Ópusztaszeren szombaton kiderülhet, milyen termésre számíthatnak majd ősszel a szőlősgazdák.
Több mint százéves hagyománya van a csokoládés konyakmeggy gyártásának, amit a svájci származású, ám Budapesten alkotó cukrász, csokoládé-készítő mester, Émile Gerbeaud honosított meg Magyarországon. Sokan sokféleképp készítik, Szankon azonban máig hűek a rendszerváltás előtti receptúrához és a kétkezi gyártási folyamathoz. A 2017 óta a Bács-Kiskun Megyei Értéktár részét képező szanki konyakmeggy múltjáról, jelenéről és jövőjéről a manufaktúra tulajdonosa, Ritzelné Orbán Mária beszélt.
Szank község helyi értékké emelkedett édessége egy kiskunmajsai üzemben kezdte hódító útját, ahol 1978-tól egészen a tsz felszámolásáig, közel 30 évig készítették, a csúcsidőben nem kevesebb, mint 160 dolgozóval. Jó néhány év eltelt, mire 2013-ban Szank Önkormányzata a település gasztroturisztikai rendezvényházában, az Ízek Házában helyet biztosított a miniüzem számára, és így több éves kihagyást követően a hagyomány új erőre kapott.
Az alapgondolat szerint a községbe látogató turistáknak mutatták volna be, anno hogyan készítették a konyakmeggyet, de mivel nem szerették volna, hogy a végtermék kárba vesszen, ezért egy vállalkozást építettek rá, hogy a Ritz Chocolate márkanéven futó szanki konyakmeggybe a csokoládéillattól megrészegültek bármikor beleharaphassanak. Noha a köntös új, a legtöbb eszközhöz és az eredeti receptúrához hívek maradtak, nem beszélve arról, ami a település édességének igazi titkát adja, hogy a mai napig kézzel készül. A manufaktúra vezetője, Ritzelné Orbán Mária kifejtette, nem véletlenül ragaszkodnak ehhez a rendkívül nagy monotonitástűrést igénylő gyártástechnológiához:
Amikor a konyakosmeggyet elkezdték gyártani, csak kézzel készítették, és csak utána gépiesítették a technológiát, ami előbbihez képest teljesen fordítva működik. A gépi gyártásnál a csokoládéval kezdenek, és utólag teszik bele a meggyet és a fondant, míg a kézi gyártásnál a meggyel kezdünk, fondanba mártjuk, végül csokival zárjuk. A gépi termelésnél a konyakosmeggyet egy formába öntik, ezért ott van egy meghatározott, egységes nagyság, míg a kézi gyártású konyakosmeggyet bármekkora nagyságú meggyel el tudjuk készíteni. Anno, amikor a régi üzem működött, Brüsszelben azzal nyertek díjat, hogy 35-40 grammos konyakosmeggyet tudtak készíteni, amit gépekkel nem lehet előállítani, mivel ott a formához vannak kötve, nálunk pedig a meggy nagyságától függ, milyen nagy lesz a végtermék. Minél nagyobb a konyakosmeggy, annál több lé van benne és annál nagyobb az élvezeti értéke a végterméknek.
A gyártási folyamaton is csak kényszerűségből változtattak. Egykor, még a kiskunmajsai üzemben helyben főzték a csokoládét, viszont Ritzelné Orbán Mária elmondta, jelenleg nem engedélyezik a hazai csokoládéfőzést, így a félkészen megvásárolható csokoládécseppekből készítik el a szanki konyakmeggy bevonatát. A klasszikus, retro ízvilágot az 50-55%-os kakaótartalmú csokoládé adja, ami a hagyományos tej- és étcsokoládé mellett narancsos, epres, fehér- és ruby csoki ízváltozatban is elérhető.
Az alapanyagtól és az íztől függetlenül viszont minden egyes szem különlegességét az a csavaros kis „farkinca” adja, amit a csokoládéból való kiemelést követően néhány körkörös mozdulattal a tetejére rajzolnak, amt a gyakorlott kezet kecsesen, könnyedén rajzolnak a tetejére. Legalábbis kívülről nézve így tűnik, azonban a lelkes laikusok rendre elhasalnak, mikor utánozni próbálják a manufaktúra dolgozóit.
