A fiatalok körében szinte állandó problémát jelent a saját lakás megvásárlása. Hacsak valakinek nincs nagyon jó fizetése, egyedül nem sok esélye van lakást venni. A szülők ugyan besegítenének, de az ajándékba kapott összeget le kellene adózni. Hogyan lehet kikerülni az esetleges adófizetési kötelezettséget? A Pénzcentrum utánajárt...
A jelenlegi lakásárak mellett sok fiatal van gondban, sokan nem tudják megtenni, vagy csak jelentős áldozatok árán, hogy saját önerővel, és hitelből vesznek egy saját lakást. Bár van már számos banknál önerő nélküli konstrukció, ezek általában magas törlesztő részlettel, és sokszor 25-30 éves periódussal járnak, ami sok, ha a fiatal pár vagy család nem az adott, mondjuk két szobás lakásban szeretné leélni az életét.
Egy 30 éves lakáshitellel kezdeni az életet nem könnyű dolog. Viszont ha a család ad pénzt az önerő kifizetésére, amivel valamivel kedvezőbb hitelhez lehet jutni, akkor bizony az adózás kérdése is képbe kerül. A törvény szerint ugyanis ajándék után illetéket kell fizetnie a kapó félnek, nem is keveset, az ajándék értékének a következő táblázatban meghatározott százalékát.
Ez azt jelenti, hogy ha csak az önerőt fizeti ki a család, ami legyen a hitel harmada, mondjuk 6 millió forint, a többit pedig hitelből szeretnénk finanszírozni, 12 millió forintot. Ebben az esetben a 6 millió forint készpénz után 11 százalékot kellene fizetnünk, ami 660 ezer forint. Ez egy fiatal pár, vagy egy kisgyermekes család esetén nagyon is sok, tekintve, hogy még 12 millió forint hitelt kell visszafizetni, ráadásul az ajándékozást az adóhatóságnak is jelenteni kell, ami magával vonhatja a szülők tüzetesebb ellenőrzését is.
Csak a százalékot vizsgálva jobban járhatnak a fiatalok, ha alapvetően a szülők veszik meg a 18 millió forint értékű lakást, és utána ajándékozzák oda azt, mivel így "mindössze" 5 százalékot kell kifizetni, ami viszont a teljes összegre nézve 900 ezer forint. Ha viszont anyagi támogatásra szorulnak, nem biztos, hogy ezt ki tudják fizetni, ráadásul a szinte életük végéig a szülőknek kell fizetni a korábban említett 12 millió forintot.
Ebből a szempontból viszont a szülők ütközhetnek problémákba, mint például az, hogy vajon van-e pénzük egy 18 millió forintos lakásra, mind anyagilag, mind az adóhatóság szempontjából. Ugyanis ha hirtelen kerül a nevükre egy hitel nélküli lakás, azt feltűnhet az adóhatóságnak, arról nem is beszélve, hogy az ajándékozást egyébként is 30 napon belül jelenteni kell az adóhatóságnak.
De mi van akkor, ha a családnak sincs akkora tőkéje, hogy az egész vásárlást finanszírozza? Mindössze arra van pénz, hogy az önerőt kifizessék a fiataloknak, de ők nem szeretnék azt a plusz 660 ezer forintot kiadni.
A helyzet az, hogy erre is van megoldás. A legegyszerűbb, és legkézenfekvőbb megoldás egy kölcsönszerződés írása, mivel így a szülők nem adták oda véglegesen a szóban forgó összeget, mégis hozzájutnak a fiatalok, viszont vállalják, hogy azt valamikor visszafizetik. Figyelni kell viszont arra is, hogy egy vagyonosodási vizsgálaton megbukhat a dolog, ha a szülők nem tudják igazolni, hogy honnan van nekik az a 6 millió forint.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha netalán beütne egy lottóötös, még vissza lehet fizetni a kölcsön kapott összeget. Erre viszont kicsi az esély, így más megoldás kell a helyzetre. Korábban ezt jelentette egy újabb papír írása, amiben a szülők elengedik a szóban forgó tartozást. 2008. január 1-től viszont ez a lehetőségmegszűnt, csak a 10 ezer forint értéknél kisebb tartozást lehet elengedni, a 10 ezer forint feletti tartozás elengedése illetékkötelessé vált.
Annak ellenére, hogy a fent említett kiskaput 2008-tól bezárták, van másik lehetőség is. Az ajándékozási illeték alól ugyanis vannak kivételek, amelyek után nem kell egy fillért sem fizetni. Az illetéktörvény felsorolja az ajándékozási illeték alól mentes dolgok körét, amelyekbe beletartozik a takarékbetét is. Vagyis abban az esetben, ha a család a szükséges 6 millió forintot takarékba teszi, majd a takarékbetétkönyvet adja át a gyerekeknek, akkor az után nem kell illetéket fizetni senkinek.
A takarékbetét mellett van egy harmadik lehetőség is, amivel megúszható az illetékfizetési kötelezettség. Mégpedig a közös bankszámla. Ha a szülők, és a fiatalok közös bankszámlát nyitnak, amihez mind a két fél hozzáfér, akkor ezen az úton is megoldható az önerőre szánt pénz átadása.
Ezen keresztül megoldható, hogy a szülők befizetik a bankszámlára a szükséges összeget, a lakásra pályázó fiatalok pedig leveszik azt onnan. Ha folyamatos a forgalom a számlán, akkor még csak feltűnő sem lesz, hogy mindössze emiatt nyitották a felek a számlát.
A sokszor oly nehéz kérdés, hogy miből is legyen kifizetve a lakás, mindig fogós kérdés. Ha a szülők tudnak benne segíteni, az mindenképpen jó a fiataloknak, főleg akkor, ha nem is kell a kapott összeg után illetéket fizetni. A fenti lehetőségek közül mindenki saját magának választhatja ki a megfelelő lehetőséget, amelyek ugyan egyelőre még élnek, de ki tudja, hogy mikor zárják be ezeket a kiskapukat is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.