November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
A hétről hétre esedékes akciók mellett a legnagyobb magyar áruházak szinte napi szinten brutálisan leakciózzák azoknak az élelmiszereknek az árát, melyek lejárati ideje vészesen közeleg. Ezek az akciók pedig az egyes áruházakban akár a 90 százalékot is elérhetik, de általában fél áron már igen jó vételeket lehet csinálni. Mindezt persze csak akkor, ha valakit nem zavar, hogy az általa megvásárolt sajt, saláta vagy keksz még aznap vagy napokon belül lejár. Utána jártunk milyen metodika alapján akcióznak a boltok, valamint kiderítettük azt is, milyen szabályozás vonatkozik a lejárt termékek kezelésére.
Az áruházi akciókat hétről hétre komoly érdeklődés övezi a vásárlók körében. Az aktuális heti kiadványokon túl azonban érdemes a boltok sorai között is szemfülesnek lenni, ugyanis az élelmiszerláncok teljesen üzletspecifikusan is rendeznek olyan kiárusításokat, ahol bizony akár 70-90 százalékkal leértékelt árukat is haza lehet vinni. Igaz, ezekben az esetekben olyan termékekről van szó, melyeknek a lejárati ideje vészesen közeleg.
Így áraznak le a boltok
- mondta el a Pénzcentrumnak Adorján Abigél, az Auchan kommunikációs menedzsere. A szakember azt is elárulta, hogy "az áruház a friss élelmiszerek esetén minden egyes kategóriában meghatározza az értékcsökkentés kezdetét, ami jellemzően pár nappal a lejárat előtt indul. A tömegfogyasztási cikkek esetében akár már egy hónappal a lejárat előtt is elkezdődhet a leértékelés."
A lejárati időhöz közel járó termékekért sokszor a Sparban sem kell a teljes árat kifizetni, a szupermarketben ugyanis
- tájékoztatta lapunkat Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője. A lejárati időhöz kapcsolódó leárazásokat a Tesco hipermarketeiben is nyakon csíphetjük, azt azonban az áruháztól nem sikerült megtudnunk, hogy a vásárlók általában mekkora árcsökkenésre számíthatnak ezekben az esetekben. Annyi azonban kiderült, hogy az üzletekben
- hívta fel a Pénzcentrum figyelmét Paparó Tamás, a Tesco külső kommunikációs menedzsere.
Vannak, akik ódzkodnak tőle
A várható kedvezményeken túl kíváncsiak voltunk arra is, hogy a vásárlók miként viszonyulnak ezekhez az árukhoz:
- mondta el a Pénzcentrumnak az áruház. Az Auchan mellett a Spar is arról számolt be, hogy van egy bizonyos vásárlói kör, aki kifejezetten keresi ezeket a termékeket, arról viszont nincs kimutatásuk, hogy leárazás esetén mennyi idő alatt fogynak el ezek az áruk, "ha elfogynak".
Mindent nem lehet
Az áruházak elsődlegesen igyekeznek arra törekedni, hogy termékeiket a vásárlók bőven a lejárati idő előtt megvásárolják, és ha ez nem sikerül, akciókat biztosítanak az érintett élelmiszerekre. Egyetlen dolgot azonban nem tehetnek, nem hozhatnak forgalomba lejárati időn túli árut.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- közölte a Pénzcentrummal a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Ennek értelmében az élelmiszerforgalmazó létesítményekben (üzletekben) az élelmiszerek a fogyaszthatósági/minőség-megőrzési idejük lejáratának időpontjáig hozhatók forgalomba, és - amennyiben más kizáró ok nem merül fel - emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerként eddig a dátumig jogszerűen kínálhatók eladásra. A lejárati időn túl az élelmiszereket nem lehet élelmiszerként értékesíteni.
- mondta el lapunknak a hatóság, ami arra is felhívta a figyelmet, hogy
Szavatossági idő már nincs
A NÉBIH (és az áruházak is) fokozottan kiemelték, hogy a közbeszédben használt szavatossági idő manapság már nem helytálló fogalom. Jelenleg ugyanis a forgalomba hozott élelmiszerek lejárati ideje szempontjából különböztetünk meg fogyaszthatósági idővel és minőség-megőrzési idővel ellátott termékeket:
- Fogyaszthatósági időt kell megadni olyan élelmiszerek esetében, amelyek mikrobiológiai szempontból gyorsan romlandók, és ezért rövid idő elteltével valószínűleg közvetlen veszélyt jelentenek az egészségre. A fogyaszthatósági idő lejártát követően az élelmiszer nem minősül biztonságosnak.
- A minőség-megőrzési idő azt jelenti, hogy az előállító az általa meghatározott és jelölt időtartamig garantálja a termék minőségét. A minőség-megőrzési idő a hosszabb ideig eltartható élelmiszereknél használatos, azt az időtartamot jelöli, ameddig az élelmiszer a tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megőrzi. A minőség-megőrzési idő lejártát követő felhasználást a fogyasztó - ésszerű határok között - mérlegelheti.
Így például a minőség-megőrzési idővel ellátott, érzékszervileg kifogástalannak tűnő terméket a feltüntetett dátum után saját felelősségre el lehet fogyasztani, de számolni kell azzal, hogy az ilyen terméknek esetleg már gyengébb a minősége. Mindenképp javasolt alaposan megvizsgálni a termék érzékszervi tulajdonságait a fogyasztás előtt.
Lejárt élelmiszert árusítani tehát a fogyasztók egészségének védelme érdekében még csökkentetett áron sem szabad. "Az élelmiszervállalkozónak önellenőrzés keretében biztosítania kell az általa forgalmazott termékek lejárati idejének folyamatos követését, és a lejárt termékeket ki kell vonni a forgalomból, tehát le kell venni a polcokról, és a raktárban elkülönítve, a fogyasztásra való alkalmatlanság jelölésével kell tárolni az elszállításig" - hívta fel a figyelmet a hatóság.
Első a higiénia
- válaszolta a Pénzcentrum kérdésére a NÉBIH. Jó hír, hogy a magyarországi üzletláncok nagy hangsúlyt fektetnek a rajtuk maradt élelmiszerkészletek minél opcionálisabb felhasználására. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy:
- Az Aldi az Élelmiszerbankkal a kereskedelmi forgalomba már nem kerülő, de fogyasztásra még alkalmas élelmiszereket eljuttatja a rászorulóknak. A lejárt élelmiszereket pedig a diszkont vagy állati feletetésre vagy szakszerű megsemmisítésre adja le. Különösen igaz ez az állati eredetű termékekből keletkező hulladékra, amelyeket a szakcég biogáz üzemek részére adja le.
- A Tesco is elkötelezett az élelmiszer-pazarlással szemben, ők is együtt működnek az Élelmiszerbankkal, és adományoznak. Ezen felül pedig szintén juttatnak menhelyekre/állatoknak megfelelő élelmiszert vagy az állati fogyasztásra már alkalmatlan készletekből biogáz, biodízel lesz.
- Válaszaiban a Spar is megerősítette, hogy ők is adományoznak embereknek vagy a számukra már nem megfelelő élelmiszereket állattakarmányozási célra ajánlják fel. Az adományozásra nem kerülő élelmiszer melléktermékeket pedig biogáz üzemben hasznosítják.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.