Az elbocsátott középvezetők azzal szembesülnek, hogy pozícióik nagy része végleg megszűnt, így elhelyezkedési lehetőségeik drasztikusan beszűkültek.
A hagyományosnak mondható, napi 8 órás, nappali munkaviszony mellett számos formában végezhetünk munkát – ezeknek egy része sajnos kevésbé kedvező feltételek között zajlik, a munkavállalók részéről kedvezőtlenebb időpontokban, például éjszaka. Hogy a munkavállalók számára ezek a munkalehetőségek is vonzóbb alternatívát képviseljenek, egyben kompenzálják a munka miatt meghozott áldozatokat, olyan bérpótlékokat fizetnek az alkalmazottaknak, mint az éjszakai pótlék vagy a műszakpótlék.
Cikkünkben eláruljuk, mi az éjszakai pótlék lényege, milyen más bérpótlékokkal lehet együtt igényelni és milyen bérpótlékokkal nem összeegyeztethető az éjszakai pótlék fizetése. Tudd meg, mennyi az éjszakai pótlék összege, avagy az éjszakai pótlék hány százalék az alapbéren felül, az éjszakai pótlék mikor jár a dolgozóknak! Milyen eszközökkel bújnak ki a munkáltatók az éjszakai pótlék 2023 évi fizetési kötelezettségei alól, melyek azok a munkahelyek, amelyeket célszerű emiatt messziről elkerülni? Hogyan történik az éjszakai pótlék számítása az éjszakai pótlék kalkulátor segítségével?
Mikor jár éjszakai pótlék a magyar dolgozóknak?
Minden munkahelyen más munkáltatói elvárásokkal szembesülünk: bizonyos munkahelyeken a munkavégzés folyamata nem szűnhet meg, még munkaszüneti napokon sem, így a munkavállókra is folyamatosan szükség van. Hogy az ún. „rendkívüli munkaidőben” végzett munka ne maradjon kompenzáció nélkül, a Munka Törvénykönyve különféle bérpótlékokat állapít meg, amelyek vonzóbbá teszik ezeket a munkaköröket is. A következő pótlékokkal találkozhatunk a munka világában:
- éjszakai pótlék: az alapbér 15%-a;
- készenléti pótlék: az alapbér 20%-a;
- műszakpótlék: az alapbér 30%-a;
- ügyeleti pótlék: az alapbér 40%-a;
- vasárnapi pótlék: az alapbér 50%-a;
- túlóra pótlék: az alapbér 50%-a;
- munkaszüneti pótlék: az alapbér 100%-a.
Éjszakai pótlék 2023 tudnivalók
Az éjszakai pótlék 2023 évében – ahogy az „éjszakai pótlék” elnevezésben is benne van – az éjjeli munkavégzésre jár, abban az esetben, ha a munkavállaló éjjel 22:00 és reggel 06:00 között napi 1 órát meghaladó időintervallumon keresztül dolgozik. Az éjszakai munkavégzés egyértelműen rendhagyó munkarendnek számít, így az alapbéren felül az éjszakai munkára jár a +15%-os éjszakai pótlék kifizetése is.
Éjszakai pótlék VS műszakpótlék
Az éjszakai pótlék esetében is lehetőségünk van a bérpótlékok halmozására, ám nem mindegy, hogy mivel akarjuk kombinálni. Az éjszakai pótlék 2023 évében is kifizethető a vasárnapi pótlékkal, a túlóra pótlékkal és a munkaszüneti pótlékkal együtt, azonban az éjszakai pótlék nem jár műszakpótlék (magasabb, 30%-os bérpótlék), készenléti pótlék és ügyeleti pótlék mellé. Mielőtt betöltenénk egy állást, mindenképpen tájékozódjuk arról, hogy milyen pótlékok tartoznak munkarendünkhöz!
Az éjszakai pótlékkal szemben a műszakpótlék, ami az alapbér 30%-a, akkor jár, ha az erre jogosító időben, este 18:00 és reggel 06:00 között végzi a dolgozó a munkáját. A munkaidő kezdetének rendszeresen változnia kell (egy adott hónapban a munkanapok minimum 1/3 részénél a munkaidő kezdetének legalább 4 órában el kell térnie egymástól) a dolgozó személyre szabott beosztása alapján. Ha valaki jogosult a műszakpótlékra, annak nem jár az éjszakai pótlék akkor sem, ha 1 órát meghaladóan végzett munkát este 22:00 és reggel 06:00 között. Mivel a műszakpótlék mértéke magasabb, felülírja az éjszakai pótlék összegét.
Éjszakai pótlék kalkulátor: mennyi az éjszakai pótlék?
