13 °C Budapest

K&H: Figyelj oda a lakásbiztosításra!

2009. április 2. 12:45

Sok esetben a társasház biztosítás számos olyan kárt is megtérít, amire az otthonbiztosításunk is vonatkozik. Más esetekben, bizonyos károk esetén a lakásbiztosítás fedezete kiterjedhet a tulajdoni hányad arányában a közös tulajdonú épületrészekre is. Ilyenkor érdemes a két biztosítást összehangolni, hogy ugyanarra a fedezetre ne fizessünk díjat mindkét biztosítási szerződés alapján. Teljes körű biztosítási védelemre azonban csak akkor számíthatunk, ha megkötjük a megfelelő otthon- és a társasház biztosításokat. - figyelmeztet a K&H Biztosító szakértője.

Magyarországon a lakások mintegy egynegyede társasházi formában működik. Az egy fedél alatt élés közös felelősséget jelent az ott lakók számára, hiszen a bejárattól a tetőig számos olyan terület van, amely közös tulajdonba tartozik. Egy tűzeset, csőtörés, egy megrongált lift vagy kaputelefon javítása jelentős többletköltséget jelent a lakóközösségnek. Az utóbbi években épült lakóparkokban pedig egy-egy káresemény kapcsán jelentősebb összegű kár keletkezhet, ha például egy közös uszoda, konditerem vagy a teremgarázs károsodik.

A lakók számára sok esetben kérdéses lehet, mikor fizet a társasház biztosítás és mikor az otthonbiztosítás. Mindkettőt meg kell-e kötni, vagy akár az egyik is elegendő biztosítási védelmet ad? Hogyan érdemes a kettőt összehangolni?

Egyes lakásbiztosítási szerződések a tulajdoni hányad arányában megtéríthetik a közös tulajdonban, mint például a tetőszerkezetben vagy a közös helyiségekben keletkezett kárt, ugyanakkor ezekre a károkra a társasházi biztosítás is vonatkozik. Kézenfekvő válasz lehetne, hogy ebben az esetben nincs is szükség társasház biztosításra. A társasház biztosítások azonban a lakásbiztosításoknál jóval szélesebb körben lehetnek segítségünkre, ha a társasházat éri valamilyen kár. Nem szabad elfeledkezni arról sem, ha a tulajdonosok nem mindegyike rendelkezik lakásbiztosítással, vagy egy-egy lakó biztosítása nem fedezi a közös tulajdonban keletkezett károkat, s ilyenkor a lakóközösségnek kell viselnie a helyreállítás, javítás költségeit.

"Ha új lakásba költözünk, és otthonbiztosítást akarunk kötni, előzőleg érdemes tájékozódni arról, hogy a háznak van-e, és ha igen, milyen károkra nyújt fedezetet a társasház biztosítása. Gyakran találkozhatunk ugyanis a "kétszeres biztosítással", hiszen két, különböző időben vagy más társaságnál kötött biztosítás esetén átfedések lehetnek a társasház biztosítás és az egyes lakások biztosításai között. Érdemes ezért alaposan áttekinteni, hogy a társasház biztosítása mire terjed ki, vagy ehhez szakértő - biztosításközvetítő - segítségét kérni. Egy szélesebb körű fedezetet nyújtó társasház biztosítás esetén elegendő lehet egy kedvezőbb díjú, akár kizárólag ingóságokra kiterjedő lakásbiztosítás megkötése is." - mondta el Kaszab Attila a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 6. 13:27
A Nielsen Közönségmérés adatai szerint áprilisban a TV2 lineáris csatorna érte el a legmagasabb néze...
MNB Intézet  |  2025. május 6. 09:10
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of...
Holdblog  |  2025. május 6. 08:11
A világ egyik leggazdagabb embere, akinek nem fontos a pénz. Azt csinálta, amit szeret, és mindig na...
KonyhaKontrolling  |  2025. május 6. 07:45
Van némi bevételem dollárban, amit szerettem volna KonyhaTündér befektetési számlájára helyezni. A m...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 6. kedd
Ivett, Frida
19. hét
EZT OLVASTAD MÁR?