A kölni székhelyű Institut der Wirtschaft (IW Köln) a különböző államok iparát jellemző személyi jellegű költségek alapján rangsorolta az európai országokat, illetve a világ két vezető gazdasági nagyhatalmát, Japánt és az Egyesült Államokat.
A rangsor elkészítésénél az IW Köln a vállalatalapításkor, illetve a már működő vállalatok esetében a költségek racionalizálásakor felszínre kerülő szempontok közül az egyik legfontosabbat, vagyis a személyi jellegű költségek alakulását vizsgálta. A munkaerő-költségek jelentős mértékű megnövekedése vezetett ugyanis oda, hogy a német vállalatok többsége először Kelet-Németországba, majd Kelet-Európába és végül Ázsiába, főként Kínába telepítette át termelő üzemeit.
A munkaerőhöz kapcsolódó költségeket a gazdasági intézet szakemberei, ahogy az az alábbi diagramon is jól látszik, két részre osztották: tisztán bérjellegű költségekre, illetve egyéb béren kívüli, általuk kiegészítőnek nevezett költségekre.
Személyi jellegű költségek az iparban
(euró/fő/óra, 2006.)

Forrás: IW Köln
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A végső sorrend szerint a legrosszabb helyzetben a norvég, a belga és a nyugat-német vállalatok vannak, míg a legkedvezőbb feltételeket az Európai Unióhoz 2007. január elsejével csatlakozott Románia és Bulgária biztosítja a termelő egységeiket áthelyezni szándékozó vállalatok számára. Ehhez hozzájárul az utóbbi országokban elindított adóreform, melynek hatására jelentősen csökkent a személyi jövedelemmel kapcsolatos adók mértéke.
Az ipari foglalkoztatottakra jutó óránkénti költségeket tekintve elmondható, hogy a legrosszabb helyzetben a nyugat-európai és a skandináv államok vannak, ahol a költségek óránként megközelítik, több esetben meg is haladják a 30 eurót.
Hazánk a 25. a listán, ez azonban kivételesen jót jelent számunkra, legalábbis, ha a versenyképesség szemszögéből tekintünk az IW Köln által felállított rangsorra. Ez egyben ugyanis azt is jelenti, hogy Magyarország a személyi jellegű költségek szempontjából nyolcadik helyen áll Európában. A munkaerőhöz kapcsolódó költségek óránként 6 eurót emésztenek fel határainkon belül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


