Megéri alkudni A vállalkozások körében kiemelt fontosságú kérdésként jelenik meg a likviditásmenedzsment, a pénzügyi helyzet folyamatos kézben tartása, amelyben természetesen a banki termékeket is segítségül hívhatjuk. Ha nem tudjuk előre, mikor is lesz szükségünk a pillanatnyilag "fölösleges" pénzre, de nem szeretnénk elesni a kedvező kamatoktól sem, akkor fordulhatunk az úgynevezett felmondásos betétekhez. Ennek kapcsán megkérdeztük a bankokat, hol, milyen feltételekkel kínálnak ilyen és egyéb a hagyományostól eltérő betéti formákat.
Az összeállítás elkészítésében a CIB Bank, a Commerzbank, az Erste Bank, a K&H Bank, az MKB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank volt segítségünkre. Mielőtt fejest ugranánk a felmondásos betétek világába, nézzük meg, mit tapasztalnak az egyes hitelintézetek a vállalkozások megtakarítási szokásaival kapcsolatosan!
Rövid táv a nyerő
A CIB Bank úgy nyilatkozott, a kkv szegmens inkább hitelfelvevőként van jelen, mint megtakarítóként a bankpiacon. Amennyiben mégis rendelkeznek megtakarításokkal, abban az esetben inkább rövidtávú konstrukciókban gondolkodnak, ennek köszönhetően a betétek és a pénzpiaci alapok a leggyakrabban igényelt megtakarítási formák. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lekötött betétek jelentős hányada 1 hónapon belüli lekötésű.
Lovas Emese, a Commerzbank üzletágfejlesztési igazgatója kiemelte, a vállalatok többnyire rövid, 1 hónapos és hónapon belüli futamidőre kötnek le változó összegű betéteket.
Az Erste Bank tapasztalatai szerint a legjellemzőbb lekötési forma a határidős, ismétlődő betétlekötés. Kisvállalatok esetében ezen belül is az 1 hónapos betétlekötés, 1-10 millió forint közötti összegben. Közép- és nagyvállalatok esetében pedig az 1-3 hónapos betétlekötés, 1-20 millió forint közötti összegben.
A K&H bank válaszában kiemelte a kkv-k a befektetési termékek közül általában a rövid távú, likvid megtakarítási formákat kedvelik. A hagyományos betéti forma mellett a legnépszerűbbek a különböző devizában (HUF, EUR, USD) igénybe vehető pénzpiaci alapok. A lekötött betétek esetében a vállalkozások az 1 hónapos időtávot részesítik előnyben, a lekötött összeg pedig 5 - 10 millió forint között változik.
Az MKB Bank úgy nyilatkozott, a legnépszerűbb az ismétlődő, kamatos kamatozású típus. A kkv-k betétlekötésére az igen rövid, 2-3 hetes, illetve 1 hónapos futamidő jellemző. A leggyakoribb betétlekötési összeg 1-10 millió forint közé esik, de számottevő még a 10-50 millió Ft közé eső betételhelyezés is. A nagyvállalati ügyfélkör pedig még az ennél is rövidebb futamidőt (1 hét) részesíti előnyben, a lekötési összeg ez esetben rendszerint 50 millió Ft feletti.
Az OTP Bank tapasztalati szerint a mikro- és kisvállakozásoknál rövid távú, 1 hónapos, vagy hónapon belüli lekötött betét, míg a közép- és nagyvállalati körben az egyszeri fix kamatozású betétlekötések a leggyakoribbak. Az előbbi csoportba tartozó vállalkozások jellemzően kisebb, 1-1,5 millió forintos összegeket kötnek le. A közép- és nagyvállalatok lekötései pedig jellemzően meghaladják a 30 millió Ft-ot, a legkedveltebb lekötési időtáv az 1 hét, illetve az 1 hónap.
A Raiffeisen Bank válasza alapján a magyarországi vállalkozók lividitási sajátosságainak köszönhetően jellemzően az éven belüli betétet preferálják.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Dr. Tamási Gábor, az UniCredit Bank vállalati üzletágának ügyvezető igazgatója a Pénzcentrumnak elmondta, tapasztalataik szerint a vállalatok a napi működésük során felhalmozódó, éppen nem használt pénzeszközeiket tartják látra szóló betétben, illetve lekötött betétben. A betétek között igen magas a látra szóló állomány, lekötött betéteknél pedig a nagyon rövid lejárat jellemző, a nagyvállalatok esetében elképzelhető az overnight (1 éjszakára szóló), illetve az 1-2 napos lekötés is.
Alku a bankkal - nem lehetetlen!
Gyakran előfordul, hogy az egyes banki, vállalatokra érvényes kondíciós listákat böngészve arra bukkanunk, hogy bizonyos értékhatár felett egyedi elbírálás tárgyát képezi a lekötésre járó kamat, ami ennek megfelelően sokkal kedvezőbb lehetőséget rejt magában mind a vállalkozás mind pedig a bank számára. Nézzük, hol mennyi ez a határ!
A felmondás ereje
Bármikor felmondhatod?A hagyományos lekötött betéteket általában csak a kamat elvesztésének terhe mellett tudjuk felmondani, ha elszámoltuk magunkat, s nem tudjuk 1 hónapig nélkülözni a kamatot, csupán 2 hétig. Erre létezik egy "összvér"-betét, amely valahol a lekötött és a látra szóló betét között helyezkedik el.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.