2 °C Budapest

Eljött az ítéletnap: nincs még minden veszve?

Pénzcentrum
2008. február 1. 12:00

Az ítélet: nincs még minden veszve Ma elérkeztünk a bírósági tárgyalások utolsó szakaszához, a bizonyítási eljárás lezárásához, a tárgyalás berekesztéséhez és az ítélethozatalhoz. Buktatók persze mindenhol vannak, ahogyan itt is, tehát ezen szakasz mellett sem mehetünk el szó nélkül. Ha pedig nem tetszik az ítélet, lehet fellebbezni...

Ahogyan azt már korábban is elmondtuk, a bírósági tárgyalás gerincét a bizonyítási eljárás adja. Ennek azért is van különösen nagy szerepe, mert ha valamit ekkor elmulasztunk, azt később már nem lehet pótolni. Miről is van szó pontosan?

Egy perben azért tartanak akár 6-7 tárgyalást, mert a számos bizonyítási indítvány sorra vételére idő kell. Az okiratokat már az első tárgyalásokon be szokták csatolni, majd jönnek a több időt igénylő tanúmeghallgatások, végső soron pedig akár szakértőt is kirendeltethetünk. Ezeket nem véletlenül írtuk a fenti sorrendben, a per során ugyanis mindennek megvan a maga helye és ideje.

Határidőt kapunk a tanúk megjelölésére, a szakértői díj lerovására (enélkül nincs kirendelés), és még folyatathatnánk a sort. Ha ezeket a határidőket elmulasztjuk, akkor elkésett bizonyításunkat a bíró hivatalból nem veheti figyelembe még akkor sem, ha ez tisztázná az ügyet. Az eljárás végén a bíró külön fel is hívja a figyelmünket, hogy ha van még valami, akkor azt most jelezzük, mert ha nincs más bizonyítás indítvány, be fogja rekeszteni a tárgyalást.

A tárgyalás berekesztése az a sarkalatos pont, ami után már kizárólag a bíróság bölcsességére és tudására bízhatjuk magunkat: meghozzák az ítéletet.

Ha ez számunkra nem kedvező, még nincs minden veszve, hiszen mindenki tudja, hogy alkotmányos jogunk van a jogorvoslathoz. A legáltalánosabb jogorvoslati forma a fellebbezés. Erre az ítélet kézbesítésétől van 15 napunk. A fellebbezés útja pedig a következő:

Mindig az első fokon eljárt bíróságnál kell előterjeszteni, ott megvizsgálják, majd az egész peres paksamétával együtt átküldik az illetékes másodfokú bírósághoz, ahol 3 bíró fog felettünk ítélkezni. Itt is tartanak egy tárgyalást, ami azonban csupán iratismertetésből áll, majd hosszas gondolkodás - a mi oldalunkon folyosón való várakozás - után kimondják a végső döntést, ami a kihirdetésével jogerőre is emelkedik.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A fellebbezés kapcsán két dolgot kell kiemelni: az egyik az, hogy itt már nem megengedett a további bizonyítás, amit első fokon elmulasztottunk, azt elmulasztottuk, nincs kimentés vagy igazolás. Másodfokú bíráink kizárólag a periratok tanulmányozásával döntenek. A másik pedig az, hogy a fellebbezésben hozott ítélet a kihirdetéssel - tehát ott helyben - jogerőre emelkedik, vagyis attól a naptól kezdve végrehajtható.


Felmerülhet bennünk, hogy milyen igazságtalan mindez, mi van akkor, ha később jut valami olyan bizonyíték a tudomásunkra, ami az egész ügyet megváltoztatta volna? Pl. előkerül egy eltűnt személy, aki koronatanú lehet, megtalálunk egy régi elrejtett végrendeletet... Ezek nem mesebeli dolgok, hanem valós problémák lehetnek. Ha kíváncsi vagy a megoldásra, akkor lapozz tovább!

Új bizonyíték? Új per!

Az igazságosság jegyében a magyar jogrendszer ad egy kibúvót a fentebb vázolt esetekre: az ítélet jogerőre emelkedésétől (akár első-, akár másodfokon) számított 6 hónapon belül lehet perújítást kérni abban az esetben, ha olyan új bizonyítékunk van, amelyet az eljárásban önhibánkon kívül nem bíráltak el. A jogvesztő határidő pedig szintén a jogerőre emelkedéstől számított 5 év, ha az új tényről csak 6 hónapnál később szerzünk tudomást.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?