Ki örökölne végrendelet nélkül? Végrendelet... a szó hallatán a legtöbben már megrázkódnak, pedig érdemes lehet tudatosan felkészülni az elkerülhetetlenre és megelőzni rokonaink hagyaték feletti összecsapását. Alábbi összeállításunkban áttekintjük, hogyan is kell végrendelkezni, mi történik, ha ezt elmulasztjuk és ha már van végrendeletünk, akkor hol tanácsos azt tartani, hogy elő is kerüljön, amikor szükség lesz rá.
Valamely rokonunk elhalálozása esetén a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző először mindig az alábbi kérdést teszi fel: volt az illetőnek végrendelete? Ha ugyanis volt, akkor az az elsődleges, ha nem volt, akkor pedig a törvény szabja meg, hogy ki, és hogyan fog örökölni.
Mivel az emberek sokszor nem írnak végrendeletet, nézzük meg először azt, hogy jogszabály szerint kik is az örökösök! A törvény csoportokat alkot, és sorrendben osztja a hagyatékot a közelebbi rokonoktól a távolabbiak felé haladva.
Ha az örökhagyónak voltak gyermekei, akkor ők örökölnek, vagyis az egyenesági lemenők képezik az első csoportot, természetesen mindenkor egyenlő arányban. Kiesésük esetén (ha hamarabb elhaláloznak, mint az örökhagyó) pedig az ő lemenőik, vagyis az unokák, dédunokák, stb...
Emellett van az öröklési jogban egy sajátos kategória, az özvegyi jog. Ez azt jelenti, hogy a gyermekek mellett a házastárs minden vagyontárgynak - legyen az ingó, vagy ingatlan - a haszonélvezeti jogát örökli. Vagyis hiába örökölnek a gyermekek, addig úgymond nem "használhatják" a vagyontárgyakat, ameddig a házastárs él.
Második eset, mikor az örökhagyónak nincsenek leszármazói, de ismét van házastársa. Ekkor a volt férj / feleség lesz az örökös, ez a második csoport. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mi történik akkor, ha az illetőnek több felesége / férje is volt életében? Természetesen végrendelet hiányában csakis a legutolsó, "jelenlegi" házastárs örököl.
Ha se gyermekek, unokák, stb., se házastárs nem volt, akkor a harmadik csoportot a szülők alkotják. A negyedik csoport a nagyszülőké, az ötödik pedig a további felmenőké. Minden egyes csoportban érvényesül a fent leírt "kiesés" szabálya, így részesülhet az örökségből bizonyos esetekben a testvér, az unokatestvér, és egyéb oldalági rokonok.
Egyetlen kivétel az utolsó, a nagyszülőkön túli felmenők csoportja, ahol fokozattól függetlenül minden felmenő (legyen az dédnagymama, vagy ükapa) egyenlően örököl, kiesésük esetén pedig már nem léphetnek be az oldalági rokonok. Jogi műszóval ezt "csonka parentélának" nevezik, míg a többi a teljes parentéla. Bonyolult családfák, sok rokon kiesése esetén még a közjegyzők is rajzolgatni szoktak, hogy világos legyen a fenti képlet.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Végül pedig, ha az elhunytnak se kutyája, se macskája nem volt, vagyis nincs senkije, akire háramolhatna a vagyona, akkor mindene az államra száll.
Végrendeletes történetünk pedig ezen a ponton kezdődik: akinek a fent felvázolt sorrend nem tetszik, az módosíthat rajta. Végrendeletben ugyanis a vagyont nem csak a rokonokra lehet hagyni, hanem bárki másra: ismerősre, barátra, akár egy alapítványra stb... Valaki rendelkezhet a teljes vagyonáról is, vagy annak akár egy részéről. Ha ez utóbbit választja, a végrendeletből kihagyott vagyontárgyak továbbra is a törvény szerint fognak öröklődni.
Természetesen tovább árnyalja a képet az, ha a végrendelet tétele után még szerez vagyont az örökhagyó, vagy ha többször is, egymásnak ellentmondóan végrendelkezik. Sajnos itt nem lehet fekete-fehér szabályokat alkotni, az utóbb szerzett vagyon sorsa függ attól, hogy arról pótlólag végrendelkeznek-e, ki volt az eredeti végrendeleti örökös (mert ha egy személy, akkor az az általános vélelem, hogy az elhunyt egész vagyonát neki szánta, így a később szerzett dolgokat is), és más egyéb szempontok is szerepet játszhatnak a mérlegelésnél. Többszöri végrendeletnél pedig mindig az utolsót veszik figyelembe azoknál a vagyontárgyaknál, amikről több végrendeletben is szó van. Viszont ha pl. egy ritka családi ékszerről 5 végrendelet közül csak egyben esik szó, akkor az lesz az érvényes és hatályos még akkor is, ha az nem az időben utolsó végrendeletben található.
Most pedig nézzük hogyan is kell szabályosan végrendeletet csinálni a gyakorlatban! Ugyanis nagyon szigorú alakszerűségeknek kell eleget tenni, amelyek nélkül a végrendelet érvénytelen lesz, vagyis visszajutnánk oda, ahonnan elindultunk, a törvényes örökléshez.
Hogyan kell végrendeletet írni?
Végrendeletet főszabály szerint mindig írásban kell tenni, mégpedig kétféle módon: írásbeli magánvégrendelet formájában, vagy közvégrendeleti formában. Írásbeli magánvégrendelet attól lesz egy okirat, hogy azt az örökhagyó vagy saját kézzel írja és aláírja, vagy két tanú előtt aláírja, vagy aláírását két tanú előtt a magáénak ismeri el, vagy közjegyző előtt írja alá, és azt végrendeletként a közjegyzőnél letétbe helyezi. Felolvasni nem kell, a magánvégrendelet tartalmát sem a tanúk, sem az ügyvéd, sem a közjegyző nem kell, hogy ismerje, ők csak az aláírásért, illetve a személyazonosságért felelnek. A tanúkat továbbá, - mint minden teljes bizonyító erejű magánokiratnál - lehet ügyvédi ellenjegyzéssel helyettesíteni, bár ettől nem ér végrendeletünk se többet, se kevesebbet. Talán csak annyi haszna van, hogy az ügyvéd nemcsak hitelesít, de abban is segít, hogy mire kell még odafigyelni.Azért ez nem semmi! Ilyen fizetéssel keres most dolgozókat a magyar Coca-Cola: sok a nyitott pozíció
A Coca-Cola HBC Magyarország gyakornoki lehetőségeket kínál egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik szeretnének tapasztalatot szerezni egy nemzetközi vállalatnál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.