A mesterséges intelligencia egyre inkább átalakítja a munkaerőpiacot, és bizonyos iparágakban már most is érzékelhető a hatása.
Kihirdették az idei felvételi ponthatárokat. Tizenhat népszerű szakon előre lehetett tudni a számokat, mert ezeket központilag előre meghatározták. A Corvinus Egyetem azonban három szak esetében ezeknél magasabbat határozott meg a kereskedelem és marketing, a nemzetközi gazdálkodás és turizmus-vendéglátás szakán. Erre valószínűleg a korlátozott helyek és a nagyon jó eredményekkel érkezők nagy száma miatt volt szükség. A Semmelweis orvosképzésére 432 pont kellett, Debrecenbe és Szegedre 407, Pécsre 401. A legmagasabb ponthatár, 478, az ELTE matek-spanyol tanári szakán volt, de ide csak egyetlen egy hely van.
A számok hivatalosan este nyolctól váltak elérhetővé. A maximálisan elérhető pontszám idén is 500 volt, alapképzésen legalább 260 pontot kell elérni a bekerüléshez, ennél kevesebb ponttal nem vehető fel senki (ez a határ tavaly még 240 volt).

Kitűnő érettségi és nyelvvizsgák nélkül szinte lehetetlen volt bekerülni idén a legmagasabb ponthatáros szakokra: egyes tanárszakokra 478 pont (ELTE matematika-spanyol tanár) vagy 476 pont (PPKE történelemtanár, latin tanár) kellett. A BCE önköltséges kereskedelem és marketing szakára 470, az önköltséges nemzetközi gazdálkodásra 468, az ELTE matematika-francia tanár szakára való bekerüléshez pedig 466 pontra volt szükség.
Ezeken a szakokon jellemzően magasan húzzák meg a ponthatárokat, mert az állam csak korlátozott számú diák képzését hajlandó finanszírozni (a többiek fizessenek). Bár a felsőoktatási államtitkárság korábban azt állította, ezek a ponthatárok emelkedni nem fognak, legfeljebb csökkenhetnek (hogy betölthessék a helyeket), a Corvinus Egyetem három képzésénél (kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, turizmus-vendéglátás) most mégis magasabb pontszámok jelentek meg.
465 pontot kellett elérnie annak, aki a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) alkalmazott közgazdaságtan vagy nemzetközi tanulmányok szakára, esetleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) nemzetközi tanulmányok szakára szeretett volna bekerülni. 464 pont volt szükséges az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) jogász képzéseire (központi ponthatár). 463-nál húzták meg a határt a BCE nemzetközi gazdálkodás szakán.

460 pontot kellett annak elérnie, aki a BCE vagy a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakát jelölte meg első helyen.
450 feletti ponthatárokat állapítottak meg a BCE és az ELTE kommunikáció és médiatudomány szakjain (455), míg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) mechatronikai mérnök szakán és a BCE kereskedelem-marketing szakán 452 pontot kellett elérni.
Az orvosnak készülőknek 401-432 pontot kellett elérniük a választott intézménytől függően: a Pécsi Tudományegyetemre elég volt a 401 pont, a Szegedi, valamint a Debreceni Egyetem esetében 407 pontra volt idén szükség, a legtöbbet pedig a Semmelweis Egyetemre jelentkezőknek kellett elérniük, 432 pontot. Azoknak, akik az ELTE pszichológia szakára adták be a jelentkezésüket, 439 pontot kellett szerezniük.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A további legnépszerűbb szakok közül 400 pont felett húzták meg a határt a BCE a turizmus-vendéglátáson (446), a politológián (422), valamint a BGF turizmus-vendéglátáson (428). A BME gépészmérnöki és mérnökinformatikusi szakán elegendő volt 392, valamint 370 pont, míg az ELTE programtervező informatikus szakára 311 pontot kellett szereznie a jelentkezőknek.
A ponthatárok önmagukban nem sokat jelentenek, a magasabb ponthatár nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott képzés jobb a másiknál. A limitet mindenhol az adott szakra felvehetők száma és a jelentkezők által elért pontszámok alapján határozzák meg. Ha egy szakra sok hely van, oda gyakran alacsonyabb pontszámmal is be lehet jutni.
Néhány érdekes adat a 2014-es felvételiről:
- Az idén 106 056-an jelentkeztek felsőoktatásba. Ez a szám tavaly 95 445 volt, azaz közel 10 ezerrel emelkedett a felvételizők száma.
- 69 727-en alapképzésre, 9763-an osztatlan képzésre, 21 595-en mesterképzésre, 4971-en felsőoktatási szakképzésre jelentkeztek.
- Állami ösztöndíjas (azaz tandíjmentes) képzésre 91 737-en jelentkeztek.
- Önköltséges képzésre 14 319-en adtak be kérelmet.
- A jelentkezők 56 százaléka nő, 44 százaléka férfi.
- A legidősebb jelentkező 1939-ben született, tehát 75 éves.
- Tavaly a legtöbb pontot, 474-et az ELTE angol-latin tanárképzésén kellett elérni
- A legkevesebben az egri Eszterházy Károly Főiskola plasztikai ábrázolás szakára jelentkeztek, mindössze öten.
- A Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskolára összesen öten jelentkeztek.
Idén is az ELTE-re és általában a nagy tudományegyetemekre felvételiztek a legtöbben. Az ELTE-re 23 ezren, a Szegedi Tudományegyetemre és a Debreceni Egyetemre 14-14 ezren, Pécsre 12 ezren szeretnének bejutni. Nagy a túljelentkezés a Corvinus Egyetemre is, ahol a 7800 meghirdetett helyre közel 12 ezren pályáznak. Visszaesett viszont a jelentkezők száma a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (12 százalékkal) és a Kodolányi János Főiskolán (45 százalékkal).
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


