Csak látszólagos volt 2007-ben a magyar mobilpiac felgyorsult növekedése, ugyanis az ügyfélszám inkább a hirtelen megugró "zombikártya" állomány miatt bővült látványosan. A használaton kívüli kártyák a Pannon-nál koncentrálódnak és egyelőre nem látható, hogy a szolgáltató miért szakadt el nagy mértékben a piaci trendektől e tekintetben. Ha a használatban lévő kártyaszámokat vizsgáljuk akkor látható, hogy kialakult a status quo a magyar mobilpiacon, a piaci részesedések érdemben nem változnak, a szolgáltatók valószínűleg inkább az uniós és a hazai szabályozó testületek "kellemetlenkedéseinek" hatását próbálják leküzdeni ahelyett, hogy egymással harcolnának. A legnagyobb tortaszelettel természetesen még mindig a T-Mobile rendelkezik, azonban a legtöbb bevételt a Vodafone ügyfelei hozzák a konyhára...
Újra mögöttünk van egy év, napvilágot láttak a legfrissebb statisztikák a magyar mobilpiacról. Az év utolsó hónapjában a karácsonyi ajándékozások miatt jellemzően megugrik a mobiltelefon ügyfelek száma, ezúttal sem történt ez másképp, így 2007. december 31-én immár minden 100 magyar lakosra 109.7 mobiltelefon ügyfél jutott.
A mobil penetráció 2007 áprilisában lépte át a 100%-os álomhatárt Magyarországon, ám a növekedés nem állt le, sőt felgyorsult és december végéig csaknem 10 százalékpontot emelkedett.
A felületes szemlélő azt hihetné, hogy a piac növekedéséből leginkább a Pannon tudta kivenni a részét, ugyanis a statisztikák alapján feltűnő, hogy az egyetlen szolgáltató volt, amely idén növelni tudta piaci részesedését.
A teljes aktív kártyaszámra vonatkozó statisztikák azt mutatják, hogy a mobilcég a tavalyi évnek szinte minden hónapjában 1 százalékponttal nagyobb piaci részesedést tudott felmutatni az egy évvel korábbinál és ezt a darabot a Vodafone és a T-Mobile tortaszeletéből körülbelül azonos arányban hasította ki.
A fenti megállapítások azonban erős fenntartással kezelendők, ugyanis ha közelebbről megnézzük a számokat, akkor rájöhetünk, hogy a piac tavalyi gyorsulása és a Pannon növekedése csakis abból adódott, hogy jelentős ütemben szaporodni kezdtek a forgalmazásban részt nem vevő "zombikártyák" a piacon.
Forgalmazásban résztvevő az a kártya, amelyről az elmúlt három hónapban hívást is indítottak, vagy fogadtak, illetve sms-t indítottak. Ide tartozik az adatforgalom is, de érdekességként meg kell említenünk, hogy a kapott sms mára már nem elég ahhoz, hogy forgalmazásban résztvevő legyen a kártya, mivel korábban a szolgáltatók a három hónap lejárta előtt üzeneteket küldtek kártyáikra, hogy ezzel felpumpálják az ügyfélszámokat.
Az alábbi grafikonon jól látható, hogy a zombikártyák száma 2003 vége és 2007 eleje között folyamatosan 600 és 700 ezer fő között mozgott, azonban tavaly februárban növekedésnek indult és év végre 900 ezer közelébe emelkedett.
Ha a számok mögé nézünk, akkor látszik, hogy a zombikártyák a Pannonnál összpontosulnak. Természetesen minden szolgáltatónál van egy elkerülhetetlen részaránya ezeknek az ügyfeleknek, ami a múltban többé-kevésbé együtt is mozgott a három hazai szolgáltatónál, ám 2007 elején a Pannonnál valami elszakadt. Mára a szolgáltató ügyfeleinek 13%-a nem használja a kártyáját, miközben a T-Mobile-nál és a Vodafone-nál mindössze 6% ez az arány.
A használaton kívüli kártyaállomány felduzzadása imázs szempontjából kedvező a Pannonnak, mivel a legtöbb sajtóorgánum a teljes aktív kártyaszámot veszi alapul a piaci részesedések kiszámításakor, így úgy tűnhet, mintha a szolgáltató növelni tudná piaci tortaszeletét. A részesedéseket kizárólag a forgalmazó kártyák tekintetében vizsgálva azonban éppen ennek ellenkezője látszik: a Pannon 2007 utolsó hónapjaiban piaci részesedést veszített a T-Mobile-lal szemben, miközben a Vodafone tartani tudta magát.
