Mintegy félezer hazai vállalkozás pályázott uniós forrásért az Új Magyarország Fejlesztési Terv idei első gazdaságfejlesztési pályázatán. Közel kétszeres volt a túljegyzés, ami jól jelzi a gazdaságfejlesztési programok népszerűségét. Idén nyáron várhatóan már nyerteseket is hirdet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség.
Az idei első EU-s gazdaságfejlesztési pályázati kiírások (GOP 2.1.1/B, 2.1.1/C, 2.1.2/B, 2.1.2/C, KMOP 1.2.1/B) beadási határideje május 5-én lejárt. A tavalyi évhez hasonlóan élénk vállalkozói érdeklődés és a rendelkezésre bocsátott keretek jelentős túljegyzése jellemezte ezeket a lezárt, komplex technológiafejlesztési pályázatokat.
A meghirdetett 22 milliárd forintos keretre több mint 37 milliárdnyi igény érkezett be, összesen 455 vállalkozástól. A pályázatok mintegy 80 százaléka a beadási határidő napján került postázásra.
Az év végéig (vagy a keretek kimerüléséig) folyamatosan beadható, kisebb összegű fejlesztési pályázatokon (GOP 2.1.1/A és KMOP 1.2.1/A) eddig további 400 pályázat érkezett be, csaknem 3,3 milliárd forintnyi támogatási igénnyel. Ezek közül 66 esetben már nyertest is hirdettek.
A 2007-es tapasztalatok alapján átalakított, de a tavalyival azonos célú kiírások egyik legfontosabb változása, hogy a korábbitól eltérő összegeket lehetett igényelni:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ennek hatására jelentősen megnőtt az egy vállalkozás által átlagosan igényelt támogatás mértéke, illetve átrendeződés történt az egyes kiírások között a beadott pályázatok darabszáma tekintetében. A tavalyinál élénkebb érdeklődés mutatkozik a normatív, azaz egyszerűen igényelhető, egyszerű eljárású, maximum 20 milliós támogatást nyújtó GOP 2.1.1/A pályázat iránt, amelyen az átlagosan igényelt összeg megközelíti a 10 millió forintot, a tavalyi 4,6 millióval szemben. Ezzel egyidőben a közepes méretű vállalatok számára is elérhető, 2.1.1/B és 2.1.2/B pályázatokon a tavalyi 22-24 millióról 58-68 millióra ugrott az átlagos igény. A megváltoztatott sávoknak köszönhetően lényegesen kevesebb pályázat érkezett a nagyvállalatok számára is elérhető, idén már csak a hátrányos, illetve leghátrányosabb helyzetű kistérségekben igényelhető 2.1.1/C és 2.1.2/C jelű kiírásokra. Mivel azonban az átlagosan igényelt támogatás összege itt is jelentősen megnőtt, a pályázók ezeket a kereteket is túljegyezték.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


