Így lopják el két perc alatt a kocsinkat: mit tehetünk a tolvajok ellen?

Pénzcentrum
2014. május 25. 09:30

Általában két-három perc alatt már el tudnak vinni egy középkategóriás kocsit a tolvajok. A kevésbé professzionális bűnözők körében a mai napig jellemző módszer a zárkihúzás. Utólag beszerelt védelmi rendszerekkel célszerű ellátni az autókat, hiszen a gyáriakat már jól ismerik a tolvajok.

A bűnözők mindenféle módszert kitalálnak, hogy minél hamarabb el tudjanak lopni egy gépjárművet. Ez maximum öt percbe telik, de általában két-három perc alatt egy kis-vagy középkategóriás kocsit el tudnak vinni a tolvajok - ismertette Vezda László. Az Autóvadász Egyesület elnöke elmondta, hogy a mai napig jellemző módszer a zárkihúzás, főként a kevésbé professzionális bűnözők körében. Azért is ki szokták húzni a zárat, hogy az alapján gyújtáskulcsot készítsenek.

Az autók gyári védelmi rendszereit a bűnözők általában jól ismerik, ezért célszerű olyan utólag beszerelt védelmi rendszerekkel ellátni a járművet, ami megnehezíti a tolvajok dolgát. Ez váltózár vagy elektronikus védelmi rendszer is lehet - hangsúlyozta Vezda László. A szakember azt javasolja, hogy a mechanikus és az elektronikus védelmi rendszert utólag kompletten szereljék be az autótulajdonosok. Ilyen rendszerek például azt is megakadályozzák, hogy a motorteret ki lehessen nyitni az autóban és ezáltal kicseréljék az autó vezérlőkomputerét.

KATTINTS! Kezdhetnek félni a magyar autósok: ezt tudja az új traffipax

A kis- és középkategóriás járművek esetében az ellopott autókat általában alkatrészeire bontják és így értékesítik őket, hiszen jóval nagyobb hasznot lehet így bezsebelni. Ugyanakkor a nagy kategóriás és luxus járműveket főként külföldre szokták szállítani és ott "egyben" értékesítik őket. Előfordul, hogy a személygépkocsik mellett tehergépkocsikat, kamionokat, mezőgazdasági gépeket is ellopnak, de az is, hogy csak bejelentik a lopást - hiszen egy jobb mezőgazdasági gép ára akár 30-60 millió forint is lehet -, a traktorokat pedig új alvázszámmal külföldön értékesítik. Ezeket a bűncselekményeket a lízing-csalás csoportkörbe sorolják - fűzte hozzá Vezda László.

A megelőző években és tavaly is 5000 alatt volt az egy évben ellopott gépjárművek száma, 2012-ben viszont összesen 5637 gépjárműlopás volt. A legtöbb lopást Budapesten és Pest megyében követik el; tavaly a fővárosban 3446, Pest megyében pedig 515 nyomozás indult.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az elvitt járműveket nem egyszerű a rendőröknek meglelniük, amit jelez, hogy 2013-ban mindössze 6,6 százalékos volt a rendőrség eredményessége ezekben az ügyekben. A budapesti kapitányságok még ennek a teljesítménynek is örülnének, ugyanis tavaly öt kerületben (V., VI., XII., XVI. és XVII.) is nullaszázalékos volt a nyomozások eredményessége.

Tetszett a cikk? Lájkold a Pénzcentrum.hu Facebook-oldalát, hogy ne maradj le a legfontosabb hírekről!

 

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 14. hétfő
Tibor
16. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33