Az ígéretek szerint idén szigorúbb ellenőrzésekre számíthatnak az élelmiszer-forgalmazók az ünnepek előtt. Az egyik legfontosabb változás, hogy az ellenőrök akciókat a korábbi gyakorlattal ellentétben nem jelentik majd be.
Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-biztonságért felelős államtitkára a Kossuth Rádió Hajnal-táj című magazinműsorában elmondta, valóban megszaporodtak a problémák a nagybani piacokon (például Németországból érkező, de magyar trikolórral eladott répa, lengyel tojás hamis bélyegzővel, ismeretlen eredetű gesztenye) de a gyakoribb esetszámot az egyre szigorúbb ellenőrzés is magyarázza. A finomodó csalásokkal szemben a hatóság keményebb kontrollal készül, az élelmiszer-ellenőrök rendőrökkel és vámkommandókkal járják az élelmiszer-árusító helyeket, mert gyakran csak így lehet hatékony a fellépésük.
Az államtitkár a papír nélküli árukereskedelmet, azaz a nem bizonyítható származású árukat mondta a legnagyobb gondnak, hangsúlyozva eközben, hogy a fogyasztók egészségét veszélyeztető élelmiszer-biztonsági problémával, szermaradványokkal szerencsére nem találkoztak. Az ellenőrzések természetesen folyamatosak maradnak, vagy úgy, hogy azokat tervezetten, előre, napra pontosan bejelentik, de sok lesz az eseti mintavétel, és természetesen reagálnak a zöld számot tett bejelentésekre is.
Jönnek az ünnepek, jönnek az ellenőrzések
Az ünnepek előtt kiemelt, kampány jellegű akciók is lesznek, ezeket azonban a korábbi gyakorlattal ellentétben nem jelentik majd be előre, mert az a tapasztalat, hogy így hatékonyabb. Most is szokásos termékköröket - édességek, szaloncukrok, süteményféleségek, húsok, virslik - figyelik majd.
"Zsiványok, szabálytalanságok mindig lesznek, de a hatóságok próbálják kiszűrni ezeket, hogy a fogyasztók minél kevesebb ilyen problémával találkozhassanak" - mondta a Hajnal-tájban a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-biztonságért felelős államtitkára.
Az év első szaloncukor-botrányán már túl vagyunk
Úgy tűnik, az ellenőrzésekre szükség is van, hiszen a trükközők sorra próbálkoznak: az első szaloncukor-ügy már szeptemberben napvilágot látott. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nemzeti Adó- és Vámhivatal Igazgatósága és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága együttes ellenőrzése során közel 6650 kg mennyiségű lejárt édességet foglalt le egy mándoki üzemben.
A NAV és a NÉBIH évente több alkalommal végeznek együttes ellenőrzéseket. A 2012. szeptember 27-én végzett közös ellenőrzés során a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mándokon lévő, PRO TEAM KFT. só- és cukorcsomagoló üzemének raktárában 6644,7 kg mennyiségben lejárt minőségmegőrzési idejű különböző édességet (főleg szaloncukrot) találtak.

A tárolt termékeken megkülönböztető felirat nem volt, ezért a tételek raktáron tartása forgalomba hozatalnak minősül. A szaloncukrokon 2011.04.30-i lejárati dátum szerepelt, de találtak 2010.09.12-i minőségmegőrzési idejű mikulás figurákat és egyéb édességeket is. A Magyarországon gyártott édességek a raktárba a lejáratuk előtt egy hónappal, román nyelvű jelöléssel érkeztek, így feltételezhetően exportra szánt termékek voltak.
Szükség van a szigorra
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A jelek szerint egyértelműen szükséges az élelmiszerek szigorúbb ellenőrzése. Bizonyítja ezt az is, hogy a napokban 160 kg, mintegy 1000 adag étel készítéséhez elegendő ismeretlen eredetű, jelöletlen, fagyasztott terméket tiltott el a forgalmazástól és rendelte el az azonnali megsemmisítését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kiemelt ellenőrzéseket folytató akciócsoportja.
Gyomorforgató képek a kőbányai büféről: KATTINTS!
Az ellenőrzésre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Főigazgatóságával közösen folytatott felderítés során került sor a Budapest X. Kőbányai út 21. szám alatt található távol-keleti vendéglátóipari egységben. A termékek között fagyasztott csirkelábat, kacsanyelvet, valamint tőkehús termékek találtak. Az egységben az alapanyagok egy részét a földön tárolták, a konyha és az előkészítő higiéniai állapota semmilyen jogszabályi előírásnak sem feleltek meg.
Az elrettentő állapotot jellemzi például, hogy a helyiségben csótányok voltak, a szellőző berendezésen szárították a sertés bőrkét, a mosogatóban pedig csirkelábat áztattak. Az egység működését azonnali hatállyal megtiltotta és bezáratta az eljáró hatóság. A várható bírság összegének megállapítása jelenleg még folyamatban van - tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a NÉBIH.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


