3 °C Budapest
Munkanélküli üzletasszonyok kartondobozzal ülnek a városban, és aggódnak és szomorúak. A COVID-19-től kirúgták az üzlet leépítése miatt.

Itt élnének kiskirályként a magyar munkanélküliek: a segély is 2 millió forint

2024. december 4. 10:03

Magyarországon az álláskeresési járadék mindössze három hónapig jár, és a minimálbér napi összegében maximalizált, ami havi körülbelül 167 ezer forintot jelent. Ezzel szemben Ausztriában a támogatás az utolsó 12 havi bruttó bér 55%-a, és akár egy évig is folyósítható. Németországban a nettó fizetés 60-67%-át kaphatják az érintettek, az időtartam pedig legfeljebb 24 hónap lehet. Svájcban a legnagyobb támogatás érhető el: a bruttó bér akár 70-80%-a is megkapható, időtartama pedig a munkaviszonytól függően akár 520 napig is terjedhet. Az összegek jelentős eltérést mutatnak az adott ország életkörülményeihez viszonyítva is.

Kik jogosultak a munkanélküli segélyre, milyen hosszú ideig tart a folyósítás, és mekkora összeget biztosítanak az érintetteknek külföldön és itthon? Ha a környező országokat nézzük például Ausztriában a munkanélküliség csökkent 2020-ban a COVID-19 járvány miatti gazdasági visszaesést követően, majd 2022-2023-ban stabilizálódott. 2023 végére a ráta körülbelül 4,6%-ra csökkent, ami a járvány előtti szinthez közeli adatnak tekinthető. Németországban a munkanélküliségi ráta 2020-ban megugrott a pandémia idején, majd fokozatosan csökkent. 2023-ra 5,7%-ra mérséklődött, ami viszonylag alacsony, de az infláció és gazdasági bizonytalanságok továbbra is hatással vannak a munkaerőpiacra.

Hazánkban a KSH adatai alapján elmondható, hogy a munkanélküliség kifejezetten alacsony maradt az elmúlt években. 2023-ban a ráta mindössze 2% körül mozgott, ami az egyik legalacsonyabbnak bizonyult Európában. Azonban Magyarország is 2020-ban a munkanélküliségi ráta emelkedett, de 2023-ra jelentősen csökkent, körülbelül 3,9%-ra. Az elmúlt években a gazdaság helyreállása és a foglalkoztatás növekedése jelentős javulást hozott a munkaerőpiacon. Elmondható, hogy minden vizsgált országban a pandémia alatt megemelkedett a munkanélküliség, de a helyreállás üteme eltérő volt. Ami meglepő, hogy

Svájc mellett Magyarország volt, amely gyorsabban tért magához,

míg Németországban és Ausztriában a javulás lassabb volt. Fontos megjegyezni azonban, hogy Svájc alapvetően kiemelkedett a többiek közül alacsony rátáival.

Magyar munkanélküli segély rendszere

A magyar munkanélküli segély vagy hivatalos nevén álláskeresési járadék, azoknak jár, akik az előző 3 évben legalább 360 napot dolgoztak, és bejelentett munkaviszonyuk volt. Az EU-s állampolgárok is jogosultak, ha Magyarországon dolgoztak és biztosítottak voltak.

Időtartamát tekintve egységesen 3 hónap, függetlenül az életkortól és a munkaviszony hosszától.
Az összeg pedig a korábbi bruttó bér 60%-a, de nem haladhatja meg a minimálbér napi összegét (2024-ben kb. 167 ezer forint havonta). Az elmúlt három évben nem emelkedett jelentősen az összeg vagy az időtartam, és Magyarország továbbra is az EU legrövidebb támogatási időszakát biztosítja. Ez jelentős kihívás az álláskeresők számára, mivel ritkán találnak új munkát 3 hónapon belül.

Mi a helyzet az osztrákoknál?

