Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Jelentősen megdrágultak a magyarországi szállások 2022-ben, de az iparági szereplők véleménye szerint így is jó évet zárt a magyar turizmusnak ez a szegmense. Szakértőket kérdeztünk arról, megindulhat-e még ettől az olcsósodás idén, vagy a vágtató infláció és energiaválság árnyékában már a megfizethető pihenésről is le kell mondani?
Mint korábban mi is beszámoltunk róla, a belföldi turizmus kis mértékű visszaesésére és a külföldi vendégek számának stagnálására számít az új évben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége. Flesch Tamás elmondása szerint a 2022-es évben továbbra is Németországból és Nagy-Britanniából érkezett a legtöbb külföldi vendég, bár számuk a korábbi csúcsévhez képest csökkent. Komoly „csapást” jelentett viszont mind Budapest, mind a vidék (legfőképpen Hévíz) szempontjából az orosz vendégkör elmaradása. Minderről Flesch Tamás, a a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségnek megválasztott elnöke beszél az InfoRádiónak.
Hozzátette azt is, hogy a magyar szállodáknál 15-20 százalékos áremelések voltak forintban mérve, és ez meghaladja az európai átlagárakat a gyenge forint miatt.Budapest azonban a külföldieknek szóló eurós árakban még mindig nem tudta elérni a 2019-es átlagokat a gyengélkedő nemzeti valuta miatt.
Forint és rezsi húzták fel az árakat
Hogy pontos képet kaphassunk, megkérdeztük a Magyar Apartmankiadók Egyesületét, mi okozta ezt a brutális drágulást, és mire lehet számítani 2023-ban. A szervezet elnöke leszögezte, hogy a forint romlása is közrejátszott, de ennél is fontosabb, hogy az emelkedő rezsiárak sem tettek jót a szektornak - és még így sincs okuk panaszra a tavalyi évet illetően.
Jelentősen drágultak már a budapesti szállások is 2022-ben, csak ha euróban nézzük, 15 százalék közüli volt az áremelkedés, vagyis a forint gyengülésével párhuzamosan is drágultak a szállások. Viszont a forinttal való fizetés egy versenyelőnyt jelent Budapestnek, hiszen a nyugati turisták sokkal szívesebben költenek nem euróval fizető országokban. Persze az energiaválság közepette a nyugati turisták is sokkal jobban megnézik, hol költsék el a pénzüket, az így is kijelenthető, hogy a magánszállásoknak 2022 jó év volt, annak ellenére, hogy folyamatosan emelni kellett az árakat. Igaz az is, hogy a covid alatt a magánszállások, apartmankiadók háromnegyede eltűnt, tehát volt is honnan felállni
- mondta a Pénzcentrumnak Schumicky Balázs. Hozzátette azt is, hogy megjósolhatatlan, meddig tart még a drágulás, ugyanis ez attól is függ, mennyi turista érkezik Budapestre: az energiaválság beleszólhat ebbe is.
Az oroszok és az ukránok teljesen eltűntek a turisták közül, előbbiek eltűnése nagy csapás, mert jól költő vendégeknek számítanak. A nyugati, mondjuk angol, német vagy francia turistk egyelőre ugyanakkora mértékben érdeklődnek hazánk szépségei és szolgáltatásai iránt mint eddig, de az kérdéses, meddig lesz ez így – ha egyre többet és többet fizetnek majd otthon az energiáért, akkor nagyon meg fogják nézni, hogy mennyit költenek még akkor is, ha olyan olcsó turisztikai célpontot választanak, mint amilyen a magyar főváros
- tette hozzá a szakmai szövetség vezetője.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Még mindig szeretünk itthon nyaralni
De attól sem kell félni, hogy a magyarok hűtlenül elhagyják a belföldi nyaralást: mint a Szállás.hu-tól megtudtuk, 2022-ben ez az utazási mód, a naralásnak, pihenésnek ez a típusa töretlenül népszerű tudott maradni.
17,5 százalékkal nőtt a bruttó szobaár bevétel 2022 nyarán tavalyhoz képest, a foglalások darabszáma 7,4 százalékkal gyarapodott a Szallas.hu adatai szerint. Egy főnek egy éjszaka átlagosan 11 ezer forintba került, ami átlag 11,4 százalékos drágulást jelent. Bár tavalyhoz képest nőtt a külföldre szóló foglalások aránya, még így is jóval több magyar nyaralt idén belföldön, mint 2019-ben
- írta lapunknak a szállás.hu. Kiemelték azt is, hogy már sokkal komolyabb az előfoglalási kedv, amit szintén a covid tépázott meg a maga idejében.
A vendégek újra bátrabbak az előfoglalást illetően, hiszen a lemondási díj nélkül és az előlegfizetés nélkül foglalható opciók anyagi biztonságot jelentenek számukra. Augusztusban foglalási számban ugyan lassulást tapasztaltunk, de ez a 2019-es trendek alapján várható volt, hiszen a COVID előtti időszakban is hangsúlyosabb volt az előfoglalás a nyárra. Ugyanakkor ez az összeredményben nem okozott visszaesést, hiszen az előfoglalás nagyobb ütemű volt, mint az elmúlt két évben, és egyébként 2019-hez képest is erősebbre sikerült
- mondta a Pénzcentrumnak Kelemen Lili, a Szállás.hu szóvivője.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.