Zelenszkij elnök először ismerte el nyilvánosan, hogy ukrán csapatok tevékenykednek Oroszország Belgorod régiójában.

Nem csak tőzsdei rémálmot hozott a háború: hatalmasat kaszált, aki időben tette ide a pénzét
Több mint fél éve tart már az orosz-ukrán háború, aminek gazdasági hatásai egész Európában érezhetőek, elég csak az energiaválságra vagy az élelmiszerárak drágulására gondolni. De a konfliktus kihat a befektetési piacra is, ahol az infláció berobbanása és a recessziós veszélyek mellet, már eddig is nehéz volt megfelelő eszközt választani. A kockázatosabb részvénypiacon az elmúlt fél év a legtöbb esetben csökkenő árfolyamokat hozott, de vannak olyan területek,amik a háború kitörése óta, vagy akár pont annak hatására, növekedni tudtak. A CashTag, a Pénzcentrum videosorozata most azt nézte meg, mely területek voltak az elmúlt fél év nagy nyertesei és vesztesei.
2022 februárjában, a háború kitörésekor, sok elemző és bróker tekintete azonnal az ilyenkor jellemzően felívelő szektorok felé fordult. Amiben rögtön felfedezni vélték az növekedési potenciált, azok talán logikus módon a hadipari cégek, és olajipari cégek. Az ennyire egyértelműen releváns részvények esetében nincs idő hosszú mérlegelésre, hiszen miután megugrik az árfolyam, a piac gyorsan beárazza a további emelkedést, és amit már sokan tudnak, az onnantól már nem fog nagyot növekedni.
Így volt ez a Lockheed Martin nevű, amerikai repülőgépgyártó cég részvényeivel (LMT) is. Az 1995-ben alapított vállalat korántsem csak repülőgépgyártással foglalkozik, hanem az USA egyik legnagyobb védelmi beszállítója is. Februárról márciusra az árfolyam 386-ról 466-ig emelkedett, jelenleg 417-en áll.

Aki az olajipar mellett tette le a voksot, szintén nem járt rosszul. A Occidental Petroleum Corporation (OXY) részvényei február végén kezdtek emelkedni, és augusztus végére gyakorlatilag megduplázódott az árfolyam.

A cég egyébként foglalkozik szénhidrogén-kutatással és petrolkémiai gyártással is, a háború okozta olaj ár robbanás mellett az árfolyam még tovább is nőhet, ami igaz más nagyobb olajipari cégekre is, mint például az ExxonMobile, vagy a Chevron Corporation.
A nagy vesztesek
Ha ki kell emelni egy térséget, akkor az európai részvénypiac olyan terület, ami igencsak megszenvedi a háborút és annak következmémyeit. Elég csak a 40 legnagyobb német cég és azok részvényeit tömörítő DAX indexet megnézni, ahol 16 ezer körüli szintről 13 ezerig esett vissza szint.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nyilván egyes európai cégek jobban megérzik a háború okozta negatív hatásokat, mégiscsak ezen a kontinensen zajlanak a harcok, és sok szektorban épphogycsak kilábaltak a vállalatok a Covid okozta ellátási lánc problémákból.
Ha követjük azt az alapvető befektetői tézist, hogy részvényt akkor kell venni, mikor bezuhant az árfolyam, akkor jó eséllyel ezen a területen kell körülnézi azoknak, akik vásárolni terveznek. Jó példa lehet, a nagymúltú, ismert ruházati és sportszergyártó cég, az Adidas, aminek az árfolyama gyakorlatilag lefeleződött az elmúlt egy évben, de ott van még a Vonovia német ingatlan cég is, ami azonkívül, hogy szintén sokat esett, még osztalékot is fizet, és 6% felett.
A videoból kiderül az is, hogyan vészelték át az elmúlt időszakot, a sokak által kedvelt kriptovaluták, és azzal is foglalkozunk, mi tévők legyenek azok, akik nem akarnak kockáztatni a mostani helyzetben:

Trump vámjai teszik sírba a magyar GDP-t? Itt vannak az elemzői válaszok, nem valami vidám a helyzet
Az amerikai elnök vámemelési intézkedései jelentős hatással lehetnek a magyar gazdaságra, a szakértők szerint a növekedési kilátások romlanak.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


