Bár az ország jelenleg is központi szerepet játszik az unió életében, az új vállalkozások alapítására való hajlandóság lényegesen kisebb, mint a hozzá képest elmaradottabb, és pont ezért gyorsabban fejlődő országokban. Bár számos vállalkozási forma létezik Belgiumban, a külföldiek leginkább a fiók- vagy leányvállalatot választják. Nézzük, hogyan lehet ilyen vállalkozásokat létrehozni...
Mivel Belgium az Európai Unió politikai központja, nem meglepő, ha erős a szabad piacra törekvés, a hatóságok csak nagyon kevés korlátozást alkalmaznak a külföldi vállalkozások az országban való működésére vonatkozóan.
A jogilag nevesített cégformák közé tartoznak a részvénytársaság, a fiók illetve leányvállalat, a korlátolt felelősségű társaság, a korlátlan felelősségű társaság, és az egyéni vállalkozás. A fiók- és leányvállalaton kívül a külföldiek alapíthatnak még korlátolt vagy korlátlan felelősségű társaságot, de egyéni vállalkozóként is jelenthetik magukat.
Az országban a leggyakoribb cégforma a részvénytársaság és a korlátolt felelősségű társaság, ilyen cégeket alapítanak a legtöbbször. Részvénytársaságok esetében kötelező még az alapításkor egy két évre előre készített pénzügyi tervet összeállítani. Legalább két részvényes kell a megalapításához, és legalább 3 igazgatósági tag. A Magyarországon is érvényes szabály szerint évente kötelező könyvvizsgálatnak kell alávetni a vállalkozást.
A tőkeminimum itt is meg van határozva, részvénytársaságot 61 500 euróval (14,6 millió forint), korlátolt felelősségű társaságot 18 550 euróval (4,4 millió forint) - amiből legalább 6200 eurót (1,5 millió forint) be is kell fizetni alapításkor -, korlátolt felelősségű együttműködési társaságot (legalább 3 tag alapítja) pedig 18 550 euróval (4,4 millió forint) lehet létrehozni. A fióktelep esetében nincsen minimum tőke, amivel alapítani kell.
Különleges cégformaként jelen van még egy határokon átnyúló együttműködést lehetővé tevő vállalkozásforma, az EEIG (European Economic Interest Grouping). Itt sincs meghatározva minimum alaptőke, a tagok viszont Európa különböző országaiból származnak. Nem kell külön beszámolót készíteni a cégnek, és a tagok egyénileg a saját országukban adóznak.
Bejegyzéséhez szükséges lépések
Legelőször is elő kell készíteni az anyaországban a társasági szerződést, annak mellékleteivel együtt, az igazgatótanács határozatát, amiben a belga fióktelep létrehozásáról döntenek és kijelölik a vállalat jogi képviselőjét. Elő kell készíteni továbbá a legfrissebb pénzügyi beszámolót, a cégbírósági kivonatot, ami az anyavállalat bejegyzését igazolja. Ha mindez megvan, akkor hitelesíttetni kell egy közjegyzővel.
Azokból az országokból származó cégeknek, amelyek nem tartoznak a Hágai Konvenció hatálya alá, meg kell szerezniük a belga nagykövet vagy a külügyminisztériumi konzul bejegyzést engedélyező nyilatkozatát. A szükséges papírokról franca vagy holland nyelvű hiteles másolat szükséges, amit egy belga hivatalos fordítóirodának kell elvégeznie.
A leendő székhelytől függően letétbe kell helyezni az illetékes cégbíróságnál a dokumentumokat, a Nemzeti Bankban pedig a pénzügyi beszámolókat. A cégbíróságon is be kell jelentkezni, és ki kell tölteni a vonatkozó formanyomtatványokat, a hivatalos papírokat ugyanis a Belga Hivatalos Közlönyben közzé kell tenni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Legalább a törzstőke 20 százalékát letétbe kell helyezni egy belga hitelintézetnél nyitott számlán és szerezni kell egy igazolást is arról, hogy az összeg valóban be lett fizetve. A közzététel után cégjegyzék számot kell igényelni, ami a helyi cégbíróságon történik. Ezután ÁFA regisztráció is szükséges. Az összes regisztrációs, publikációs és közjegyzői költség 1500 euró (355,5 ezer forint) körül mozog.
Belga cégalapítás előnyei
A leányvállalat alapításának számos adózási előnye van. Ugyan vonatkozik rá a tőkét érintő adó, de bizonyos esetekben a leányvállalat ez alól kivétel. A leányvállalat élvezi ugyanis Belgium kettős adóztatás elkerülésére kötött egyezményeit, de speciális adókedvezmények érvényesek a koordinációs központként, elosztási központként vagy szolgáltatási központként működő vállalkozásokra.
A hatályos jogszabályok szerint ráadásul a belga cégeknél kifizetett osztalék összege mentes a forrásadó alól.
Az általános forgalmi adó mértéke 21 százalék, de léteznek kedvezményes kulcsok, mint a 0, 1, 6 és 12 százalék. Emellett 15 százalékos kamatadó fizetési kötelezettség van a kapott kamatokra, a társasági adó pedig nem kevés, 34 százalék.
Mi a helyzet a munkaerővel?
Az ország helyzetéből adódóan kiváló szakembereket lehet találni szinte minden területen. A munkaerő költségei azonban elég magasak, ráadásul a bőkezű közszolgáltatások magas járulékterhekkel párosulnak mind a munkavállaló, mind a munkáltató részéről. A holland nyelvterületen viszont érdemes meggondolni milyen vállalkozás alakítunk, ugyanis az IT szakemberekből nagy hiány van, a francia nyelvterületen ezzel szemben a szakma nélküliek körében igen magas a munkanélküliség.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.