsgáljuk a jövedelmi viszonyokat. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) friss statisztikáit górcső alá véve ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a leggazdagabb magyar településeken élők gyakorlatilag "dőzsölnek".
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A komoly jövedelmi egyenlőtlenségeket látva amúgy az sem nagy meglepetés, hogy jóval alacsonyabb a munkanélküliségi ráta a gazdagabb járásokban. Egy adott hely jó életszínvonala ugyanis egyenesen arányos az ott élő munkavállaló lakosság arányával, tehát minél többen dolgoznak, annál magasabb a relatív jólét.
A leggazdagabb járásokban ez többnyire 3 százalék alatti munkanélküliséget takar, míg a legszegényebb területeken bőven 10 százalék feletti a munkanélküliségi mutató. Sőt, akad olyan járás (Hajdúhadházi járás) is, ahol majdnem 20 százalékos a munkanélküliségi ráta. De nézzük, hol és átlagban mennyi pénzből élnek manapság a leginkább jómódú magyar családok.
10. Szentendrei járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 005 688 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 249 411 Ft/év/fő
9. Paksi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 012 960 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 110 020 Ft/év/fő
8. Gödöllői járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 013 072 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 222 519 Ft/év/fő
7. Székesfehérvári járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 027 984 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 034 750 Ft/év/fő
6. Érdi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 028 033 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 254 195 Ft/év/fő
5. Móri járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 032 606 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 021 865 Ft/év/fő
4. Pilisvörösvári járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 047 258 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 333 456 Ft/év/fő
3. Győri járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 072 674 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 144 833 Ft/év/fő
2. Dunakeszi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 140 273 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 417 176 Ft/év/fő
1. Budakeszi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 1 192 359 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 2 645 107 Ft/év/fő
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.