Több éven keresztül több mázsa selejtet, hibás darabot kell előállítani ahhoz, hogy valaki szép terméket tudjon előállítani. Ehhez nagy szorgalom, kitartás, összpontosítás, odafigyelés, kézügyesség és monotonitástűrés szükségeltetik, mert a 8 órás munkaidő alatt ugyanazok a munkafolyamatok ismétlődnek. Három fázist kell csinálni meghatározott időben, egymás keze alá kell dolgozni, mert ha megtörjük a láncot, akkor nem tudjuk előállítani a terméket. Persze közben cseréljük egymást közt a munkafolyamatokat, de attól még a történet ugyanaz marad. Ugyanúgy mint a csipkevarrás vagy a mézeskalácskészítés, ez egy kézműves munka, amit elég nehéz betanítani. Őszintén megmondom, még senkit se tanítottam be, a régi emberekkel dolgozom. Próbálkozásra már volt példa, de egy fél év alatt sem tudtuk a dolgozót betanítani, ellenben addig hatalmas mennyiségű alapanyag veszett kárba. Régen, a kiskunmajsai üzemben ezeket elvitték és beledolgozták a rumos szeletbe, mert ettől az alapanyagok még nem rosszak, csak éppen konyakosmeggyként nem eladhatók
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
– világított rá az utánpótlás nehézségeire a manufaktúra vezetője.
Ritzelné Orbán Mária továbbá kitért arra is, hogy a mostani munkaerőpiaci trendek inkább a szellemi munkáknak kedveznek, így hozzá is legfeljebb csak irodai munkára akadnak fiatal jelentkezők, akik számára nem túl vonzó lehetőség, hogy megőrizzék a jövő számára ezt a lassan muzeális értékű hagyományt. Mindamellett az is tovább tetézi a szanki konyakmeggy sorsát, hogy a robotizált gyártással árban képtelenek versenyre kelni, mert a kézi munkavégzést igenis meg kell becsülni.
A kézműves termék előállítása így viszont előbb vagy utóbb fenntarthatatlan lesz, hiába jobb mind ízében, mind minőségében a géppel előállított társánál. Holott a műhelyben sosem áll le a munka, a rendületlenül dolgozó hölgyek napi akár 2000-2500 darabot is előállítanak, ami a karácsonyi időszakban olykor nem is tudja biztosítani az iránta való keresletet. A tavalyi év azonban mindent felborított.
Ritzelné Orbán Mária elárulta, a községi turizmus jelentősen hozzájárul az eladásaikhoz, de a 2020-as járványhelyzet miatt 10 hónapig senki sem látogatta az üzemüket. A kiesés miatt egy dolgozójától meg is kellett válnia, másikukat pedig csak a megigényelt bértámogatás mentette meg az elbocsátástól. A nyári turizmus, amely jellemzően az ősszel pörgeti fel a keresletet (lévén a nyári melegben az olvadó csokoládés finomságot szállítani igazi kihívás), tavaly teljesen kiesett, ahogy a húsvéti kereskedelem is padlót fogott, amit a kisboltok bezárása csak tovább tetézett. Szeptemberig igyekeznek kitartani, amikor reményeik szerint az emberek utazási vágya mellett a szanki konyakmeggy iránti éhség is újra fellángol.
Őrületes csavart fánk, ahogy Borbás Marcsi készíti: kívül ropogós, belül foszlós, pont mint a nagyié
A világ zajától távolt, az Őrségben élő Borbás Marcsi és Szabi, a pék receptjével hozzuk ezt a mennyeien finom magyaros fánkot, amit reméljük idén farsang...
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Milyen lakáscélod van? Vásárlás vagy felújítás?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mit gondolnak olvasóinknak a lakás-előtakarékosságról.
-
Milliókat is bukhatnak a lakástulajdonosok, ha nem figyelnek erre
Arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább.
-
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain (x)
Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!