Újabb fordulat az oktatásban: már több szakképzés is alapítványi, egyházi kézbe került
Az egyetemi-alapítványi és egyházi fenntartók nemcsak állami általános iskolákat és gimnáziumokat kívánnak átvenni, hanem szakképzési intézményeket is.
Az egyetemi-alapítványi és egyházi fenntartók nemcsak állami általános iskolákat és gimnáziumokat kívánnak átvenni, hanem szakképzési intézményeket is.
Az új jogviszony elfogadásával nem minden pedagógus jár jól, akadnak, akiknek így kevesebb lesz a fizetése, mint előtte.
Épületek százai kerülhetnek ingyen az egyházak tulajdonába még akkor is, ha sosem voltak a birtokukban.
Az egyházi fenntartók a köznevelési intézmények 12 százalékát működtették a most zárult tanévben, ami 1 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest.
Egyházi iskolák is csatlakoztak a pedagógusok engedetlenségi mozgalmához, kevés egyelőre a konkrétum.
Amíg 2010-ben a gyerekek 3,7 százaléka járt egyházi oviba, 2020-ban már 8,3 százalék az arányuk.
A szabály csak a közalkalmazottakra vonatkozik. Nem véletlen, hogy a nem állami iskolákban az elmúlt években is emelkedett a nyugdíjas pedagógusok aránya, jelenleg 3-4 százalék körül van. Szakmai szervezetek már 2016-ban azt kérték az erőforrás-minisztériumtól, hogy szüntessék meg a nyugdíjasok teljes munkaidős foglalkoztatásának tilalmát, mert az még súlyosabbá teszi a tanárhiányt.
2021-ben nem a budapesti Fazekas Gyakorlót Gimnázium lett az első, hanem hosszú évek után újra az ELTE gyakorló iskolája, a budapesti Radnóti Gimnázium végzett az élen.
Ne maradj le semmiről!
Folytatódik a koronavírus-járvány elleni harc.
Közel 37, 5 ezer diák nem rendelkezik a szükséges eszközökkel, vagy még internettel sem.
Minden hír egy helyen.
Kövesd a híreket élőben!
Még bármi lehet.
Ezeknek semmi sem szent...
Több mint 80 ezer ember fertőződött meg a COVID-19-el.
2019-ben is folytatódott a Pénzcentrumon a neves magyarországi gimnáziumok igazgatóival készített interjúsorozatunk, amik gondolati vezérfonala, hogy miként lehet már középiskolában olyan oktatást adni a fiatal diákoknak, ami felkészíti őket az erősen megváltozott munkaerőpiaci kihívásokra. Ezeket az interjúkat szedtük most egy csokorba.
Idén szeptember végén az Országos Képzési Jegyzék már módosult, korábban több mint hétszáz szak szerepelt ebben, most a módosítás után 174 alapszakma maradt - számol be a HelloVidék.hu. 2020 szeptemberétől egy újabb kifejezést kell megismerniük a nyolcadik osztályos tanulóknak és szüleiknek.
Az élen nincs változás, de vannak komoly meglepetések.
Meglehetősen sok lehetősége van azoknak a szülőknek Magyarországon, akik a közoktatásból a magánoktatásba menekítenék a gyermeküket. Ehhez azonban a legtöbb esetben igazán mélyen a zsebekbe kell nyúlni. Általánosságban 500 000 - 1 000 000 forintig terjedő éves költségért már meglehetősen sok intézményt lehet találni, legyen szó általános iskoláról vagy középiskoláról. Ugyanakkor az igazán neves nemzetközi iskolákban az éves tandíj össze 4-5, de akár 6 millió forintig is terjedhet. A Pénzcentrumon egy háromrészes cikksorozat keretei között gyűjtjük össze milyen magánoktatási lehetőségek vannak Magyarországon - főként Budapesten - a bölcsődétől az óvodákon át a középiskoláig. Mostani cikkünk az általános iskolákat és a középiskolákat vette górcső alá.