Szakértők megvizsgálták, 2024 vége felé hogyan fest a dízelautók toplistája.
Csökkenő tendenciát mutat az autófeltörések és gépkocsilopások száma Budapesten, amiben a járvány is közrejátszhatott. A statisztikák alapján megnéztük, melyik kerületekben törték fel, lopták el a legtöbb autót a fővárosban. A rendőrség szerint bár nincs ellophatatlan autó, de sokat tehetünk a biztonság érdekében. A gépkocsifeltörések pedig sokszor az áldozat hanyagságára vezethetőek vissza: a bűnözők minden kínálkozó alkalmat megragadnak.
Évről évre csökken a fővárosban az autólopások és gépkocsifeltörések száma a hatóságok adatai alapján: mialat 2010-ben még 3343 autót loptak el Budapesten, 2020-ban pedig már csak 143 ilyen esetet jelentettek - persze, ebben jócskán közrejátszhat az, hogy abban az évben rengetegen otthon ültek a járvány miatt. Az esetszám 2019-hez képest is a felére esett vissza.
Hasonló csökkenés látható a gépkocsifeltöréseknél is: míg a járvány első évében 710 ilyen bűncselekmény történt Budapesten, addig 10 évvel korábban még 6475 autót törtek fel. Ugyanakkor itt nem olyan látványos a visszaesés az utolsó járványmentes évhez képest: "csak" bő 200 darabbal csökkent egy év alatt az esetszám.
Az autólopások számának csökkenése nem csak a karanténra, de vélhetően más járványügyi intézkedésekre, hatásokra is visszavezethető. Szigorítottak a határellenőrzésen az EU-n belül is, így például nehezebb volt külföldre csempészni az ellopott gépjárműveket - akár egyben, akár alkatrészekre bontva. Emellett a feketepiacos alkatrészek iránt is csökkenhetett a kereslet, hiszen egész Európa otthon kuksolt, ergo az autók sem igen jártak, így kevesebb eséllyel romlottak el, törtek össze.
Visszatérve a budapesti bűncselekményekhez: 2020-ban a legtöbb autót a XI. kerületben törték fel (86 darabot), második helyen a XIV. áll, 69-cel, a dobogó harmadik fokán pedig Óbuda-Békásmegyer áll 56 esettel.
Ezzel szemben a XVI. kerületben csak 5 ilyen bűncselekmény történt, a XXIII. kerületben 7, Terézvárosban pedig 8 gépkocsifeltörést jelentettek abban az évben.
Autófeltörések tekintetében a dobogó ugyanígy áll: első Újbuda 17 esettel, utána Zugló 16-tal és a III. kerületben és a XVIII. kerületben pedig 14 gépkocsilopást jelentettek. Az V., a VII. és a XV. kerületben ezzel szemben egy ilyen eset sem történt, Ferencvárosban egy autót vittek el, a XII. kerületben 2-őt, a XXIII.-ban pedig hármat.
Ezeket a kocsikat lopják leginkább Magyarországon
Mint korábban megírtuk, a 2020-as adatok alapján a Ford, az Opel, a Suzuki, a Volkswagen és a Renault modelljeit vitték leginkább a bűnözők.
A két másik német prémiummárka, a BMW és az Audi autóit kevésbé lopták abban az évben, mint 2019-ben, ám a leglátványosabban a Toyoták iránti érdeklődés esett vissza a tolvajok körében: tavalyelőtt 32 darabot tulajdonítottak el, míg 2020-ban kevesebb mint harmadát, kilencet.
Sokat tehetünk ellene!
A rendőrség gyakorta felhívja a figyelmet arra, hogy zerint nincs ellophatatlan gépjármű, azonban a tulajdonosoknak érdemes mindent megtenni tulajdonuk védelme érdekében. Hatásos megelőzési módszer lehet, hogy a gyári riasztón kívül, egyéni védelmi rendszert építtetnek az autóba. A korszerű mechanikai eszközök közül a különféle kormány-, pedál- és sebességváltó zárak alkalmazásával nagyfokú védettség érhető el.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Javasoljuk az autótulajdonosoknak, hogy mindig zárják be az ajtókat, húzzák fel az ablakokat, vegyék ki az indítókulcsot, valamint kapcsolják be a riasztót. Kiszállás után mindig ellenőrizzék a gépkocsi lezárt állapotát, illetve a riasztó működésbe lépését
- írták korábban a Pénzcentrumnak, majd hozzátették, hogy a XXI. század technikai vívmányai közül a műholdas navigációs rendszerek használata is megnehezíti az elkövetők dolgát.
Az autófeltörésekkel kapcsolatos tájékoztató pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy
nem tudni, milyen lehetőségre csapnak le a tolvajok, ahol alkalom kínálkozik, ott el is követik a bűncselekményt!
A hatóságok szerint sokszor a tulajdonosok magatartása is hozzájárul a sikeres gépkocsifeltöréshez: ezért mindig zárjuk és riasszuk be az autót, még akkor is ha csak rövid időre szállunk ki - sőt, még akkor is érdemes zárni a kocsit, ha garázsban, udvarban parkolunk! Fontos mindig ellenőrizni, hogy az ajtók rendesen bezáródtak-e, előfordulhat, hogy a központi zár nem jól működik.
A kivilágítatlan, kisebb gyalogos- és járműforgalmú, vagy elhagyatott területen hagyott járművek gyakrabban válnak bűnözők célpontjává. Ezért ha nincs lehetőségünk udvarban, garázsban parkolni, akkor éjszakára mindig álljunk jól megvilágított helyre, és figyelhetjük, hol vannak térfigyelő kamerák a környéken.
Nagyot tévedünk, ha azt hisszük, hogy értékeink biztonságban vannak az első ülés mögött, vagy hátul letakarva: ugyanis a tolvajok legelőször ezeken a helyeken keresik a szajrét! A rendőrség ezért azt tanácsolja, hogy:
- Ne hagyjon értéket gépkocsijában, az autó nem biztonságos tárolóeszköz!
- Üres táskát sem szabad a kocsiban hagyni, hiszen a tolvaj csak a jármű feltörése után veszi észre, hogy nem zsákmányolt semmit. A gépkocsi feltörése a bosszúságon túl jelentős anyagi kárt is jelent.
- Személyes iratait és a jármű okmányait soha ne tartsa a személygépkocsiban! Ezek megszerzése további visszaélésekre adnak lehetőséget.
- Ha a vásárlást követően az árucikkeket az autójában csak látható helyre tudta bepakolni, ne hagyja járművét őrizetlenül!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.