Karácsony és szilveszter közt beindul az ajándékok csereberéje: a fogyasztók egy része ilyenkor igyekszik kicserélni a fa alá duplán került vagy nem megfelelő méretű termékeket. A csereláz kiemelten érinti a ruhaneműket, cipőket, illetve a könyveket és a lemezeket.
Karácsony és szilveszter közt beindul az ajándékok csereberéje: a fogyasztók egy része ilyenkor igyekszik kicserélni a fa alá duplán került vagy nem megfelelő méretű termékeket. A csereláz kiemelten érinti a ruhaneműket, cipőket, illetve a könyveket és a lemezeket.
A szakemberek szerint a vásárlók mindinkább tisztában vannak, mit tegyenek, ha a termék hibás, az eladó viszont sok esetben nem tudja, milyen jogszabályoknak kell eleget tennie és milyen lehetőségei vannak, ha hibás árut visznek vissza.
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tapasztalatai szerint általában a kereskedőtől függ, mennyire kezeli rugalmasan a kérdést. Kathy Attila szóvivő elmondása szerint van, ahol akkurátusan és precízen követik a jogszabályokat, és van, ahol blokkot sem kérnek, viszont minden esetben a boltban kell levásárolni a termék árát. Van olyan kereskedő is, aki a terméket kizárólag jótállással, hibátlan csomagolásban hajlandó visszavenni.
Öröm az ürömben, ha olyan boltba viszi vissza a fogyasztó a terméket, ahol közvetlenül karácsony után kezdődik az árleszállítás, hiszen ilyenkor a visszahozott termék árából több mindent vehet. Bosszankodás lehet viszont a cseréből a nagy áruházakban, ahol ilyentájt a fogyasztók szinte megrohamozzák az ügyfélszolgálatot, és hosszan kell sorban állni.
A kereskedők szerint jó, ha a vevő már a vásárláskor tisztázta, hogy a termék ajándék lesz, így a cserével történő visszaváltás ideje csak karácsony után kezd ketyegni. Az esetek többségében elég a blokk a termék jótállásának érvényesítésére, de van, ahol a kereskedő a lepecsételt jótállási jegyet is kéri. A szabályok elvileg lehetővé teszik, hogy a két dokumentum külön-külön is „működjön”, de Kathy szerint a bosszúságok elkerülése érdekében jó, ha mindkettő kéznél van. Az áfás számla is ugyanolyan jogosítványokkal bír, mint a blokk, vagyis a kereskedő ez esetben sem bújhat ki a visszavétel vagy csere alól.
Kóka János néhány napja kijelentette: a kereskedelem fejlettségének egyik fokmérője, hogyan érvényesül a versenyjog és mennyire sikerül megvédeni a fogyasztók érdekeit. A gazdasági miniszter nyilatkozata szerint a meglevő hatóságokat tovább erősítené, de a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium ennél pontosabban nem kívánta kommentálni az elhangzottakat.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) rendezetlennek és szétfolyónak ítéli a jelenlegi jogszabályokat és a fogyasztóvédelmi hatóságok jogköreit. A szervezet azt szeretné elérni, hogy új törvényben fektessék le a terület szabályait – írta az origo. Az OFE-nek a jelek szerint az a legfőbb problémája, hogy nem tisztázott az állami és a civil szervezetek közötti feladatmegosztás. A civil szervezet egyébként azt sem tartaná rossz ötletnek, ha külön tárcát kapna a terület. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a civil szervezet felvetésére úgy reagált: egy-egy területért több hatóság is felel és az egyeztetés, a párbeszéd folyamatos. Ellenőrzés vagy szankció egyetlen esetben sem maradt el hatósági hatásköri vita miatt.
(napi.hu)