A természetalapú megoldások közé tartozó élőhelyrekonstrukciós programok a karbonellentételezésen túl ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak.
Az áfonya nem csak finom, hanem rendkívül egészséges is. Az egyetlen baj vele az ára, de ha van egy kis helyünk a kertben akár magunk is termeszthetünk áfonyát.
A bogyófélék nagyon egészségesek, főképp az áfonya, ami serkenti az agyműködést, csökkenti a rák kialakulásának esélyeit, és jót tesz a szív és érrendszernek. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és nagyon ízletes, akár magában, akár pitébe sütve, ráadásul jól fagyasztható, így akár hosszú távra is elraktározhatunk belőle. Egyetlen szépséghibája, hogy rettentően drága. Áfonyát akár magunk is termeszthetünk, mivel minden éghajlaton megél. A HelloVidék összegyűjtötte azokat a lépéseket, amiket betartva bárki áfonyatermesztésbe kezdhet.
1. Válasszuk ki a megfelelő fajtát
Az áfonyának sok fajtája van, épp ezzel magyarázható, hogy bármilyen éghajlaton termeszthető. A keskeny levelű áfonya (lowbush blueberry ) például a hidegebb éghajlatot kedveli, és sokáig megtartja bogyóit. Az északi széles levelű áfonya (northern high bush blueberry) a hegyes területeket kedveli, főként az Amerikai Egyesült Államok keleti részén terem, míg a déli széles levelű áfonyának (southern high bush blueberry) az enyhébb időjárás kedvez. A nyúlszemű áfonya (rabbiteye blueberry) a magas páratartalmat és a kifejezetten meleg éghajlatot részesíti előnyben, míg a Saskatoon fajta pont, hogy a fagyos területeken tud szépen fejlődni.
2. Ültessük el jókor, jó helyre
Általánosságban az áfonyát késő télen, vagy kora tavasszal szokták elültetni, amikor még fagy reggelente, ugyanis a növénynek hideg időre van szüksége, amíg megnöveszti gyökereit. Ha nem a természetes talajba, hanem tároló ládába ültetjük, akkor is be kell tartanunk ezt a szabályt. Az áfonyát mindenképp napos helyre ültessük, jó vízelvezetésű talajba, aminek pH tartalma 5,5 és 6,0 közötti. Az, hogy milyen távol ültetjük az áfonyákat egymástól, a fajtától függ: a keskenylevelű áfonyánál körülbelül 30 centiméter, míg a Saskatoon áfonyánál 3,5 méter hely szükséges a növények között. Fontos, hogy legalább 6 centiméter mélyre ültessük el a palántát.
3. Biztosítsunk megfelelő kémhatású talajt
A legtöbb növény 6 és 7 pH értékű földben érzi jól magát, ami enyhén savasnak számít, de mint írtuk az áfonyának kezdetben ennél lúgosabb talaj kell. Később azonban, az ősz közeledtével, amikor a növény már megerősödött, az áfonya még az átlagosnál is magasabb savas kémhatású talajt igényel, tehát az ideális pH érték jó, ha valamivel alacsonyabb, mint 6.
Sok biokertész ként használ a talaj savasítására, de az is megteszi, ha tölgyfa leveleket aprítunk fel, vagy fenyőfa tüskéket gyűjtünk össze és összekeverjük a földdel. Egy másik jó lehetőség, főként a az áfonyánk ládában van, hogy ecetet keverünk össze vízzel, és ezzel öntözzük meg a növényt. Ez utóbbi módszernél a helyes arány a következő; két evőkanál ecet keverjünk el 3,7 liter vízben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
4. Gondozzuk az áfonyát, hogy egészséges maradjon
Az áfonya nem képes közvetítő nélkül szaporodni, ezért érdemes legalább 3, vagy több növényt ültetni, hogy a madarak és méhek be tudják porozni a palántákat. Az első évben a legjobb, ha leszedjük a virágait, hogy a növény minden energiáját a növekedésre fordítsa a termés helyett. Ha közeleg a nyár vége, tegyük savasabbá a talajt, a fent említett módszerek egyikével.
Metsszük meg alaposan a növényt, ez nagyon fontos, ha otthon termesztjük. A megfelelő metszésnél arra kell figyelnünk, hogy körülbelül ugyan annyi fiatal vessző legyen, mint öreg. Az egészsége áfonya legalább egy új vesszőt növeszt évente. Az öreg vesszőket a talaj magasságában metsszük le, ez segít a növénynek, - főleg a széles levelű fajtáknak - hogy ne nőjenek túl magasra, és nagyobb bogyókat teremjenek. Az új hajtások metszésével elérhetjük, hogy több elágazás keletkezzen a vesszőkön és így bokrosabbá váljon a növény, ezáltal több hely lesz a bogyóknak.
5. Szüreteljük le a termést
Ha már kékek a bogyók, várjunk még néhány napot, és csak utána kezdjünk szüretelésbe, mert kell nekik az a kis plusz idő, hogy teljesen kifejlődjenek és ízük is megfelelően zamatos legyen.
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?