Munkanélküli segély igényléséhez Ausztriában bejelentett lakcím (Meldezettel) és társadalombiztosítási szám szükséges, de az osztrák munkaügyi hivatal (AMS) további dokumentumokat is kérhet, például munkaszerződést vagy adóazonosítót. A jogosultság feltétele továbbá, hogy az igénylő az utolsó két évben legalább 52 hét biztosított munkaviszonnyal rendelkezzen, vagy az utóbbi öt évben legalább 28 héttel, ha fiatalabb 25 évesnél.

A segély összege az utolsó 12 hónap bruttó jövedelmének 55%-a, ami napi alapon kerül kiszámításra. Ez az összeg azonban bizonyos esetekben emelkedhet például családi támogatásokkal együtt. A segély folyósításának hossza attól függ, hogy az igénylő mennyi ideig volt biztosított, illetve az életkorától. Például, ha valaki az utolsó öt évben legalább három évet dolgozott, akár 20 hétig jogosult, míg az 50 év felettiek akár 52 hétig is kaphatnak támogatást. Az időtartam további képzési programokkal meghosszabbítható.

Fontos információ lehet, hogy külföldi állampolgárok, beleértve a magyarokat is, igényelhetik a segélyt, ha Ausztriában van bejelentett lakcímük és megfelelnek a többi feltételnek. Fontos azonban, hogy a határ menti ingázók és szezonális munkavállalók általában nem jogosultak az osztrák munkanélküli segélyre, mert az AMS szigorúan figyeli, hogy a „létérdek középpontja” , - tehát az az állam, amelyhez a magánszemélyt a legszorosabb személyes, családi és gazdasági kapcsolatok fűzik- Ausztria legyen. Ez azt jelenti, hogy az igénylő családjának és lakhelyének is itt kell lennie.

Ausztriában az átlagos havi nettó jövedelem kb. 2 800 euró (2024-es becslés). A segélyből származó havi jövedelem, amely egy átlagos fizetés 55%-át teszi ki, nagyjából 1 500 euró körül alakul, ami megfelelő alapvető megélhetést biztosít, de nem luxus szintű életvitelt. Ha ezt az összeget átváltjuk a kinti árak tekintetében forintra (ehhez a vásárlóerő-paritáson alapuló átváltási tényező (GDP) és a piaci árfolyam árszínvonalának arányát használjuk), akkor megállapíthatjuk, hogy az 1 500 euró, ami mai árfalyamon számolva (414 forint 1 euró) kb. 621 ezer forint segély Ausztriában olyan,

mintha itthon havonta bruttó 357 287 forintot kapnánk álláskersési járadékként. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Németországban kétféle munkanélküli támogatás is elérhető

A németenál alapvetően két fajtája van a munknálkül maradtak megsegítésére, ezek a/az: 

  • Arbeitslosengeld I (ALG I): azok jogosultak, akik az elmúlt 2 évben legalább 12 hónapot dolgoztak, és munkanélküli biztosítást fizettek. Az igénylőknek regisztrálniuk kell az Arbeitsamt-nál, és aktívan keresniük kell új állást.
  • Bürgergeld (korábban ALG II): ez egy szociális alapú támogatás, amely a megélhetési költségek fedezésére szolgál, amennyiben az ALG I időszaka lejárt, és a rászorulók nem tudják fedezni költségeiket megtakarításból vagy más forrásból. A jogosultsághoz igazolni kell az alacsony jövedelmet és a korlátozott megtakarításokat.

EU-s állampolgárok is jogosultak munkanélküli támogatásra, ha az adott országban dolgoztak és biztosítottak voltak. Ugyanakkor a Bürgergeld esetében a tartós tartózkodást és integrációt is figyelembe vehetik, így például a nyelvtudást és a bejelentett lakcímet.

