Máltai munka - vajon megéri? Sokan mennek kirándulni, nyaralni Máltára, arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy esetleg kimenjenek, s ott vállaljanak munkát, pedig lehet, hogy érdemes volna. Mielőtt azonban belevágjuk a fejszénket a kalandtúrának is beillő külföldi munkavállalásba nem árt, ha előtte alaposan felkészülünk a fogadó ország munkaerőpiacával kapcsolatosan, s megfelelően tájékozódunk a munkalehetőségekről, s minden egyéb, ahhoz kapcsolódó fontos tudnivalóról, hiszen így jelentős mértékben mérséklődhet az általunk vállalt kockázat. Külföldi munkavállalással foglalkozó sorozatunk következő részében a görög munkavállalással kapcsolatos tudnivalókat mutatjuk be.
Málta és Magyarország

Málta az EURES információi alapján nem alkalmaz korlátozó intézkedéseket az unió egyéb állampolgáraival szemben a munkaerőpiacon való hozzáférés tekintetében. A Máltán történő munkavállalás korlátoktól mentes, azonban (hasonlóan Magyarországhoz), a munkaerőpiac nyomon követésének céljából munkavállalási engedélyt kell kérni - áll az EURES és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat közös kiadványában.
Az engedélykérelmet a Department of Citizenship and Expatriate Affairs hivatalánál lehet személyesen benyújtani, ezt nekünk, munkavállalóknak kell megtenni. A Máltára való megérkezéskor az útlevelünkbe pecsételik a három hónapra szóló tartózkodási engedélyt. Ezen időszak lejártát követően az uniós állampolgárok korlátlan ideig tartózkodhatnak az országban, ha bizonyítják keresőképességüket.
Mennyit kell dolgoznunk, s mennyit kapunk érte cserébe?
Az EURES és a Foglalkoztatási Szolgálat közös kiadványa alapján a munkavállalláshoz máltai társadalombiztosítási számot kell igényelnünk, az ottani Társadalombiztosítási Hivataltól. A munkaviszony megkezdésekor a munkáltatónak kötelessége a munkaszerződést, vagy az egyéb ilyen jellegű megállapodást átadnia a munkavállalónak.
A szerződésben kiköthető próbaidő, melynek hossza legfeljebb fél év lehet. A rendes munkaidő heti 40 óra, az éves alapszabadság pedig 25 nap, de emellett Málta 13 állami ünneppel is rendelkezik.
Hogy mindezért mennyit kapunk cserébe? A munkabér természetesen minden esetben egyedi megállapodás függvénye, azonban Máltán is van érvényes minimálbér, amely január elsejétől bruttó 617,05 euro (155 ezer forint) havonta. A hivatalos minimálbér azonban az Európai Foglalkoztatók Szövetsége (FedEE) szerint bizonyos szektorokban (így például a mezőgazdaságban, a dohánygyártásban) ennél magasabb lehet. Az átlagbér heti 160-182 euro között mozog (40-45 ezer forint).
Adózás
Máltán a személyi jövedelemadó a keresethez és a családi állapothoz igazodik. A hivatalos fizetőeszköz a szigetországban január elsejétől az euro, azonban a jövedelmi sávokat, és az árakat máltai lírában tüntettük fel.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mindennapi élet Máltán
Az ÁFSZ és az EURES kiadványa szerint Máltán könnyű szállást találni, ugyanis széles a választék az apartmanok, a szállodák és panziók palettáján.

Az EURES statisztikája alapján Máltán az alábbiak a leginkább az alábbi szakmákba keresnek munkaerőt:

A cikk készítésének idején (2008.április 16.) az EURES portálján összesen 882 álláshirdetés közül lehetett válogatni Máltán.
Mit kell még tudni?
Amit mindenképp tudnunk kell, mielőtt felvesszük a nyúlcipőt!A tavalyi évben került megrendezésre az Európai Bizottság TAIEX Irodájának és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának közös szervezésében A munkaerő szabad áramlása az Európai Unióban című szeminárium, amelyen Irvine-Jankovics Katalin, az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) tanácsadója rávilágított arra, hogy milyen nehézségekkel kell szembesülnie annak, aki külföldön vállal munkát, illetve milyen előnyökkel járhat ez.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


