A délkelet-ázsiai országok jegybankjai abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy választhatnak, milyen eszközzel - árfolyam erősítéssel vagy kamatemeléssel - tartják féken az inflációt, olvasható a Morgan Stanley legújabb elemzésében. A masszív amerikai folyó fizetési mérleg hiány ugyanis támogatja a fejlődő piacok pénznemeit, ugyanakkor az USA külső finanszírozási igényének esetleges csökkenése
jelentős változásokat hozhat. Érdekes, hogy míg a főbb konjunktúraadatokban lényeges különbség nincs az északi és déli országok között, addig megfigyelhető, hogy minél délebbre megyünk, az infláció annál magasabb. Miután nem valószínű, hogy a jegybankok szükség híján emelnék irányadó kamatrátáikat, az elemzők erősödést várnak a déli valutákban (az infláció miatt engedik a felértékelődést), az északiakban azonban csak kisebb felértékelődés vagy enyhe gyengülés lehetséges.
Érdekes közgazdasági jelenség látható Kelet-Ázsiában: a pénzromlás üteme egyenesen arányos az átlagos éves hőmérséklettel. Minél délebbre helyezkedik egy ország ugyanis, annál magasabb inflációval küzd gazdasága. Míg a magasabb inflációs rátát általában a közgazdászok a gazdasági tűlfötöttséggel kapcsolják össze, addig ez a jelenség itt nem figyelhető meg egyértelműen. A déli és az északi országok növekedési üteme nem különbözik lényegesen, a déliek nem nőnek gyorsabban az északiaknál.
Az elemzők szerint a déli magasabb inflációnak inkább intézményi okai vannak. Mivel a verseny korlátozott, a gazdaság alkalmazkodóképessége is lassabb. Ezért ha a kereslet megugrik, a kínálat lassabban idomul, az árak először emelkednek, majd ezt követi a kínálat bővülése.
Szinte az egész régióra jellemző, hogy az egyes országok jelentős külkereskedelmi illetve folyó fizetési mérleg többlettel rendelkeznek, mely a devizákat folyamatos felértékelődési nyomás alatt tartja. Egyszerűen azt is mondhatjuk, hogy az egyes országok gazdasági döntéshozóinak bizonyos fokú diszkrecionalitásuk van az árfolyam "beállításában" a dollárvételeken keresztül (rövid távon). Ha tehát az inflációt kordában kell tartani, akkor nem kell mást tenni, mint engedni egy kicsit az árfolyamot felértékelődni.
Ez a pozíció azt mondhatjuk, hogy meglehetősen kényelmes az ázsiai országoknak. Ugyanakkor ha valamilyen oknál fogva az USA hatalmas folyó mérleg hiánya elkezdene érdemben csökkenni (pl. egy recesszió keretén belül a lakossági fogyasztás bővülése jelentősen lassulna illetve csökkenne), akkor rögtön nehezebb lenne a helyzet, a devizák stabilitása megrendülhet, a kamatemelések elengedhetetlenek lennének.
Mit mondhatunk mégis az egyes országuk pénznemeiről? Amint említettük, az inflációs térkép igen színes, a külső pozíciókban is találhatunk különbségeket, ami a lakossági fogyasztással nagymértékben összefügg. Az árfolyamra ezek a tényezők nagymértékben hathatnak a következő időszakban
Potenciális vesztesek
A Morgan Stanley szerint a strukturálisan leggyengébb devizának a japán jen, az indiai rúpia és az új tajvani dollár tűnik.
A tajvani dollárnál a legnagyobb probléma az ország politikai instabilitása, illetve az ehhez kapcsolódó befektetői bizalomvesztés. Az ország számos beruházást, gyárat vesztett el Kína javára. A gazdaságpolitika egyik próbálkozása az árfolyam gyengítése lehet a növekedés elősegítésére.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Indiában a lakossági fogyasztás az, ami túlfűtöttséghez, a folyó mérleg egyenlegének romlásához vezethet. Emiatt az indiai gazdaság nagymértékben rászorul a rövid távú portfóliótőkére. A gazdaságpolitikai vezetők ebben a helyzetben két lehetőséggel próbálkozhatnak a Morgan Stanley szerint: a deviza olcsón tartása (leértékelődött árfolyam) illetve a magasabb kamatszint. Az elemző az előbbinek nagyobb esélyt ad.
Japánnál a probléma a gazdaság növekedési kilátásainak korlátozottsága. Bár az utóbbi időben a GDP növekedés dinamizálódott, a termelékenység más ázsiai országokban lényegesen magasabb.
Potenciális nyertesek
Felértékelődés a Morgan Stanley szerint Indonézia, a Fülöp-szigetek és Thaiföld esetében várható. Ezen országokban a külső egyensúly az utóbbi időszakban lényegesen javult, a belső kereslet jellemzően gyenge, a mégis létező inflációs problémák miatt a gazdaságpolitika hajlamos engedni a felértékelődést.
A fentieken túl szerkezetileg egészséges országok: Kína, Korea, Malajzia és Szingapúr. Kína esetében a gyors exportnövekedés mindenképpen a jüant támogató tényező. Ami aggodalomra adhat okot az a rossz adósságok magas aránya, illetve az ennek következtében esetlegesen emelkedő infláció.
Korea esetében a K+F tevékenység áldásos hatásaitól várják az árfolyam erős szinten maradását az elemzők, míg Malajziában és Szingapúrban meggyőző a folyó mérleg 15 illetve 25%-os GDP arányos többlete.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.