A felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztés keretében 2013-ig mintegy 77 milliárd forintnyi uniós forrás szolgálja a magyar felsőoktatás megújulását. A Kormány mai döntése - ebből a keretből - közel 29 milliárd forintnyi európai uniós támogatást hagyott jóvá az ország 6 vidéki felsőoktatási intézménye számára. A pályázat célja egyrészt a felsőoktatási intézmények oktatással, kutatással és vállalkozással kapcsolatos infrastruktúrájának fejlesztése, másrészt a műszaki és természettudományi szakokon tanuló hallgatók számának emelése - az ehhez szükséges feltételek megteremtése. A mostani döntésből kimaradt intézmények a pályázat második körében, júniusban nyerhetnek támogatást terveik megvalósításához - összegzi a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közleménye.
Magyarországnak az az érdeke, hogy növelje azoknak a számát, akik műszaki, természettudományos képzésben részesülnek. Így teremtődnek meg a feltételei annak, hogy hazánk sikeresen csatlakozhasson a magas hozzáadott értéket termelő ágazatok versenyébe; a tudásalapú gazdasággal és társadalommal rendelkező országok közé.
Ezért az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretén belül olyan felsőoktatási programokhoz adunk uniós forrásokat, amelyek segítenek abban, hogy a magyar egyetemek piac- és versenyképes tudáshoz juttassák a hallgatóikat. Olyan tudáshoz, amellyel jól járnak a frissdiplomások - mert könnyebben kapnak jobban fizető állást. Illetve olyan tudáshoz, amellyel jól jár majd a magyar gazdaság is, mert e tudás révén innovatívabbá, versenyképesebbé válik.
A célkitűzésekhez kapcsolódóan indította el a magyar Kormány és az NFÜ a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programot (TIOP), amely a felsőoktatási intézmények külső és belső szolgáltatásainak modernizációját, valamint a versenyképesség növelését célozza.
A pályázat célja - illeszkedve a kormányprogram célkitűzéseihez - a felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastruktúra fejlesztése, valamint a műszaki és természettudományi szakokon tanuló hallgatók számának emeléséhez szükséges feltételek megteremtése.
A pályázat keretében 2007-2008-ban közel 51 milliárd forint áll a pályázók rendelkezésére, amelyből a mostani első körben 28,9 milliárdot, a júniusi második körben pedig 21,7 milliárdot osztanak el. Így a mai döntésből kimaradt intézmények is nyerhetnek támogatást fejlesztési terveik megvalósításához - 17 felsőoktatási intézmény már be is adta pályázatát, támogatási igényeikről a kormány júniusban dönt.
A Kormány mai döntése megnyitotta az utat az elmúlt húsz év legnagyobb vidéki felsőoktatási fejlesztése előtt. A ma odaítélt közel 29 milliárd forintból a győri Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, az egri Eszterházy Károly Főiskola, a Dunaújvárosi Főiskola, valamint a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola részesül. A támogatott projektek az épített infrastruktúra fejlesztését, valamint info-kommunikációs technológiai fejlesztést foglalnak magukban.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ennek keretében többek között új épületek épülnek, új oktatási, kutatói és hallgatói terek - pl. laboratóriumok - jönnek létre, családbarát szolgáltatásokat építenek ki, és modern eszközöket szereznek be.
A pályázatok beadásának alapfeltétele volt, hogy az intézmények csak a már meglevő kutatás-fejlesztési profiljukhoz kapcsolódó képzési területet fejlesztik. Az elbírálás szempontjai között olyan tényezők is szerepeltek, mint a gazdasági szektorral való együttműködésben szerzett tapasztalat, a nemzetközileg is versenyképes kutatás-fejlesztési tevékenység, valamint a komplex, minél több hallgatót, oktatót és kutatót elérő fejlesztési koncepció.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.