Sokszor esett már szó az életbiztosítások különböző típusairól. Azt már többször körüljártuk, hogy milyen előnyei, illetve hátrányai lehetnek egy-egy évekre, vagy évtizedekre szóló szerződésnek. Most azonban a termékekhez kapcsolódó orvosi vizsgálatokat mutatjuk be. Utánajárunk ki, mikor, mit és hol vizsgál és miért van erre szükség.
Mikor valaki egy életbiztosítási konstrukció megvásárlására szánja a fejét, akkor már az ajánlat kitöltésekor gyakran találkozik olyan kérdésekkel, amelyek a dohányzási szokásait és örökletes nyavalyáit feszegetik.
Azonban minél nagyobb kockázati fedezetet akarunk, illetve, ha tiszta kockázati biztosítást kötünk, akkor a kérdéseken túl orvosi vizsgálatra is számíthatunk. Orvosi vizsgálatot a biztosító - a viszontbiztosító elvárásainak megfelelően - adott életkorok és/vagy összeghatárok esetén írnak elő. Továbbá abban az esetben, ha a benyújtott egészségi nyilatkozat alapján valamilyen egészségi probléma merül fel.
Erre, a kockázatközösség igazságos teherviselésének alapja miatt van nagy szükség. Mit is jelent ez? Az egész biztosítás alapja az egyéni kockázatok megállapítása, és az átlagosnál magasabb kockázat esetén kockázatsúlyosbítás alkalmazása (ennek célja az, hogy ne a teljes kockázati közösségre hárítsuk át a többlet-kockázatokat) , melynek díjemelési vonzata van. Ez nem csak azért szolgálja az ügyfelek védelmét, mert így mindenki arányosan részesedik a díjból, hanem mert esetleg vállalhatatlan kockázat esetén, akár egyes biztosítási módozatok kötésétől el is tanácsolhatják a "pácienst".
Az orvosi vizsgálatok nem jelentenek külön költséget ügyfeleknek, azzal a kivétellel, ha a biztosított nem baleseti kockázat esetében szeretné, ha eltekintenénk az általában 6 hónapos várakozási időtől (ami alatt a biztosító nem téríti a teljes szolgáltatást).
Az orvosi vizsgálatokkal kapcsolatban érdemes még kiemelni, hogy ennek részletes eredményeit természetesen megismerheti az ügyfél, így akár egy menedzserszűréshez hasonló tartalmú egészségfelmérés eredményéhez juthat költségmentesen.
Ki, mikor, hol?
Az orvosi vizsgálatokat általában a háziorvos végzi, azonban bizonyos kor felett, illetve fedezeten túl már szakorvosi vizsgálatokon is rész kell vennünk ahhoz, hogy szerződést kössön velünk a biztosító. A vizsgálatokat, általában a biztosítóval szerződött, illetve a háziorvos rendelőjében végzik, azonban kiemelt szerződések (értsd: nagy értékű) esetében az orvos már házhoz is megy (kivéve persze, ha olyan vizsgálatokat is el kell végezni, amelyek műszerezettsége nem mobilizálható).
Alapvetően három szakaszra bonthatók az egészségügyi vizsgálatok. Azt, hogy kinek melyik szakasz "megpróbáltatásain" kell keresztülmennie, az életkora és a biztosítási összeg határozza meg. E társaságonként eltérő, de aranyszabályként elmondható, hogy 40 év és/vagy 5 millió forintos szerződés felett már számíthatunk egy alaposabb felmérésre. Az egyes szakaszok jellemzően az alábbi tevékenységekből állnak:
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
I. fokozat: belgyógyászati fizikális vizsgálat, laboratóriumi teljes vizeletvizsgálat, 12 elvezetéses nyugalmi EKG, vérvizsgálat.
II. fokozat: belgyógyászati fizikális vizsgálat, laboratóriumi teljes vizeletvizsgálat, 12 elvezetéses nyugalmi EKG, laborvizsgálat, vérvizsgálat.
III. fokozat: belgyógyászati fizikális vizsgálat, laboratóriumi teljes vizeletvizsgálat, 12 elvezetéses nyugalmi EKG, vérvizsgálat, terheléses EKG (kivéve orvosi kontraindikáció esetén), laborvizsgálat, mellkas röntgen.
Esetenként HIV-vírus tesztet is végeznek, ha szerződéses összeg azt indokolttá teszi.
Tehát, ha életbiztosítás megvásárlására adjuk a fejünket, akkor bizonyos esetekben számíthatunk egy alaposabb kivizsgálásra.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


