Nagyon kicsi a valószínűsége, de előfordulhat, hogy ATM automatából hamis bankjegyet kapunk. Ha mégis megtörténik, szinte lehetetlen bizonyítani az igazunkat, sőt, még magunkat is gyanúba keverhetjük. A részletekről Jakab Péter, a Magyar Bankszövetség bankbiztonsági csoportvezetője nyilatkozott az InfoRádiónak.
- Ha mégis megtörténik, mit tudunk tenni?
- Nagyon kevés lehetősége van annak, aki hamis pénzt kap az automatából. Ebben az esetben ugyanis nagyon nehéz azt bizonyítani, hogy ez a pénz az automatából és nem az ügyféltől származik.
- Tehet erre kísérletet azért az ügyfél?
- A bankautomatát üzemeltető pénzintézetnél tehet panaszt az ügyfél, a bank nyilvánvalóan vizsgálatot fog indítani, és elsősorban azt fogja vizsgálni, hogy ki, mikor, hogyan töltötte fel az automatát. A banki eljárásrendben ezek a pénzjegykötegek, nagyon sok kézen mennek keresztül, és ezek mind ellenőrzési célokat is szolgálnak.
- Az automaták kamerái sem bizonyíthatják az ügyfél igazát?
- Nem nagyon. Ha vannak egyáltalán kamarák a bankjegykiadóknál, akkor sem alkalmasak arra, hogy a pénz minőségét rögzítsék.
- Több esélyem van panaszt tenni, ha bankfiókban kapok hamis pénzt?
- Az sokkal egyszerűbb eset, bár ennek is nagyon-nagyon csekély a valószínűsége. De ha mégis előfordulna, akkor az ügyintéző jelenlétében, aki igazolhatja, hogy az ügyfél tőle vette át a pénzt, reklamálhat. Ráadásul a kifizetési helyek - az esetek jelentős részében - kamerával felügyelt területek, tehát jól rekonstruálható, hogy nem az ügyfél tett-e hamis pénzt a pénztárostól megkapott bankjegyköteg közé.
- Gondolom, ebben az esetben is vizsgálat előzi meg a pénzcserét?
- Igen, de gyorsan, egyszerűen ellenőrizhető, hogy igaza van-e az ügyfélnek. A felfedezett hamis bankjegyeket a vonatkozó jogszabályok alapján a Magyar Nemzeti Banknak kell elküldeni minősítésre.
- Térjünk vissza a mi ügyfelünkre. Ez esetben kap egy jó bankjegyet és távozik?
- Ez így van.
- Mi történik abban az esetben, ha az ügyfél fizet be a bankba gyanús pénzt?
- A pénzintézetek minden esetben megvizsgálják a bankjegyeket, és ha gyanús pénzt kapnak a pénztárosok, akkor arról jegyzőkönyvet vesznek föl, majd az MNB dönti el, hogy valódi-e a bankjegy vagy sem. Ha nem hamis a pénz, akkor ezt nyilván jóvá írják az ügyfélnek, ha hamis, akkor a jegybanknál marad a pénz, és elveszett az ügyfél számára.
- Indul eljárás a befizető ellen?
- Igen, minden esetben, ha hamis pénzt találtak a pénzintézetek, feljelentést kell tenniük.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.