ALG I időtartama 6–24 hónap, az életkortól és a korábbi munkaviszony hosszától függően. Összege pedig a korábbi nettó fizetés 60%-a, gyermekes családok esetén 67%-a. A Bürgergeld minimum havi 502 euró (kb. 195 ezer forint), amely arányosan megfelel az alapvető megélhetési költségeknek Németországban. Egy átlagos életkörülményekhez viszonyítva az ALG I a német átlagbér mellett közepes színvonalat biztosít. A Bürgergeld inkább a minimum szintet fedi le, de tartalmazhat kiegészítéseket lakhatás és fűtési költségek fedezésére. Ez az 502 euró, nagyjából 195 ezer forint, amit ha az életszínvonalak és árak tekintetében váltunk át, akkor ez a németeknél megkeresett 195 ezer olyan, mint ha itthon a járadék mellett pluszban kapnánk havonta nettó 112 119 forintot. 

Svájcban dőzsölnek a munkanélküliek?

A svájci munkanélküli segélyhez legalább 12 hónapos munkaviszony szükséges az előző 2 évben. Az igénylőnek regisztrálnia kell a munkaügyi központban, és aktívan kell állást keresnie. Az EU-s állampolgárok is igényelhetik a támogatást, ha legálisan dolgoztak az országban.

Az időtartam 200–520 nap, a munkaviszony hosszától és az életkortól függően, az összege pedig az utolsó bruttó bér 70%-a (gyermekeseknek 80%-a), de maximum havi 12 350 CHF (kb. 5,1 millió forint). Ez Svájcban a megélhetési költségekhez mérten közepes jövedelmet jelent. Ha kiszámoljuk ha Svájcban kap az ember közel 5,1 millió forintot, az ugyanolyan életszínvonalat biztosít, mint itthon 2 079 611 forintos segélyt adna az állam. Ha ezt a minimum idővel számoljuk, tehát 200 nap, amíg jogosult lehet valaki a munkanélküli segélyre, az azt jelenti, hogy kb. bruttó 12,5 millió forintra (fél évvel számolva havi 2 079 611 forinttal) tehet szert, ha megfelel a jogosultsági követelményeknek.

Fontos azonban kiemelni azt is, hogy Svájcban a betegbiztosítási rendszer jóval költségesebb, ahogy ezt a egy korábban a bruttó-nettó fizetésekről szóló cikkünkben is kifejtettük. Így kint ezt az összeg nem olyan jelentős, de az tagadhatatlan, hogy minden viszonyításban nézve jóval kedvezőbb, mint az itthon járó álláskeresési járadék. 

Miért fontos mérni a boldogságot?

A boldogság nem csupán egyéni érdek, hanem társadalmi szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. Számos kutatás igazolja, hogy a boldogabb emberek egészségesebbek, produktívabbak és hosszabb életet élnek. Emellett a boldogság mértéke egy ország jólétének és fejlettségének is fontos mutatója lehet. A boldogságindexek alapján pedig különféle kormányzati és társadalmi programok fejleszthetők, amelyek a lakosság életminőségének javítását célozzák.

Ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, mennyire boldogok a magyarok, szükségünk van a Te véleményedre is. Kérjük, töltsd ki online kérdőívünket, és segíts abban, hogy közösen feltérképezzük, milyen tényezők járulnak hozzá a boldogságunkhoz! A felmérés anonim és csupán néhány percet vesz igénybe. A kutatás eredményeiről pedig hamarosan egy átfogó elemzés keretében számolunk be.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
perfekt  |  2024.12.04 15:22
Az önálló tanulás elsajátítása tinédzserkorban meghatározó lépés a fiatalok életében. Ez nemcsak a t...
hrdoktor  |  2024.11.29 09:10
A szamárköhögés egy rendkívül fertőző légúti betegség, amely tüsszentés és köhögés útján terjedve gy...
laskainelli  |  2024.11.26 12:24
Egyes extrém párkapcsolati dinamikán kívül nehéz egyértelműen eldönteni a feleknek, hogy van-e közös...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 4. szerda
Borbála, Barbara
49. hét
December 4.
A cookie napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?