Alapesetben - már ha mi vagyunk a szenvedő fél - a károkozó biztosítója fizeti a keletkezett kárt. De mi történik, ha összeakadunk azon néhány autós egyikével, aki vét a szabályok ellen, s nincs érvényes felelősségbiztosítása? Erre az esetre is van megoldás, nézzük, ilyenkor mi történik!
Mielőtt azonban belevágnánk a közepébe, tegyünk egy kis kitérőt!
Kötelező, van, akinek mégsincs
Alapesetben a károsultat a károkozó felelősségbiztosítása fizeti ki, míg a károkozó saját kárát az ő casco biztosítása enyhítheti. Feltéve, hogy van neki. Előbbi ugyanis kötelező, míg utóbbit mindenki saját belátása szerint köti meg.
Annak ellenére, hogy - mint azt a neve is mutatja - a gépjármű üzembentartójának kötelező megkötnie a felelősségbiztosítását, bizony akad néhány olyan autós az utakon, aki ezt mégsem tette meg. Hazánkban néhány százezerre becsülhető azok száma, akik nem rendelkeznek kötelező felelősségbiztosítással kocsijukra.
Az Európai Unión belül az Egyesült Királyságban a legrosszabb a helyzet ebben a tekintetben. Becslések szerint húszból egyetlen egy autósnak nincsen gépjármű-biztosítása. Ha mindez még nem lenne elég, akkor az is hozzáadódik, hogy ők általában műszakilag problémás autókkal járják az utakat, tízszer gyakoribb köreikben az ittas vezetés, s éves szinten 500 millió fontba (103 milliárd forintba) kerül évente az általuk okozott kár kifizetése.
Ki fizeti ki a kárt?
Nem kell kétségbe esni akkor sem, ha esetleg egy olyan autóssal hozott minket össze a sors, aki pont a szabályok ellen vétett. Erre az esetre is van megoldás, ekkor ugyanis a Kártalanítási Számla terhére fognak bennünket kártalanítani. Ezt a számlát a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) kezeli.
Ha kiderült, hogy a károkozónak nincsen felelősségbiztosítása, úgy a MABISZ Gépjármű Kárrendezési Irodához (GKI) kell fordulni. Ezt a szervezet tájékoztatása szerint mindenki megteheti a saját felelősségbiztosítójánál.
Mindez idáig csak egyetlen esetet említettünk, mikor a Kártalanítási Számla kezelője köteles a kártalanításra, de nézzük, mikor fordulhat még ez elő!
A Kártalanítási Számla kezelője fizet abban az esetben is, ha egy biztosító és közte vitatott, hogy kinek kell a károsulttal szemben helytállnia. Megelőlegezi az összeget a számla kezelője a biztosítottakon kívüli vétlen károsultak esetében is, ha a biztosítók között vitatott, hogy biztosítottjuk helyett melyikük köteles a vétlen károsultak kárát megtéríteni.
Bejelentési kötelezettség: ne mulaszd el!
Mint abban az esetben is, mikor a másik félnek van felelősségbiztosítása, úgy ekkor is nagyon kell figyelni arra, hogy a káreseményt a megszabott határidőn belül jelentsük be. Az alapszabály szerint a baleset után 8 nap van arra, hogy a károsult bejelentse az esetet (a károkozónak is ezt kell tennie). A károsultnak 30 nap áll rendelkezésére, hogy igényét jelentse a károkozó felelősségbiztosítójánál, illetve abban az esetben, ha nincs érvényes biztosítása a másik félnek, úgy ezt bármelyik felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítónál megteheti.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mindennek van határa...
A kötelező felelősségbiztosításról szóló kormányrendelet meghatározza, mi az a kártérítési maximum, amit a Kártérítési Számla kezelője, vagy egy biztosító köteles fizetni. Dologi károk esetében káreseményeként összesen 500 millió forint összeghatárig, személyi sérüléses károk esetén pedig káreseményenként legfeljebb 1500 millió forintos határig köteles helytállni, függetlenül a károk számától.
Fontos tudni, hogy a vagyon- és felelősségbiztosításból, valamint a társadalombiztosításból eredő megtérítési követeléseket a Kártalanítási Számla nem fedezi.
Nincs ingyen ebéd
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy "minek kössek biztosítást, ha úgyis fizetnek helyettem", nem árt, ha átfutja ezt a néhány sort, mivel több, súlyos következménye is van a kötelező biztosítás hiányának.
Először is, ha nincs kötelező biztosítás a kocsira, úgy azt az illetékes jegyző kivonja a forgalomból, s a rendőrtől is büntetésre számíthatunk. A másik lényeges dolog, hogy amennyiben úgy okozunk balesetet, hogy nincs kötelezőnk, s a Kártalanítási Számla fizet helyettünk, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy ezt be is vasalja rajtunk.
A kötelező rendeletben található szabály szerint ugyanis a Kártalanítási Számla kezelője a károsult követelésének kielégítése kapcsán felmerült összes ráfordításának és költségének megtérítését követelheti a biztosítással nem rendelkező üzemben tartótól, illetve egyetemlegesen a gépjármű tulajdonosától és vezetőjétől. A költségek pedig átalányösszegben is megállapíthatóak.
Kötelezős csapda
Nagyon kell figyelni arra, hogy amennyiben a kötelező biztosítási szerződésünk díj nemfizetés miatt szűnik meg, úgy új szerződést csak annál a biztosító társaságnál köthetünk, akinél megszűnt a szerződésünk. Ráadásul ekkor pótolni kell az elmaradt befizetéseket, s még a bonus-besorolásuk is elveszik.
Összefoglalva tehát az a legfontosabb, ne essünk kétségbe, ha olyasvalakivel karambolozunk, akinek nincs érvényes felelősségbiztosítása, hiszen a Kártalanítási Számla megtéríti a kárunkat. A másik oldal viszont nem örülhet, hiszen ezt rajta vissza fogják követelni...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


