Az új tagállamok közül a legkisebb pozitív egyenleggel zártuk a 2004-es évet az EU-tól kapott pénzek vonatkozásában a bruttó nemzeti jövedelemhez viszonyítva. Az, hogy gyakorlatilag a legkevesebb uniós kifizetéshez jutottunk tavaly, több (elsősorban tőlünk függő) okra vezethető vissza: egyrészt hazánk csak idén fizette ki a tavalyi közvetlen agrártámogatásokat, túl lassan sikerült elindítani a kohéziós és strukturális támogatások felhasználását, és az is fontos, hogy a jó mezőgazdasági termés miatt az ország csak kevés exportszubvenciót kapott - írja a Világgazdaság.
Magyarország az Európai Bizottság kimutatásai szerint 176 millió eurós pozitív egyenleggel zárta a tavalyi évet. Ennél csak négy új EU-tag (Lengyelország: 1.4 mrd EUR, Litvánia: 368 m EUR, Csehország: 250 m EUR és Lettország: 199 m EUR) kapott nominálisan nagyobb összeget. Érdemes megjegyezni, hogy 203-ban mindössze 5 millió euróval kaptunk nettó értelemben több pénzt az EU különböző forrásaiból.
Az adminisztratív költségeket nem tartalmazó bizottsági kimutatás azt jelzi, hogy a 10 új EU-tag közül hazánk kapta a legkevesebb forrást: a bruttó nemzeti jövedelmünkhöz (GNI) képest mindössze 0.25%-ot (193.4 millió eurót, mintegy 49 milliárd forint). Csak összehasonlításképpen: Litvánia esetében ez 2.13%, Lengyelországnál 0.75%, Csehországnál 0.33%.
Fontos a nálunk jobb teljesítményt mutató Lengyel- és Csehországgal (illetve más új tagállamokkal) kapcsolatban megjegyezni: ezek az országok a csatlakozási tárgyalások záró szakaszában (koppenhágai forduló) kiharcolták, hogy a támogatások egy részét közvetlen kifizetésként - pl. költségvetési támogatásként -kapják meg az EU-tól, míg Magyarország ezt nem kérte (tehát beruházásra, fejlesztésre kívánta felhasználni a támogatást). Ez Lengyelország esetében 1 milliárd, míg Csehország esetében 100 millió eurós tételt jelent. Mindennek hatása miatt a 2005-ről készülő jelentés majd objektívebb képet mutathat (emellett mi először csak 2005-ben fizettünk agrártámogatást, ami viszont javítja a többi ország 2004-es kimutatott szaldóját velünk szemben.)
A Pénzügyminisztérium korábban 76 milliárd forintos pozitív szaldót, míg az Állami Számvevőszék a tényleges pénzmozgások alapján 27 milliárd forintos negatív egyenleget mutatott ki az Európai Unió költségvetésével szemben (eltérő módszertan). Az jól látszik, hogy az unió mindkét kimutatás szerinti támogatási összege elmarad a 76 milliárd forintos összegtől.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
2005.09.01 14:32
Elmélet vs. gyakorlat: 27 milliárdos mínusszal zártuk 2004-et az EU-val szemben!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.