Az európai országokban egyre hosszabb a várható élettartam, ami komoly pénzügyi kihívásokat jelent.
Most költöztetek össze? Már jön is a baba? Esetleg közelednek a nyugdíjas évek? Nem is gondolnánk, de minden élethelyzetben más és más pirulákkal érdemes telepakolnunk a házi gyógyszeres dobozt. Az ősz beköszöntével pedig senkinek nem árt átnézni a saját készleteit. A Pénzcentrum ezért most összegyűjtötte, melyek azok a készítmények, amelyek egyetlen háztartásból sem hiányoztatnak.
Az otthoni gyógyszeres doboz tartalmát mindig a család igényeihez kell igazítani. A fiatalabb generációnak általában elegendő felkészülni a hirtelen fellépő tünetek enyhítésére, mint például a láz, a fájdalom, vagy egy akut hasmenés. A kisgyerekes családoknál a házipatikát ki kell egészíteni az életkornak megfelelő gyermekgyógyszerekkel, például lázcsillapító sziruppal vagy kúppal. Az idősek esetében pedig már azt is figyelembe kell venni, hogy milyen krónikus betegségeik vannak, és azok kezelésére milyen gyógyszereket szednek rendszeresen.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) segítségével most összegyűjtöttük, milyen gyógyszereket érdemes tárolni a házipatikában:
Láz- és fájdalomcsillapítók
Hatóanyagok: paracetamol, ibuprofén, diklofenák, acetil-szalicilsav. Rendkívül változatos formában és kiszerelésben kaphatóak, az életkornak és az egyéni érzékenységnek megfelelően kell belőlük választani.
Hasmenés elleni szerek
Hasmenés esetén többfajta készítmény közül választhatunk. Az aktív szén megköti a hasmenést kiváltó baktériumokat, vírusokat és egyéb toxikus anyagokat. A dioszmektit a nyálkahártya bevonásával segít megvédeni a bélfalat. A loperamid készítmények a bélfal mozgását gátolják. Súlyos hasmenés esetén nagyon fontos a folyadékpótlás, erre szolgálnak az elektrolitokat is tartalmazó rehidrációs készítmények.
Hashajtó
Hatóanyagok: nátrium-pikoszulfát, bisacodyl, szenna glikozidok, ozmotikus hashajtók, glicerines végbélkúp. Szorulásra hajlamos egyéneknél, valamint kisgyerekes családoknál célszerő készletben tartani őket.
Simaizom-görcsoldó
Simaizom görcsoldásra a drotaverin tartalmú készítményeket lehet használni. Ezek jók epe-, vese-, és menstruációs görcsök esetén is.
Gyomorégés elleni szerek
A házipatikában az akut gyomorégés kezelésére a gyors hatású savlekötőket érdemes tartani. A savtermelést gátló készítmények hatása lassabban alakul ki, de tartósabb is. Hosszabb időn át fennálló probléma esetén érdemes mindenképpen orvoshoz fordulni.
Rovarcsípés, allergiás kiütések, viszketés
Ezeket a tüneteket antihisztaminokkal érdemes csökkenteni, melyekből többfélét is be lehet szerezni vény nélkül a gyógyszertárakban. Hatóanyagok: fexofenadin, bilasztin, dezloratadin, loratadin, levocetirizin, cetirizin, loratadin. Kalciumot allergiában nem javallt használni!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Sebkezelés
Kisebb sebek, horzsolások kezelésére érdemes fertőtlenítő hatású készítményeket tartani otthon.
Egyéb
Kötszerek (sebtapasz, ragtapasz stb.), hőmérő, olló (kötszer vágásához), csipesz (kullancsok, tüskék eltávolításához).
Mennyit kell ezért fizetnünk?
Érdemes tudnunk, hogy a házi gyógyszeres dobozban lévő pirulákat általában nem kell az orvosnak felírnia. Ez pedig azt jelenti, hogy sok a szabadáras termék, ezért nagy különbségek lehetnek az árak között attól függően, hogy melyik patikában vesszük meg a gyógyszereket.
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére a HGYSZ.
Egy magyar háztartás egészségüggyel, illetve egészséggel összefüggő kiadásai meghaladják az évi 180 ezer forintot, aminek megközelítőleg harmadát (kb. 60 ezer forint) költik gyógyszerekre. A kifejezetten egészségügyre fordított összeg - amiben nincs benne például a masszázs, vagy a gyógyüdülés - háztartásonként körülbelül 130 ezer forint évente, aminek közel felét teszik ki a gyógyszerekre költött forintok.
Egyénre lebontva és forintosítva a KSH tavalyi statisztikái szerint azt jelenti, hogy fejenként valamivel kevesebb, mint 3500 forintot költünk gyógyulásra, ami az összes fogyasztási kiadásunk 4,7 százaléka. Ezen belül gyógyszerekre, gyógyárukra, 2666 forintot fizetett ki a lakosság, a főcsoporton belül közel 77 százalékos részarányt képviselve. Járóbeteg-ellátásra az egészségügyi kiadások 15 százalékát fordították fejenként a családok.
Hogyan védekezzünk?
Konkrét gyógyszerek a betegségek megelőzésére nincsenek. Ilyenkor ősszel C-vitaminnal és multivtamin készítményekkel vértezhetjük fel a szervezetünket, de ezek nem nyújtanak garantált védelmet. A közelgő infulenza megelőzésére viszont mindenképpen érdemes majd védőoltást beadatnunk.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


