Magyarország bruttó hazai terméke 2005 II. negyedévében 4.1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH immár a felülvizsgált adatot. A második becslés nem különbözött a hivatal első közlésétől. Az első félévben a gazdasági növekedés mértéke 3.5%, a naptári hatást figyelembe véve 3.9% volt. A II. negyedévben a gazdasági növekedést termelési oldalról az árutermelő
ága-zatok közül az ipar és építőipar, a szolgáltatások közül a szállítás, a pénzügyi tevékenység, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménynövekedése húzta. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban továbbra is a termékek és szolgáltatások kivitele nőtt. A háztartások fogyasztásának növekedése alatta maradt a GDP növekedési ütemének.
A magyar gazdaság teljesítményének változása követi a világgazdaság tendenciáját.
Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 5.2%-kal növekedett a második negyedévben. A mezőgazdaság teljesítménye a második negyedévben 10%-kal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában a magas bázis következtében. Az ipar hozzáadott értéke 6.3%-kal emelkedett. Az építőipar 13.9%-os növekedést mutatott, melyben a legnagyobb szerepet az úthálózatok fejlesztése játszotta, míg az épületek építése az előbbinél enyhébb növekedési ütemet mutatott.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2005 II. negyedévében 3.8%-kal emelkedett. A szolgáltatásokon belül a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág hozzáadott érték növekedése (9.5%) haladta meg számottevően a GDP növekedési ütemét, elsősorban a szállítás teljesítményének bővülése következtében. A stagnáló jármű- és üzemanyag-forgalom mellett a kereskedelem, javítás, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatainak teljesítménye összességében 3.5%-kal bővült az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva.
A GDP felhasználási oldalán a II. negyedévben az előző év azonos időszakához képest a háztartások fogyasztása 3.3%-kal, a közösségi fogyasztás az első negyedévhez hasonlóan 0.4%-kal nőtt. A bruttó állóeszköz-felhalmozás növekedése 9.4%-ot tett ki. A készletfelhalmozás értéke negatív, míg az előző év azonos időszakában növekedést mutatott.
A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában az export növekedése 11.0% volt. Ugyanakkor az import ennél kisebb mértékben 3.7%-kal emelkedett, ami elsősorban az előző évi magas bázis következménye. Az EU-hoz való csatlakozásunkkal összefüggő egyszeri hatásként (részben adminisztratív okból) megnövekedett import miatt a külkereskedelmi hiány 2004 II. negyedévében 247 mrd forint volt, ami 2005 II. negyedévére 57 Mrd-ra csökkent. Az egyenleg nagymértékű javulása mutatkozik meg a felhasználási oldal indexeinek alakulásában is.
Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok. szerint 2005 II. negyedévében a gazdasági növekedés 1.2% volt. A termelési oldalon a feldolgozóipar 3.6%-os, a szolgáltatásoknál a szállítás, raktározás, posta és távközlés 1.6%-os növekedése volt a legjelentősebb. A háztartások fogyasztási kiadása 0.8%-kal emelkedett. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0.4%-kal emelkedtek, így a háztartások végső fogyasztása 0.7%-kal bővült. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 1.4%-kal csökkent. Az export 3.9%-kal, az import pedig 2.5%-kal emelkedetett.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.