A karácsonyi kiadások és a hosszú januári hónap terhei sok nyugdíjas számára komoly anyagi kihívást jelentenek.
Budapest húzza fel a magyar átlagkereseteket, a fővároson kívül csak egy megyében magasabbak a nettó átlagfizetések, mint az országos átlag az idei első félévben. A friss, megyei adatok szerint a legjobban kereső dolgozók több mint nettó 1 milliót visznek haza átlagosan - ők Tolna megyében élnek. Az is kiderült, a legrosszabbul fizetettek nettó átlagbére több megyében is a szegénységi küszöb alatt volt.
Továbbra is Budapest húzza fel az országos bérstatisztikákat: a KSH friss adatai szerint az idei első félévben a fővárosban a nettó átlagkereset havi 512 292 forint volt, mialatt az országos átlag ennél bő 90 ezer forinttal kevesebb volt, 422 112 forint – az első negyedéves adatok szerint még 88 ezer volt a különbség a pesti átlag és az országos között, a tavalyi év egészét nézve pedig csak 80 ezer volt a differenciál, azaz tágul az olló a főváros és az ország többi része között.
Ennél Budapesten kívül csak egy megyében, Győr-Moson-Sopronban volt magasabb a dolgozók összesített nettó átlagbére – havi 453 251 forint. 400 ezer forint felett volt még a nettó átlagbér Komárom-Esztergom és Fejér megyékben, előbbiben a fizetések csak minimálisan maradtak el az országos átlagtól.
Ellenben Szabolcsban alig haladta meg a nettó átlagfizetés a 300 ezer forintot, de Békésben sem sokkal jobb a helyzet, ott átlagosan kicsit több mint 316 ezer forintot kerestek az emberek az első féléves összesítés szerint. A harmadik legrosszabb helyen Nógrád megye áll, ahol a nettó átlagbér az első 6 hónapra vetítve 327 721 forint volt. Sőt, hogy mást ne mondjunk, a statisztikák szerint összesen hét olyan megye van, ahol a nettó átlagbér nem érte el a 350 ezer forintot, miközben csak négy esetében haladta meg a nettó 400 ezret.
Itt laknak, ezzel foglalkoznak a legjobban fizetett dolgozók
A KSH részletes adatokat is közzétett a hazai bérekről, amelyek nemcsak megyénként, hanem nemzetgazdasági áganként is elérhetőek. Ha megvizsgáljuk, hogy melyik megyében kik keresnek a legtöbbet és a legkevesebbet, a kép még a sima megyei átlagoknál is aggasztóbb.
Az adatok szerint a legjobban keresők az első félévben Tolna megyében dolgoztak, a "bányászat, kőfejtés” nemzetgazdasági ágban, szellemi munkában, az ő átlagos nettó havi keresetük az első félévben 1 042 340 forint volt - a millió feletti csúcsfizetéshez minden bizonnyal a paksi atomerőmű és annak bővítése járult hozzá.
A második helyen a fővárosban, a "Villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás" ágazatban dolgozók álltak, akinek az átlagos nettó bére 863 893 forint volt. A harmadik legjobban fizettek ugyanebben az ágazatban dolgoztak Pest megyében - itt is szellemi munkáról beszélünk, ahogy az összes többi topkeresőnél.
Az utolsó helyen Békés megye legjobban fizetett dolgozói állnak - a feldolgozóiparban -, nekik az átlagos nettó bére 478 276 forint volt havonta az első félévben. De a Nógrád megyében ugyanitt tevékenykedők fizetése (nettó 510 535 Ft/hó) sem érte el a fővárosi átlagkereset szintjét.
A top 10 legjobban kereső nemzetgazdasági ág listáján három budapesti és két Győr-Moson-Sopron megyei is van. A belépő az "elitklubba" havi nettó 744 765 forintos fizetéstől kezdődik - ennyit keresnek Csongrádban a bányászat, kőfejtés ágazat szellemi dolgozói.
Rengetegen a szegénységi küszöb alatt
Listába szedtük a legrosszabbul keresőket is (itt minden esetben fizikai munkáról van szó): az összesítésből kiderült, hogy az egyes megyék legrosszabbul fizető nemzetgazdaságai esetében csak hét olyan megye van, ahol még a legkisebb keresetből élők is többet visznek haza nettó 200 ezer forintnál.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Budapesten a legkisebb átlagkeresetből a "Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat" ág dolgozói élnek, ők 257 827 forintot kaptak havonta átlagosan. A lista második helyén Vas megyében, a "Humánegészségügyi, szociális ellátás" ágazat dolgozói állnak, a megye legkisebb átlagbére 237 964 forint nettóban. Győr-Moson-Sopronban, az oktatásban dolgozók állnak a harmadik helyen a legrosszabb fizetettek között, az első félévben nekik nettó 235 699 forint volt az átlagfizetésük.
Mint korábban beszámoltunk róla, 2023-ban a szegénységi küszöb (azaz a megdiánbér 60 százaléka) Magyarországon
havi 145 185 forintos fizetésnek felelt meg. Aki ennél kevesebbet keresett, az statisztikailag már szegénynek számított.
Ha ezt vesszük alapul, akkor a friss adatokkal összevetve kiderül, hogy az 5 megyében a szegénységi küszöböt sem érte el a legrosszabbul keresők átlagos nettó jövedelme az első félévben. Mindegyik esetében a "Humánegészségügyi, szociális ellátás" dolgozóiról van szó, Borsodban ebben az ágazatban egy fizikai dolgozó nettó átlagbére 116 877 forint volt az idei év első 6 hónapjának adatai alapján. Szabolcsban ennél 13 forinttal volt magasabb a nettó átlagbér az ágazatban. Ezek mellett
- Nógrádban,
- Hajdú-Biharban,
- és Baranyában is elmaradt a szegénységi küszöb értékétől a humánegészségügyi, szociális dolgozók nettó átlagbére.
De Békés megyében is csak épphogy meghaladta azt (nettó 147 104 Ft/hó). Azaz a megyék harmadában a szegénységi küszöb környékén, illetve az alatt kerestek a legrosszabbul fizettek átlagosan.
Egyébként az úgynevezett szegénységi rés 29,5 százalékos volt a tavalyi évben Magyarországon. Ez a mutató határozza meg, hogy a szegénységi küszöb alatt élők átlagjövedelme mennyivel marad el a szegénységi küszöb értékétől.
Ebből kiszámolható, hogy a fent említett szegénységi küszöbérték alapján a legszegényebbek jövedelme átlagosan 102 355 forint volt 2023-ban. Az összeg egy évvel korábban 100 779 forint volt, azaz csak 1,5 százalékkal emelkedett egy év alatt, miközben a bérek 10 százalékkal emelkedtek.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.