A fentiekhez persze rögtön hozzá kell tennünk, hogy ezek a változások valójában nüansznyiak (az 1%-ot sem érte el tavaly a szolgáltatók részesedésének változása), a magyar mobil piacon mára már tulajdonképpen kialakult a status quo.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Érdekes tanulság, hogy a "zombikártyákat" figyelmen kívül hagyva a hazai mobilpenetráció valójában csak a tavalyi utolsó hónapban emelkedett 100% fölé, vélhetően akkor is csak azért, mert a karácsonyi ajándékozás előtt sokkal inkább megéri sim kártyával együtt megvenni egy-egy telefont, hisz úgy olcsóbban hozzájuthatunk.
A mobiltelefon szolgáltatásban az ügyfélminőség egyik leggyakrabban használt mérőszáma az egy ügyfélre eső havi árbevétel, azaz az ARPU. Ezt a számot a mobil szolgáltatók negyedévente közzéteszik, a nyilvános számokból pedig az látszik, hogy a T-Mobile ügyfelei költenek a leggyengébben, míg a Vodafone mindekit ver e tekintetben.
Ajánlatos azonban a nyilvános ARPU adatokat is fenntartásokkal kezelni, ugyanis az egyes szolgáltatók nagyban eltérő módszerrel számítják ki az adatot (talán épp az összehasonlíthatatlanság elérése érdekében). A módszertani eltérések közül a fontosabbak a következők:
Hogy a fenti eltéréseket kiküszöböljük és megteremtsük az összehasonlíthatóságot, összegyűjtöttük a magyar mobilszolgáltatók bevételi adatait és magunk számoltunk ARPU mutatót.
Az ügyfélszám adatokat az NHH statisztikájából vettük, az árbevételi adatok a Pannon és a T-Mobile esetében az anyacégek tőzsdei gyorsjelentéséből származnak, míg a Vodafone esetében a cégbírósági adatbázisból. Ez utóbbiban azonban csak az éves árbevételi adatok szerepelnek, ezért a Vodafone bevételéről mindössze két adat áll rendelkezésre. Egyetlen kisebb hiba van a számításban, mégpedig az, hogy a Vodafone bevételi adatai a magyar számviteli szabályok szerint készültek, míg a másik két szolgáltató nemzetközi szabályok (IFRS) szerint jelent. Ennek hatása azonban elhanyagolható.
Ha a saját módszertanunk szerint készített ARPU-t vizsgáljuk, egészen más képet kapunk az ügyfélminőségről: a Vodafone továbbra is jobb a többieknél, de a második helyről a T-Mobile leszorította a Pannon-t. Az angol szolgáltató legjobb ARPU adatát azzal lehetne magyarázni, hogy a legalacsonyabb prepaid (feltöltőkártyás) aránnyal rendelkezik a piacon, valamint alacsonyabb piaci részesedése miatt talán kisebb erőfeszítésébe is kerül, hogy a lemorzsolódó ügyfeleket pótolni tudja.
A magas ARPU azonban profit oldalon már kevés a Vodafone-nak, az egy aktív előfizetőre jutó nyeresége jóval alacsonyabb a másik két szolgáltatónál. Míg a T-Mobile minden hónapban körülbelül 2,200 forint profitot kasszíroz (EBITDA szinten) egy ügyfelén, addig a Pannon mintegy 1,800 forintra, a Vodafone pedig csak 1,200 forintra képes.
A nagy eltérés azonban természetes, hiszen a fix költségek aránya a mobilszolgáltatásban domináns: minden magyar cégnek szinte ugyanazt a hálózatot, ügyfélszolgálatot, értékesítési hálózatot és egyebeket kell üzemeltetnie, miközben ügyfélszámuk és árbevételük eltérő. A mobilszolgáltatás éppen ezért tipikus volumen-biznisz, az keres a legtöbbet, akinek a legnagyobb az ügyfélszáma. Ezen felül az EBITDA adatokban már nagyobb jelentősége lehet az eltérő számviteli szabvány szerint készült kimutatásoknak is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.