16 °C Budapest

Miből lesz a cserebogár: hol tart Magyarország?

Pénzcentrum
2008. március 12. 12:00

A tegnapi nap jelentette meg az Eurostat a Tudomány, Technológia és Innováció Európában címet viselő tanulmányát, melyben a kulcsfontosságú szerepet betöltő kutatás-fejlesztési teljesítményeket, az arra fordított összegeket, illetve számos egyéb ahhoz kapcsolható mutatót vett górcső alá.

Messze még a cél

Mindig kiemelt téma az, hogy egy-egy ország mennyit fordít kutatás-fejlesztési, innovációs tevékenységre, s persze az sem mindegy, hogy ezen költések zöme a kormányzati, vagy a magánszféra berkeiből ered. Az unióban sincsen másképp, ugyanis a Lisszaboni Stratégia is kitér erre a területre. Az úgynevezett barcelonai célkitűzés alapján a GDP 3 százalékát kellene k+f kiadásokra fordítani, s ebből 2 százalékpontot a magánszférának kellene biztosítania.

Mondanunk sem kell, hogy pillanatnyilag igen kevés régió teljesíti ezt a célt. A 2002-es adatok alapján a 254 régió közül mindössze 21 érte el a 3 százalékos célkitűzést, közülük a legtöbb Németországban található meg.

Ennek alapján jogosan merül fel a kérdés, szükséges-e, hogy minden régióban teljesítsék az előírást? A válasz az, hogy nem, ugyanis mindezt befolyásolhatják a helyi jellegzetességek, a célkitűzés lényege, a versenyképesség fokozása viszont mindig szem előtt kell, maradjon.


Ki mennyire innovál?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A hazai kisvállalkozások többsége általában már nem képes a kutatás-fejlesztési kiadásokra megfelelő forrást elkülöníteni. Igaz ma már egyre több pályázat, támogatás jelenik meg, amelyek mind az innovációt hivatottak elősegíteni.

Itthon a legalacsonyabb mértékben a mikrovállalkozások járulnak hozzá a k+f kiadásokhoz, a kis- és középvállalati szféra hozzájárulása közel azonos, s a legnagyobb súlyt a nagyvállalatok képezik. Érdekességként elmondható, hogy ez Oroszországban teljesen más képet mutat, itt ugyanis a legmagasabb k+f kiadással a 250 és 499 fő közötti vállalkozások rendelkeznek.

Szabadalmak A kutatás-fejlesztési tevékenységgel kapcsolatosan a szabadalmak számát szokás még górcső alá venni. A 2003-as adatok alapján az egy millió lakosra vetített, az Európai Szabadalmi Hivatalnak bejelentett szabadalmak száma alapján az első helyen Svájc áll, hazánk pedig a hátulsó mezőnyben található meg.

A jelenlegi helyzeten számos ponton lehetne segíteni, így például a műszaki és természettudományos oktatás területén jelentkező hiányt lehetne pótolni, de az innováció alkalmazásának területe is segítségre szorul még.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?