Az éjszakai pótlék számítás igazán egyszerű, bármelyik éjszakai pótlék kalkulátor könnyen kiszámolja nekünk, hogy mennyit emelkedik a fizetésünk, ha az éjszakai pótlék juttatását is beleszámoljuk. Már megvan a válaszunk arra a kérdésre, hogy az éjszakai pótlék hány százalék: az alapbérünkön felül a megadott, éjszakai munkának minősülő időszakban +15%-át kapjuk meg a bruttó bérünknek. Nézzünk egy egyszerű példát az éjszakai pótlék számítása kapcsán!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az éjszakai pótlék számítása egyszerűen
Ha feltételezzük, hogy egy magyar dolgozó éjszakai munkát végez (nem műszakban dolgozik, hanem helyette az éjszakai pótlék nevű bérpótlék jár neki!), vegyük alapul a bruttó órabérét és szorozzuk meg 1,15-tel. Ez az egyszerű éjszakai pótlék számítás máris kiadja, mennyivel emelkedik a bérünk, ha rájön az éjszakai pótlék 2023 évében. Például: feltételezett 3.000 Ft-os órabér esetén az éjszakai pótlékkal növelt bruttó bér 3.000 X 1,15 = 3.450 Ft.
Az éjszakai pótlék hány órától jár?
Szintén gyakori kérdés az éjszakai pótlék kifizetése kapcsán, hogy az éjszakai pótlék hány órától jár (mikor jár éjszakai pótlék), azaz mettől meddig minősül éjszakai munkavégzésnek a kereső tevékenységünk a Munka Törvénykönyve szerint. Ahogy a fentiekben is említettük, az éjszakai pótlék 2023 évében is akkor jár, ha a munkavállaló este 22:00 és reggel 06:00 között napi 1 órát meghaladó időintervallumon keresztül dolgozik.
Vigyázat! Így bújnak ki a munkáltatók az éjszakai pótlék alól!
Sajnos a munkáltatók az alkalmazottak bérén való spórolás céljából minden lehetőséget megragadnak, hogy minél kevesebbet kelljen fizetni, így élnek a Munka Törvénykönyve adta kiskapuk lehetőségeivel. Ilyen többek között a kollektív szerződés, amelyet, ha a dolgozó aláír, a munkáltató akár azt is megengedheti magának, hogy semmilyen ilyen jellegű pótlékot ne fizessen. Az éjszakai pótlék esetében szintén kiskapu, hogy a dolgozó munkája napi 1 órában áttolódhat az éjszakai munkavégzésbe úgy, hogy a munkáltatónak mégsem kell fizetnie az éjszakai pótlék összegét (tipikus példa a 22:00 és 23:00, vagy a 05:00 és a 06:00 közötti munkaóra, ami nem haladja meg az 1 órát).
További kiskapu az éjszakai pótlék kifizetése esetében, hogy a munkáltató a törvénykönyv alapján dönthet úgy, hogy nem az egyedi munkaidőbeosztás, hanem átalány alapján adja meg a dolgozóknak a műszakpótlékot, vagy be is építheti azt az alapbérbe – ezek felülírják a tételes számítás rendszerét. Mielőtt aláírnánk a munkaszerződést egy olyan munkáltatóval, aki éppen az éjszakai munkavégzés vagy műszakban történő munkavégzés előnyeitől akarja a dolgozóit megfosztani, járjunk utána alaposan, hogy mire számíthatunk a későbbiekben!
Erről a legtöbb dolgozó nem is tud: megváltható, illetve átvihető jövő évre a ki nem vett szabadság?
Sokan tévesen azt gondolják, hogy a ki nem adott szabadságot a munkavállaló év végén pénzben megváltathatja. Ez azonban nem igaz, de...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Elindult az ország legnagyobb tartós élelmiszer gyűjtése, adománykártya vásárlásával is segíthetünk a rászorulóknak
Megkezdődött a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR közös adománygyűjtő akciója.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Nissan X-Trail: fektessen be okosan, vásároljon céges autót jobb áron! (x)
Közeleg az üzleti év vége, amikor a vállalkozásoknak számot kell adniuk az előző évi teljesítményükről. De mi a helyzet akkor, ha az elszámolás közben előbukkan némi elköltetlen szabad pénzügyi forrás? A Nissan a következőkben erre az esetre ad egy jó tippet!
-
Elege van a szemüvegből? Ezzel a csúcslézerrel éles látása lehet percek alatt, érintésmentesen (x)
Már a 80-as évek óta elérhető Magyarországon a lézeres szemműtét. A technológia folyamatosan fejlődik, az egyik legnépszerűbb eljárás az érintésmentes Sasszzem No-Touch.