A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) felismerte a kis agrártermelők értékesítési problémáit, ezért kidolgozta a szociális boltok rendszerét. A rendszerből kiiktatták a nagykereskedőket, a viszonteladókat és a neppereket, így a kiskereskedelmi üzletekben a termelők által közvetlenül beszállított termékeket árusítanak.
Az első üzlet megnyitására január 21-én a IX. kerületben került sor. Mára hazánkban 25 szociális bolt működik, 14 Budapesten, a többi vidéken. Szociális bolt üzemel Debrecenben, Pécsett, Miskolcon, Balassagyarmaton és Balmazújvárosban, ezeket 10 - a szövetség által szervezett - tejtermelői értékesítőhely egészít ki.
Az érdeklődésre jellemző, hogy több mint 500 üzlettulajdonos jelezte, hogy csatlakozna a szociális bolthálózathoz. Ezekben a szövetség határozza meg a beszállítói termelői kört, a beszállítási és a maximált eladási árat. A Magosz jelentős szerepet szán a későbbiekben a gazda- és őstermelői piacoknak, azt szeretné elérni, hogy az értékesített jövedelem legalább 70 %-a az eladónál maradjon a jelenlegi hagyományos értékesítési csatornákon keresztül elérhető 40 %-kal szemben.
A Magosz szerint a gazdapiacokat a helyi önkormányzati tulajdonban lévő vásárcsarnokokban, piachelyeken lehetne létrehozni. A működési költségeket az önkormányzatok átvállalhatnák, segítve ezzel az őstermelők és termelők piacra jutását.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


