Nem is hinnéd, milyen kincset rejthet a kerted: dzsem, szirup és tea is készíthető belőle
Hogyan tudjuk feldolgozni? Mi készülhet belőle? Ennek jártunk most utána.
Hogyan tudjuk feldolgozni? Mi készülhet belőle? Ennek jártunk most utána.
Jó,jó, a medvehagymát lassan mindenki ismeri, de mi mindent szedhetünk még a kora tavaszi erdőben, ami gyógyhatással bír? Gyógynövénytúra ajánlónk következik.
Igazi kuriózum lehet ez a dzsem, és amellett, hogy a színével feldobhatja a hangulatunkat, az íze miatt is érdemes elkészítenünk. Nem kell hozzá csak néhány marok ibolyavirág, cukor, zselésítő.
Az utóbbi hetek tavaszias időjárása már előcsalogatott néhány kikeleti virágot. A hóvirágok kibújtak a földből, ahogy a téltemető és a tőzike is pompásan virít az erdőkben. Ahelyett tehát, hogy réten-mezőn járva letépnénk őket, ültessünk otthon.
Sokan nem értik, hogy amíg a szupermarketek polcain 580 forintért is lehet már málnaszörpöt kapni, miért kerül egy őstermelőnél fél liter 1800 forintba? Baráth Annamária szombathelyi szörpkészítővel erről is beszélgettünk.
Felejtsük el, hogy a tavaszi zöldség csak fóliasátorban előnevelkedett méregdrága primőr lehet, amikor kint lassan virágzik a tyúkhúr, a gyermekláncfű és az ibolya, vétek nem megkóstolni őket!
Az ehető virágok hozzáadásával nem csak színt vihetünk a konyhánkba, hanem különleges ízvilágokat is alkothatunk belőlük. Gondoljunk az ibolyára, a gyermekláncfűre, vagy a most nyíló árvácskákra. Hogyan álljunk neki fogyasztani őket?
Egyre nagyobb kultusza van hazánkban is a virágok fogyasztásának, de leginkább, mint érdekesség kóstolgatjuk őket. Ritkán ültetünk azért árvácskát vagy tulipánt, mert a szirmaiból remek szirup készíthető. Melyek hát a legfinomabb ehető virágaink?
Felejtsük hát el, hogy a tavaszi zöldség csak fóliasátorban előnevelkedett primőr lehet, amikor kint virágzik a tyúkhúr, a gyermekláncfű és az ibolya, vétek nem megkóstolni őket! Gondoljuk csak el, micsoda energia lakozhat bennük!