Most 10 évben határozza meg a törvény a közfoglalkoztatásban eltölthető időt, ám ez változhat.
Évről-évre több tízezer diák kezdi meg tanulmányait egyetemen vagy főiskolán, pedig a munkaerőpiacon sok esetben nagyobb szükség lenne jó szakemberekre. Ha valaki az idei felvételi időszakban nem került be az általa választott felsőoktatási intézménybe, ne keseredejen el, mert rengeteg lehetőség nyitott még számára. Ott a pótfelvételi, vagy szerezhet munkatapsztalatot és nyelvtudást külföldön. Tanulhat egy szakmát, amivel aztán akár tízszer annyit is kereshet majd külföldön, mint itthon.
A felsőoktatásba jelentkező 105 ezer diák közül idén mintegy 72 ezret vettek fel, ami lényegében megegyezik a tavalyi arányokkal. Felsőoktatási szakképzésre 6500, alapképzésre 45 200, osztatlan képzésre 6400, mesterképzésre 14 ezer hallgatót vettek fel. Az összesen felvett 72 ezer diákból 55 800 jutott be állami ösztöndíjjal támogatott helyre.
Az alapképzésbe bekerült hallgatók 17 százalékát műszaki, 16,3 százalékát gazdaságtudományi, 8,7 százalékát bölcsészettudományi, 8,6 százalékát informatikai, 5,6 százalékát jogi képzésre vették fel, pedagógusképzésre 11,3 százalékot, orvos- és egészségtudományra pedig 8,4 százalékot. De mihez kezdjen az, akit nem vettek fel?
Egyetem, főiskola
Akik nem jutottak be idén egyetlen általuk választott képzésre sem, azoknak sem kell aggódniuk, hiszen a pótfelvételivel még bekerülhetnek egyetemre vagy főiskolára is. Érdemes újra átgondolni, hogy megfelelő szakot választottuk-e, és figyeljünk a már kiderült ponthatárokra is!
A pótfelvételi eljárásban egyetlen felsőoktatási intézmény egyetlen képzését lehet megjelölni. Fontos tudni, hogy a pótfelvételi során kizárólag önköltséges képzések indulnak. Érdekes, hogy ez alól kivételt képeznek a magyar egyetemek, főiskolák határon túli képzései, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képzései, oda továbbra is várják a leendő állami ösztöndíjas hallgatókat is.
A pótfelvételiben meghirdetett szakok esetében a ponthatárok nem lehetnek alacsonyabbak a július 23-án meghatározott ponthatárnál és a jogszabályi minimumnál. A jelentkezési határidőig a felvételizőknek be kell fizetniük az 5000 forintos eljárási díjat;
Felvételi eljárás lépésről-lépésre:
- Lépj be az E-felvételi rendszerébe
- Töltsd ki az űrlapokat
- Szkenneld be és töltsd fel dokumentumaidat
- Fizesd be az eljárási díjat
- Hitelesítsd a jelentkezésed
Tanulj nyelvet!
Ha nem vettek fel az egyetemre, de továbbra is diplomát szeretnél szerezni, nem lőhetsz mellé, ha a kimaradó évet nyelvtanulással töltöd. A legjobban akkor jársz, ha mindezt külföldön teszed, hiszen így észrevétlenül, pénzkereset közben ragad rád a tudás, ha közben munkát is vállalsz.
Az Európai Unióban munkavállalási vízum nélkül dolgozhatsz, és a külföldieket szívesen alkalmazzák szakképesítést nem igénylő pozíciókban is. Például lehetsz ruhabolti eladó, bringafutár, vendéglátásban is elhelyezkedhetsz (konyhai kisegítő, barista, mosogató), de árufeltöltőként is dolgozhatsz. Így egyrészt meglesz a kellő nyelvtudásod a diplomához, ha már felvettek, de ha plusz pontokra tennél szert a következő felvételinél, akkor emelt szintű érettségit is tehetsz az adott nyelvből.
Legyen szakmád!
Az is igen kifizetődő lehetőség lehet, ha szakmát tanulunk. A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal Országos Képzési Jegyzékében majdnem 500 szakma közül válogathatunk. Egy éves képzési idővel lehetünk például díszlettervezők, gyógy- és fűszernövénytermesztők, vagy hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelők. Egy kétéves képzés alatt megtanulhatjuk az idegenvezetés csínját-bínját, lehetünk környezetvédelmi technikusok, vagy nyomdaipari gépmesterek. A hároméves képzés teljesítésével pedig válhat belőlünk például optikai üvegcsiszoló, pincér, vagy szociális gondozó és ápoló. A teljes listát ide kattintva érheted el.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egy keresett szakmával külföldön is könnyen el tudunk helyezkedni. Arról nem is beszélve, hogy az ottani fizetések nem egyszer a magyar bérek öt-tízszeresei. Sokszor hallani arról, hogy külföldi fejvadász cégek megkörnyékezik a hazai szakképesítő intézményeket, hogy kedvező fizetéssel csábítsák Németországba vagy éppen Ausztriába a tehetséges magyarokat. Ezek mellett pedig az Egyesült Királyságba is sokan viszik szaktudásukat.
Ha foglalkoztat minket a külföldi munkavállalás gondolata, és még a pályaválasztás előtt állunk, érdemes tájékozódni az Európai Bizottság munkaerőpiaci portálján, az Eures-en, itt ugyanis folyamatosan frissül országokra is lebontva a legkeresettebb foglalkozások listája. Az épp aktuális lista így alakult:
A tíz legkeresettebb foglalkozás Európában
1. Beosztott eladók
2. Ápolók
3. Szoftverfejlesztők
4. Kamion- és teherautósofőrök
5. Kereskedelmi értékesítők
6. Telefonos ügyfélszolgálati ügyintézők
7. Máshová nem sorolható képesítést nem igénylő ipari foglalkozásúak
8. Felszolgálók
9. Szakácsok
10. Fémmegmunkálógép-beállítók és -üzemeltetők
Illetve az országonkénti bontásban megismerhetjük azt is, itthon melyek a jelenleg legkeresettebb szakmál. Természetesen ha valaki most kezdi tanulmányait, nem biztos, hogy mire végez is pontosan ugyanakkor lesz a szakmája iránti kereslet. Azonban munkaerőpiaci szakértők szerint a mostani trendek valószínűleg még kitartanak 1-2 éven keresztül.
A tíz legkeresettebb foglalkozás Magyarország
1. Beosztott eladók
2. Kamion- és teherautósofőrök
3. Szakácsok
4. Szerszámkészítők és hasonló foglalkozásúak
5. Máshová nem sorolható képesítést nem igénylő ipari foglalkozásúak
6. Rakodómunkások
7. Máshová nem sorolható képesítést nem igénylő foglalkozásúak
8. Pékek, cukrászok, édességgyártók
9. Konyhai kisegítők
10. Irodai, szállodai és egyéb intézményi takarítók és kisegítők

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


