Lassan a háztáji kertekben is itt a gyümölcsszezon, már érik a korai cseresznye, piroslik a meggy, pár hét és szedhetjük a kajszit is. De mit tehetünk még a szebb és nagyobb gyümölcsökért?

Íme, a sztárkertész kincset érő tippjei: még nem késő, így sokszorozhatod meg a termést a kertedben

2024. május 27. 14:05

Lassan a háztáji kertekben is itt a gyümölcsszezon, már érik a korai cseresznye, piroslik a meggy, pár hét és szedhetjük a kajszit is. De mit tehetünk még a szebb és nagyobb gyümölcsökért? Milyen kártevőkre figyeljünk oda, hogyan sokszorozhatjuk meg, most a beérés előtt a termést? A HelloVidék Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertészmérnököt kérdezte.

A tavaszi virágzás időszakában – már, ahol nem fagyott el – szépen megtermékenyültek a bibék, és elkezdődött a termés növekedése. Az áprilisi hidegfrontok miatt a cseresznye fő virágzásakor nem voltak olyan aktívak a beporzó rovarok, így kevesebb lehet a termés – közölte a HelloVidékkel Kósa Dániel kertészmérnök. A cseresznyék és meggyek lassan beérnek, ahogy egy két korai kajszi is. (A cseresznye idei szezonjáról, és a Szedd magad akciókról nemrégiben írt a HelloVidék.) De mit tehetünk még, beérés előtt, a szebb és nagyobb gyümölcsökért? Milyen kártevőkre figyeljünk oda, hogyan sokszorozhatjuk meg, most a beérés előtt a termést?

1. Ahhoz, hogy nagyobb legyen, nem egyszer ritkítani kell

A barackoknál főleg, de az almáknál, valamint minden olyan gyümölcsnél is szükség lehet a termésritkításra, amelyeknél fontos szempont az, hogy mekkora a termés. Ennek legegyszerűbb módja – közölte a szakember, hogy kézzel letörünk a gyümölcsökből, vagy egy rúddal leverjük a termés egy részét. Van lehetőség vegyszeresen is a termést ritkítani, de ez nem jellemző a kiskerti gyümölcsösökre.

Ennek a technológiának a célja az, hogy ne teremjen túl sokat a fa, ugyanis ekkor nagyon aprók lesznek a gyümölcsök. Ha a fán túl sok a termés, akkor saját magától is leveti a fa a többletet, de ezt jobb megelőzni, és kézbe venni az irányítást. Almánál előfordulhat, ha sokat terem, hogy a következő évben egyáltalán nem hoz gyümölcsöt.

- közölte Kósa Dániel, aki hozzátette, az, hogy mennyit kell ritkítani a termésből, sok tényezőtől függ. Elsősorban a fa korától, és fajtájától, továbbá attól is, hogy mennyit öntözzük, mennyi a plusz tápanyag kijuttatás, és milyen a talaj.

2. Öntözzünk, de mennyit?

Ahhoz, hogy a termés bőséges legyen, illetve szépen fejlődjenek, nagyra nőjenek, szükség van öntözésre. A kérdés itt az, mennyire?

A gyümölcsökre is igaz, hogy a terméshozás időszakában igénylik a vízigényük 60-65%-át. Ennek hiányában szintén előfordulhat terméshullás, ha nincs rendesen begyökeresedve a növény. Egy termőkorú fa gyümölcsérési időszakában nyugodtan ki lehet juttatni számára 10-15 liter vizet egy nap. Ameddig a gyümölcseik zöldek, és fejlődnek, addig ezek a részek is fotoszintetizálnak. A fejlődő gyümölcsök beltartalmi összetétele nagymértékben kálium túlsúlyos, ami vonzza a vizet, így növekedik. Az öntöző vízhez adagoljunk tápoldatot, hogy a megnövekedett igényeit maradéktalanul kielégítsük.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- tanácsolta Kósa Dániel.

3. Védjük a termésünk a kártevőktől

Az év közbeni növényvédelem mindig egy nehéz kérdés, és mindenki másra esküszik, de ahogy Kósa Dániel elmondta, az elmúlt hét csapadékos, de meleg időjárásában nagy a pára, így érdemes gombák ellen permetezni.

A kártevők közül a levéltetvek, a legyek, a molyok, a araszolók, az ormányosok ellen célszerű védekezni. A legpontosabb hatás érdekében jó beszerezni egy feromon csapdát, melyen a rajzást tudjuk figyelni, így maximalizálva a kezelés hatását. Szerek tekintetében a kiskerti felhasználásra árusított szerek korlátozottak, valamint nem olyan hatóanyag mennyiséggel állnak rendelkezésre. Mindenképpen kéthetente váltsunk a hatóanyagon, így elkerülhető a rezisztencia kialakulása.

-tette hozzá a szakember.

3+3. Még pár tipp a gyümölcs-kártevők ellen:

  • Cseresznyelégy: Május végén, június elején a cseresznyelégy petéit rakja le az érésben lévő cseresznyébe. Függessz ki időben sárga lapokat a fákra!
  • Sárgabarack és meggy: Vágd le a száraz ágakat, és moníliafertőzés esetén égesd el.
  • Levéltetű ellen: Akassz ki csapdát a levéltetű ellen.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 11. szombat
Ágota
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33