Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megalapozottabb személyzeti politikát kért az APEH-től, ahol a dolgozók teljesítményét ma is értékelik, ám ez alig köszön vissza a kereseti viszonyokban.
Az ÁSZ jelentése szerint gondok vannak a hatóság, illetve az afelett igazgatási jogokat gyakorló Pénzügyminisztérium (PM) személyzeti politikájával annak ellenére is, hogy a vizsgált időszakban csaknem 40 százalékkal emelkedett az egy alkalmazottra jutó adóbevétel. A hivatal ezt ugyanis részben egy 10 százalékos létszámleépítés révén érte el, amelyet sem hatástanulmány, sem a feladatellátáshoz szükséges kapacitásokat vizsgáló elemzés nem támasztott alá. Nem meglepő módon így az sem tudható, hogy az egyes szakmai feladatok teljesítése mekkora kapacitást igényel ma, vagyis hogy csökkenthető-e tovább az adóbeszedés fajlagos költsége.
A számvevőszék kifogásolta továbbá a hatóság munkatársainál alkalmazott teljesítményértékelő és motivációs rendszert, a használt mutatók nagy része ugyanis nem hozható összefüggésbe az ügyintézők vagy revizorok egyéni munkavégzésével. Így az nem buzdít az előirányzatok túlteljesítésére. Az átlagkereset mintegy 20-35 százalékát kitevő jutalmat például részben a hatóság összbevételének függvényében kapják meg a dolgozók, amit saját munkájukon felül nagyban meghatároz a bevételi tervezés pontossága vagy a cégek és magánszemélyek adófizetési hajlandósága. Ráadásul 2004-ben, annak ellenére, hogy a bevételi terv nem teljesült, jogtalanul is kiutalta a PM a várt jutalom egy részét.
A hasonló tevékenységet végző könyvvizsgálói piacon egyébként úgy látják, hogy a legnagyobb gondot nem a teljesítményértékelés vagy a motivációs rendszer okozza, hanem az adóhatóság munkaerő-megtartó képessége. Míg a piacon 6-7 év is eltelik, mire egy szakember olyan szakmai szintre jut, hogy ellenjegyezheti egy cég könyvvizsgálatát, addig az APEH-nél sokszor két-három év után távoznak a versenyszférába a szakemberek. A szükséges szakmai tapasztalat így nehezen alakul ki az APEH kötelékében. Az idegen nyelveket jól beszélő APEH-dolgozókat pedig az államigazgatási eljárások alapos ismerete miatt egyébként is szívesen látják a versenyszférában, ahol az államigazgatásra jellemző átlagbérnél jóval magasabb összeget is megkaphat egy tapasztalt auditor. Az ÁSZ jelentése szerint az APEH munkatársai havi bruttó 245800 forintot keresnek (ez az átlagbér az első ügyintéző kategóriára van megadva, amely vélhetőleg a felsőfokú végzettséghez kötött pozíciókat jelenti). Ezt az összeget átlagosan 20 százalékkal növelheti az elméletileg negyedévente járó jutalom, ezzel együtt a havi bruttó átlagkereset 310 ezer forint körül alakul.
FRISS HÍREK
Több friss hír
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
Erről ne maradj le!
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
Vásárlás legolvasottabb
1
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum | 2024. november 22. 15:15
Pénzcentrum | 2024. november 22. 15:04
Hello vidék | 2024. november 22. 06:30