Hogy működik külföldön... Sok dolgozó csak szükséges rossznak tartja az üzleti út, vagy üzleti ebéd utáni költségelszámolást. A munkaadó szempontjából viszont igenis lényeges a pontos dokumentáció, nehogy olyan költségeket térítsen meg a munkavállalóknak, ami nem jogos...
A legtöbb cégnél a költségelszámolás egy saját online rendszeren keresztül zajlik, ami azért könnyíti a folyamatokat, viszont sok olyan vállalat is létezik, amelyik nem rendelkezik ilyen belső rendszerrel, vagyis a dolgozók papír alapon kénytelenek a költségeiket elszámolni, és leadni.
Külföldi helyzet
Külföldön már egész szép kis ötletbazár alakult ki a fiktív költségek elszámolására, vagyis hogy hogyan lehet olyan pénzeket is kifizettetni a cégünkkel, amit nem is költöttünk el.
Egy idén készült tanulmány szerint az amerikaiak vezetnek a csalási listán, az üzleti utakon ők igénylik vissza a legtöbbször jogosulatlanul a költségeiket. Utána következnek a franciák, majd a németek, és a britek. A megkérdezett amerikaiak 21,4 százaléka vallotta be, hogy szokott lódítani a költségelszámolásnál. A franciáknál ez a szám 20,6 százalék, a németeknél 16,1 százalék, a briteknél pedig "mindössze" 13 százalék.
A többség azt állította, hogy mindössze 5 euróval (1 255 forint) szokott csalni (természetesen alkalmanként), de olyan is akadt, aki 50 eurós (12 550 forint) vagy annál nagyobb értékű alkalmankénti plusz visszaigénylést is beismert. Csak gondoljunk bele, mennyi kiesést jelenthet ez a munkaadónak...
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A válaszadók többsége általában 500 és 1 000 euró (125 500 - 251 000 forint) közötti összeget számol el egy ilyen út után, és az 5-10 százalékos fiktív elszámolás azért nem kis összeg. Ezzel szemben a megkérdezettek 60 százaléka azt nyilatkozta, hogy korábban nem igényelte vissza az üzleti úthoz kötődő költségeit, mivel elveszítette a számlát, vagy elfelejtette kérni például az étteremben, így saját maga viselte a költségeket.
A következő diagramm a tanulmány által megkérdezettek átlagos elszámolásait tartalmazza forintban:

Az amerikaiak és a britek általában a taxi költségekkel szoktak visszaélni, vagyis magán utakat is cégesként számolnak el. A franciák és a németek esetén pedig az elszámolt kilométer szokott több lenni a tényleges utazásnál.
Ötletek plusz pénz szerzésére

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


