Hamarosan itt a karácsony és emberek millióira tör majd rá a vásárlási kényszer. Decemberben drasztikusan megnövekszik a tartós fogyasztási eszközök, ezen belül is az elektronikai eszközök forgalma. Azonban, ezen termékekre a törvény csak 1 év jótállást ír elő, pedig ezeket a tárgyakat általában ennél tovább használjuk. A kérdés tehát adott: Hogyan kerüljem el, hogy egy év után zsebből fizessem a drága berendezés javíttatását?
Mert a megvásárolt - gyakran áruhitelből finanszírozott - csodamasina el fog romlani, ez biztos. A kérdés már csak az, hogy egy éven belül, vagy egy kicsit később?
A műszaki berendezések meghibásodásának jellemző időfüggvénye az alábbi teknőgörbe:
Ez jól mutatja, hogy amely termék az első évet (annak is a kezdeti, beüzemelési időszakát) "túléli", a második évben nagy valószínűséggel jól fog működni. A meghibásodási valószínűség azonban az idő múlásával egyre nő. Ekkor viszont már nincs "garancia". A szervizek munkadíját és az alkatrészek árát az eszköz tulajdonosának kell megfizetni, ami sok esetben nagyobb költség, mintha újat vásárolna. Erre jelenthet megoldást egy megfelelő biztosítási konstrukció vásárlása, erről azonban még később lesz szó.
Törvényi háttér
Előbb azonban tekintsük át, hogy mi az amire a törvény kötelezi a gyártókat és a kereskedőket! A törvények (a Ptk. és - többek között - a 51/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet) előírják, hogy (az abban felsorolt) tartós fogyasztási cikkekre (általában 10 000 Ft feletti fogyasztói árú készülékekről van szó) a forgalmazó jótállást (köznyelvben: garanciát) kell vállaljon. A törvényben előírt garancia 1 év. A garanciális jogokat a javítás vagy csere, illetve az árleszállítás vagy a szerződéstől való elállás. A jogok érvényesítésekor ezt a sorrendet kell követni, de ez egyik félnek sem okozhat jelentős érdeksérelmet.
Tehát, ha a törvényi előírásokból, a fenti ábrából és abból tényből indulunk ki, hogy tovább használunk egy tartós fogyasztási cikket egy évnél, akkor el kell gondolkodnunk azon, hogy mivel fedezzük le a meghibásodásból adódó kockázatainkat.
A válasz
A termékgarancia-biztosítás - sok más, a magyar gyakorlatban újdonságként ható konstrukcióhoz hasonlóan - az angolszász országokból származik.
A biztosító társaság a törvényben előírt garanciális időszakon túl is garanciát nyújt a készülékre - a jótálláshoz hasonló, sőt, egyes pontokon, azon túlmutató feltételekkel.
A hazai piacon a Groupama Biztosító nemrégiben vezette be a garancia-biztosítását. Ez a meghosszabbított garancia akár 5 évig is tarthat, és az 50 ezer forint feletti értékű árukra vonatkozik. Az alábbi elemeket tartalmazza:
- teljes körű javítás vagy a készülék cseréje egy vadonatújra a meghosszabbított garanciaidőben
- hazaszállítás közbeni balesetből eredő törés esetén csere vagy javítás
- beüzemelés közbeni balesetből eredő törés esetén csere vagy javítás
- telefonos, technikai segítségnyújtás a beüzemeléssel, használattal kapcsolatban
- telefonos segítségnyújtás a garanciális időszakban - szerelő küldése, időpont-egyeztetés
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ügyfélként közvetlenül leszerződhetünk a biztosítóval, illetve a forgalmazó is kiterjesztheti a garanciális időszakot, egy, a biztosítóval kötött szerződés alapján.
A biztosító szerződést köt egy assistance szolgáltatást nyújtó céggel, ezzel oldja meg a szükséges szervízhálózat biztosítását.
A konstrukció ára, a készülék árának 5-25 százaléka lehet. A díj több paraméter alapján tevődik össze, de nagyban függ a készülék árától, fajtájától, a gyári- és a választott garancia hosszától.
Nemzetközi háttér
Franciaországi tapasztalatok szerint az eladott műszaki cikkek 20-30%-át termékgarancia-biztosítás is védi. Jellemző a szolgáltatás elterjedésére, hogy az a legtöbb, műszaki cikkeket árusító áruházban elérhető - Franciaországban.
Figyelemre méltó a biztosítási termékek specializálódása, amelynek szép példája, hogy egyes bútoráruházakban már olyan, különleges kockázatokat is vállalnak, mint pl. az összeszerelés során bekövetkező töréskár.
Érdekes, hogy országonként eltérő kockázattal kell számolni a biztosítóknak. Az USA-ban nagyobb arányban hibásodnak meg a mosógépek, mert ezen a piacon magasabb a mosószerek szulfáttartalma.
Találkozhatunk ugyanokkor a terjesztés nálunk csak más (utazási biztosítás) területen megszokott módjával is, ilyen a bankkártya mellé adott termékgarancia-biztosítás.
A különböző biztosítások házasítása is megjelent, így pl. lakás és termékgarancia-biztosítás összekapcsolása.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.