16 °C Budapest

Devizahitel aggodalom nélkül: hogy ne lepjen meg a törlesztőrészlet!

Pénzcentrum
2008. február 19. 05:55

Évek óta a magyarországi hitelfelvevők legkedveltebb konstrukciói közé tartoznak a svájci frank alapú hitelek, melyek elsősorban a forinthoz képest alacsony kamatuk és ezáltal alacsonyabb havi törlesztőrészletük révén váltak favorittá. Köztudott ugyan, hogy a devizában eladósodóknak a forint esetleges gyengüléséből adódó árfolyamkockázattal is számolniuk kell, arról azonban jóval kevesebb szó esik, hogy miként védekezhetnek a hitelfelvevők ezen negatív hatás ellen. A következőkben két, a hazai bankok által is kínált módszert mutatunk be, melyek segítségével elkerülhető, hogy egy adott hónapban váratlanul összébb kelljen húzni a nadrágszíjat az árfolyamváltozás miatt.

Meglepetés: sokan szívesen elkerülték volna!

Bevezetésként vessünk egy pillantást a legkedveltebb hiteldeviza, a svájci frank forinttal szembeni közelmúltbeli árfolyam-alakulását bemutató grafikonra!


Láthatjuk, hogy az elmúlt két és fél hónap alatt az árfolyam a 151-es mélypont közeléből csaknem 167-es szintig is emelkedett, mely a törlesztőrészlet 10,5%-os emelkedését vonhatta maga után. (Meg kell jegyezni, hogy a legtöbb banknál adott minden hónapban a konverzió napja, így a valóságban kis szerencsével ennél mérsékeltebb emelkedéssel is meg lehetett úszni a közelmúlt viharos változásait, az adatok azonban mindenképpen rávilágítanak arra, hogy érdemes lehet tudatosan készülni a nehezebb időszakokra.)

Fixált törlesztő: inkább a futamidő változzon!

Az autóhiteleknél jelent meg először az úgynevezett forintban fix konstrukció, melynek az a lényege, hogy az ügyfél a teljes futamidő alatt forintban kifejezve ugyanannyit fizet havonta. Ennél a mostanra a lakáshiteleknél is bevezetett hitelfajtánál sem hagyja természetesen érintetlenül az adóst az árfolyamváltozás, amennyiben ugyanis a forint gyengül a svájci frankkal szemben, akkor a havonta befizetett fix forintösszeg a vártnál kevesebb frank megvásárlására (azaz törlesztésére) elegendő, így a havi törlesztés rögzítése csak a futamidő hosszának rugalmas változtatásával érhető el.

Ez annyit tesz, hogy ha a futamidő alatt gyengül a forint, akkor a vártnál tovább áll fenn a törlesztési kötelezettség, amennyiben azonban a hazai fizetőeszköz erősödik a svájci frankkal szemben, akkor a havi fix törlesztések révén hamarabb szabadulhatunk az adósságtól. A forintban fix törlesztés választása nem jelent extra költséget az ügyfélnek, a teljes hiteldíj mutató megegyezik a sima svájci frank hitelnél számított értékkel.

Fontos látni, hogy ez a megoldás az árfolyamváltozás hatásaitól nem védi meg az ügyfelet, csupán arra szolgál, hogy egyik hónapban se kelljen az adósnak a vállalhatónál magasabb terhet viselnie az esetleges forintgyengülés miatt. Létezik azonban olyan konstrukció is, ahol valódi védettséget kap az ügyfél, igaz ennek már ára is van. Lássuk!

Mit tehet az ügyfél? Segíthet az árfolyam-garancia!

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az árfolyam-garanciát egyfajta biztosításként kell felfogni, mely fedezi az esetleges forintgyengülésből eredő károkat. Ez egy példán keresztül annyit jelent, hogy ha ma 160 forint az árfolyam, akkor a bank garantálja a 165 forintos maximális szintet, azaz ha efölé gyengül a forint, az ügyfél akkor is ilyen árfolyam mellett törleszthet.

Ezt a szolgáltatást a bank úgy tudja garantálni, hogy a háttérben fedezeti ügyletet köt, melynek a költségét végső soron az ügyfélnek kell viselnie, így a THM ezen konstrukciók esetében magasabb mint az árfolyam-garancia nélküli hiteleknél. (Az árfolyam-garanciát nyújtó termék teljes hiteldíj mutatója 0,25 százalékponttal magasabb a standard hitelénél az egyik jelentős lakossági banknál.)

Fontos tudni, hogy a fenti példában a 165 Ft-os szint védelmet jelent a forintgyengülés ellen, ha azonban nem éri el a kurzus ezt a pontot, akkor az ügyfél továbbra is profitálhat a hazai fizetőeszköz esetleges erősödéséből, azaz piaci árfolyamon törleszt.

A végső mentsvár: ne feszítsük túl a húrt!

A két védekezési lehetőséget megismerve adódhat a kérdés, hogy valóban szüksége van-e ezekre az ügyfeleknek. Vessünk egy pillantást ismételten az árfolyamgrafikonra és tegyük fel magunknak a kérdést: kicentiztük volna-e annyira a hitelfelvételt, hogy a havi törlesztő 10%-os emelkedése már gondot okozott volna?

Amennyiben a válasz igen, akkor érdemes lehet a nyugodtabb adós-évek mellett letenni voksunkat, ha azonban úgy gondoljuk, hogy megvagyunk a fenti megoldások nélkül is, akkor semmiképp ne feledjük, hogy a havi nettó jövedelem 30%-ánál magasabb törlesztés vállalását a szakemberek többsége egyáltalán nem javasolja, a devizaalapú hiteleknél pedig az árfolyamváltozásból eredő hatások miatt kifejezetten indokolt a konzervatív hozzáállás.

PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2025. április 25. 15:25
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választ...
ChikansPlanet  |  2025. április 25. 12:21
  Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés  Épp egy fél évszázaddal azt követően, ho...
MEDIA1  |  2025. április 25. 09:38
Két ügyben is a Médiatanácsnak adott igazat a bíróság az RTL-lel szemben. A bíróság szerint jogszerű...
KonyhaKontrolling  |  2025. április 25. 07:30
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válas...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 26. szombat
Ervin
17. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33