Az utóbbi évek során oly mértékben csökkent a diploma értéke, hogy már egyre gyakrabban merül fel a kérdés, megéri-e egyáltalán a megszerzésére időt és pénzt fordítani, ezt támasztja alá az Economist cikke is.
Már 1961-ben is arról cikkeztek, hogy minél többen tanulnak a felsőoktatásban, annál rosszabb lesz a helyzet, s ez ma sincsen másként, sem itthon, sem pedig a világ bármelyik részében. Így az Egyesült Királyságban is, ahol a kilencvenes években még csupán a fiatalok 10 százaléka tanult tovább, mára viszont ez az arány 40 százalékra emelkedett.
Ma már azonban kevesebb fejpénz ját az egyetemeknek a diákok után, így aztán az egyes intézményeknek is az az érdeke, hogy minél több diákot halmozzanak fel annak érdekében, hogy ugyanahhoz a pénzhez hozzájussanak. Emiatt aztán érdekes esetek is előfordulnak, így például Paul Buckland, egy archeológus professzor lemondott, mikor az adminisztrátorok felülírtak néhány elégtelent, melyet kiosztott. Egy másik publikáció szerint egyre elterjedtebb, hogy alkalmatlan külső vizsgáztatókat alkalmaznak, nem büntetik a plagizálást, illetve groteszk játékot játszanak, amelyben csak úgy osztogatják a jó jegyeket annak érdekében, hogy feljebb kerülhessenek a rangsorban.
Az írás nem várt lavinát indított meg az interneten, rengeteg tanár fejtette ki hasonlóan rossz véleményt, esetleg osztotta meg tapasztalatait, ami sokak szerint azonban nem helyes, mivel már csupán a témafelvetéssel aláássák a brit egyetemek hírnevét, ami pedig égető kérdés számukra, mivel egy ősszel napvilágot látott felmérés szerint mára már az állami támogatást is megelőzte a tandíjakból származó bevétel.
Ha azonban a minőségi problémákat sikerülne is megoldani, az még nem jelenti azt, hogy más nem jelenthet gondot. A Confederation of British Industry például afelett fejezte ki aggodalmát, hogy a friss diplomások nagy száma miatt egyre valószínűbb, hogy a munkaerő-piac túlkínálatossá válik.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A diákok egyelőre nem aggódnak emiatt, egy friss felmérés adatai szerint éppen azért választják a tanulást, mert így fényesebb karrier és magasabb fizetés áll előttük. A válaszadóknak csupán 9 százaléka nyilatkozott úgy, hogy azért tanul, mert mélyíteni szeretné a tudását.
A diploma azonban nem jelent automatikus boldogulást, ugyanis a diplomával járó többletbér nagymértékben függ attól is, hogy az adott képesítést milyen területen szerezte az illető. Akad olyan terület is, ahol egyszerűen rosszabbul járnak azok, akiknek van valamilyen diplomájuk.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.