Megéri alkudni A vállalkozások körében kiemelt fontosságú kérdésként jelenik meg a likviditásmenedzsment, a pénzügyi helyzet folyamatos kézben tartása, amelyben természetesen a banki termékeket is segítségül hívhatjuk. Ha nem tudjuk előre, mikor is lesz szükségünk a pillanatnyilag "fölösleges" pénzre, de nem szeretnénk elesni a kedvező kamatoktól sem, akkor fordulhatunk az úgynevezett felmondásos betétekhez. Ennek kapcsán megkérdeztük a bankokat, hol, milyen feltételekkel kínálnak ilyen és egyéb a hagyományostól eltérő betéti formákat.
Az összeállítás elkészítésében a CIB Bank, a Commerzbank, az Erste Bank, a K&H Bank, az MKB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank volt segítségünkre. Mielőtt fejest ugranánk a felmondásos betétek világába, nézzük meg, mit tapasztalnak az egyes hitelintézetek a vállalkozások megtakarítási szokásaival kapcsolatosan!
Rövid táv a nyerő
A CIB Bank úgy nyilatkozott, a kkv szegmens inkább hitelfelvevőként van jelen, mint megtakarítóként a bankpiacon. Amennyiben mégis rendelkeznek megtakarításokkal, abban az esetben inkább rövidtávú konstrukciókban gondolkodnak, ennek köszönhetően a betétek és a pénzpiaci alapok a leggyakrabban igényelt megtakarítási formák. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lekötött betétek jelentős hányada 1 hónapon belüli lekötésű.
Lovas Emese, a Commerzbank üzletágfejlesztési igazgatója kiemelte, a vállalatok többnyire rövid, 1 hónapos és hónapon belüli futamidőre kötnek le változó összegű betéteket.
Az Erste Bank tapasztalatai szerint a legjellemzőbb lekötési forma a határidős, ismétlődő betétlekötés. Kisvállalatok esetében ezen belül is az 1 hónapos betétlekötés, 1-10 millió forint közötti összegben. Közép- és nagyvállalatok esetében pedig az 1-3 hónapos betétlekötés, 1-20 millió forint közötti összegben.
A K&H bank válaszában kiemelte a kkv-k a befektetési termékek közül általában a rövid távú, likvid megtakarítási formákat kedvelik. A hagyományos betéti forma mellett a legnépszerűbbek a különböző devizában (HUF, EUR, USD) igénybe vehető pénzpiaci alapok. A lekötött betétek esetében a vállalkozások az 1 hónapos időtávot részesítik előnyben, a lekötött összeg pedig 5 - 10 millió forint között változik.
Az MKB Bank úgy nyilatkozott, a legnépszerűbb az ismétlődő, kamatos kamatozású típus. A kkv-k betétlekötésére az igen rövid, 2-3 hetes, illetve 1 hónapos futamidő jellemző. A leggyakoribb betétlekötési összeg 1-10 millió forint közé esik, de számottevő még a 10-50 millió Ft közé eső betételhelyezés is. A nagyvállalati ügyfélkör pedig még az ennél is rövidebb futamidőt (1 hét) részesíti előnyben, a lekötési összeg ez esetben rendszerint 50 millió Ft feletti.
Az OTP Bank tapasztalati szerint a mikro- és kisvállakozásoknál rövid távú, 1 hónapos, vagy hónapon belüli lekötött betét, míg a közép- és nagyvállalati körben az egyszeri fix kamatozású betétlekötések a leggyakoribbak. Az előbbi csoportba tartozó vállalkozások jellemzően kisebb, 1-1,5 millió forintos összegeket kötnek le. A közép- és nagyvállalatok lekötései pedig jellemzően meghaladják a 30 millió Ft-ot, a legkedveltebb lekötési időtáv az 1 hét, illetve az 1 hónap.
A Raiffeisen Bank válasza alapján a magyarországi vállalkozók lividitási sajátosságainak köszönhetően jellemzően az éven belüli betétet preferálják.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Dr. Tamási Gábor, az UniCredit Bank vállalati üzletágának ügyvezető igazgatója a Pénzcentrumnak elmondta, tapasztalataik szerint a vállalatok a napi működésük során felhalmozódó, éppen nem használt pénzeszközeiket tartják látra szóló betétben, illetve lekötött betétben. A betétek között igen magas a látra szóló állomány, lekötött betéteknél pedig a nagyon rövid lejárat jellemző, a nagyvállalatok esetében elképzelhető az overnight (1 éjszakára szóló), illetve az 1-2 napos lekötés is.
Alku a bankkal - nem lehetetlen!
Gyakran előfordul, hogy az egyes banki, vállalatokra érvényes kondíciós listákat böngészve arra bukkanunk, hogy bizonyos értékhatár felett egyedi elbírálás tárgyát képezi a lekötésre járó kamat, ami ennek megfelelően sokkal kedvezőbb lehetőséget rejt magában mind a vállalkozás mind pedig a bank számára. Nézzük, hol mennyi ez a határ!

A felmondás ereje
Bármikor felmondhatod?A hagyományos lekötött betéteket általában csak a kamat elvesztésének terhe mellett tudjuk felmondani, ha elszámoltuk magunkat, s nem tudjuk 1 hónapig nélkülözni a kamatot, csupán 2 hétig. Erre létezik egy "összvér"-betét, amely valahol a lekötött és a látra szóló betét között helyezkedik el.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


