Nehéz évet zártak idén a magyar mezőgazdaságban dolgozók. Az elmúlt két év során is számos akadállyal kellet már szembenézniük.
A napokban a feje tetejére áll az időjárás: a kora nyári időt felváltja az esős, hideg idő. Ez persze nem csak az emberi szervezet számára jelent nehézséget, de a növényeknek is gondot okozhat. Hogyan kerüljük el, hogy friss veteményesünk, egynyári virágaink ne menjenek tönkre? Hogyan védjük meg őket a zord időjárással szemben? Ennek jártunk most utána.
Először is: mit mutat az előrejelzés?
A HungaroMet előrejelzése szerint ma a délkeleti határ közelében a déli órák környékén zivatar kis valószínűséggel előfordulhat. Délutánig a délnyugati részeken a lehulló csapadék mennyisége lokálisan elérheti a 15-20 mm-t. A délnyugati, déli területeken a legerősebb széllökések délutánig átmenetileg elérhetik néhol a 60-70 km/h-t, egy-egy helyen esetleg a 75 km/h-t északi irányból.
Van, ahol már jég is esett, az Időkép posztja szerint beköszöntek a szupercellák északnyugaton. Felhőszakadásszerű eső, borsónyi jégeső kísérte őket.
Szerda délután nyugaton (inkább csak a határ közelében) egy-egy helyen, esetleg napközben a kb. Salgótarján-Szeged vonala tágabb térségében egy-egy helyen az ég is megdördülhet. Záporok környezetében helyenként jégdara is előfordulhat.
Csütörtökön jobbára erősen felhős időre számíthatunk, majd egyre nagyobb területen csökken a felhőzet. Szórványosan valószínű záporeső, zivatar. Az északi szelet sokfelé erős, néhol viharos lökések is kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 2 és 7 fok között várható, szélcsendes fagyzugokban 0 fokot is mérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11 és 16 fok között alakul.
Pénteken változóan felhős idő várható általában többórás napsütéssel, helyenként záporral, néhol zivatarral. Sokfelé megélénkül az északi, északnyugati szél. Hajnalra általában 0, +6 fok közé süllyed a hőmérséklet, de a szélvédett, hidegre hajlamos helyeken -1, -3 fokot is mérhetnek. Délután 11, 16 fok lesz a jellemző.
Nem meglepő az áprilisi fagy sem
Ahogy az Időkép írta:
3 évvel ezelőtt, ugyanígy a hónap közepén az időjárás inkább a télies jellegét mutatta. Olyannyira, hogy akkor a Dunántúlon és síkvidéken is sokfelé keveredtek hópelyhek az esőbe, a Bakony pedig teljesen fehér ruhát öltött, a Mecsekben szintén havazott. Napra pontosan három éve pedig a Börzsönyben és az Északi-középhegységben is többfelé havazott.
A szakemberek szerint a mostani hidegfront mögött is igen hideg, az átlagosnál hűvösebb levegő fog fölénk áramlani, de havazástól nem kell tartanunk.
Mi lesz így a virágoskertekkel?
Áprilisban már a tájainkon és kertjeinkben a dolgok bonyolulttá válnak. A meleg idő, amit mi élvezünk, felébresztette növényeinket, és a legtöbben friss, új leveleket hoztak, mások virágokat is. Sokakban így felmerül a félelem: ha most lecsap a hűvös, hideg idő, akkor mi lesz a virágoskertünkkel? Biztos pusztulás vár rá?
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Először is fontos kiemelni, hogy érdemes követni a kertészek tanácsát, tehát az egynyári virágokat április végén, május elején ültessük el. Sok kertészet és ráuház ugyan már jóval a szezon előtt árulja a különböző vetőmagokat, palántákat, de nem érdemes bedőlni nekik, ajánlott kivárni az ültetéshez megfelelő időjárást!
A többi szívós növény – a fák, cserjék és évelők – túlélik az áprilisi időjárási kihívásokat, viszont sokkal sebezhetőek a fagy és a fagypont okozta károkkal szemben, amikor éppen új lombozat alakult ki. Ennek az az oka, hogy az új lomb friss és puha. Kisebb fák, bokrok esetén védekezhetünk takarással a fagy és a hűvös idő ellen. Ha a nagyobb fákat nem is tudjuk megvédeni, gondoljunk arra, hogy csak nagyon kevés növény érzékeny a fagy okozta maradandó károsodásra. A legtöbb növény, ha megsérül, helyreáll. Amikor egy-egy ág lefagy, a sérült növények levelei hervadnak, és néhány levél feketévé válik. Ekkor veszi át a hatalmat a természet ereje. A legtöbb fa és cserje másodlagos rügyeket hoz, amelyek új leveleket bontanak majd.
Mire érdemes figyelni még?
A Garden Weasel cikke szerint fontos, hogy vegyük figyelembe, milyen éghajlaton élünk, mivel saját tájainknak sajátos mikroklímája van. Bámulatos módon már egy fokos hőmérséklet is óriási különbséget tud tenni, és a növények elhelyezése valóban befolyásolhatja, hogy túlélik-e a hőmérséklet-csökkenést. Az épületek megtartják a meleget, így a falak, épületek, fák közelében történő ültetés során a növényeket éri némi hő. Ne aggódjunk, ha nem szélvédett helyen ültetünk, ugyanis megfelelő körülmények között ez is pozitív erő lehet a fagy elleni küzdelemben, mert megakadályozhatja, hogy a fagy megtelepedjen a leveleken. Néhány, a hidegtűrésükről ismert opció közé tartozik a sáfrány, a nárcisz, az árvácskák és a tulipánvirágok vagy a zöldségek, például a brokkoli, a sárgarépa, a saláta és a borsó.
Lehet, hogy őrültségnek hangzik fagyás előtt öntözni, de valójában a víz szigeteli a növényeket, megerősíti őket, hogy ellenálljanak a hideg okozta károknak, és a nedves talaj melegebb marad, mint a száraz talaj. Öntözd meg a gyökereket (nem a leveleket) egy nappal az előre jelzett fagyás előtt, és jóval napnyugta előtt, hogy a növényeknek idejük legyen felszívni, mielőtt beköszönt a hideg.
Ne feledkezz meg a cserepes növényekről sem! Ezek különösen érzékenyek a hidegre, mert gyökereik jobban ki vannak téve a hidegnek egy cserépben, mint a földben. A gyökérkárosodás gátolja a növekedést. Ha a cserepek túl nagyok ahhoz, hogy elmozdítsd, tekerd be a cserepeket takaróval, hogy szigeteld őket, és a lehető legjobban takarja le az ültetvényeket.
Nem gondolnád, de a táplálás is sokat segít! Egy másik dolog, amit a fagy előtt megtehetsz, hogy segíted kerted túlélését azzal, hogy műtrágyázol. Ezzel biztosítod a növények tápanyagellátását és virágzását, de ügyelj arra, hogy ne trágyázz túl, mert ez károsíthatja és legyengítheti a növényeket.
Csak óvatosan a kertészkedéssel!
A virágok védelme mellett magunkról se feledkezzünk meg. A szakemberek szerint a nyáriasan meleg időnek egy markáns hidegfront vet véget, emiatt a hidegfrontra érzékenyeknél többek között fejfájás, migrén jelentkezhet. A reflexidő megnyúlhat, a szervezet görcskészsége erősödhet, illetve fokozódhatnak még az ízületi fájdalmak, reumatikus panaszok. Halmozottabban észlelhetők az allergiás betegségek, illetve tünetek is.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.