Az előrejelzések alapján november 22-én, pénteken érkezik a 2024-2025-ös téli szezon első havazása.
Aki nem szeretne súlyos tízezreket fizetni éjszakánként egy szállodai szobáért vagy apartmanért, az ennek a töredékéért is nyaralhat, persze egy kicsit szokatlan körülmények között. De aki kipróbálta, az sosem felejti el!
Májusban végül késve ugyan, de elindult a belföldi turisztikai szezon, amely júniusban és júliusban további erősödést mutatott: múlt hónapban már majdnem másfélmillió vendégéjszakát töltött a Balatonon környékén a mintegy 430 ezer vendég. A magánszállások árai azonban jócskán felmentek, főleg a kiadó apartmanoké. Ahogy arról a Pénzcentrum nemrégiben beszámolt, előfordult olyan eset is idén, hogy a korábbi években kiadott házért közel háromszoros pénz kért el a tulajdonos. A fentieket megerősítette Bártfai Endre, a BGE Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karának mesteroktatója.
"Meggyőződésem, hogy az áremelés egy normális piaci reakció. Idén a belföldi turizmuson van a hangsúly: a SZÉP kártyára feltölthető extra pénzekkel is ezt akarják erősíteni. És ezekre az extra pénzekre reagálnak a szállásadók, hiszen aki a kártyával utazik, az kevésbé árérzékeny, mit az, aki a zsebből állja, készpénzzel fizet a szolgáltatásokért. Tehát a SZÉP kártáyknak lehet egyfajta árfelhajtó hatásuk" - mondta el a szakember lapunknak.
De persze a világjárvány is érezteti hatását, ugyan nem közvetlenül, de például egy vendégfogadó sok esetben 1-2 napot is kihagy két vendég között, a vírus miatt, hogy megfelelően fertőtleníteni tudja a helyiségeket. Ez nem csak vendégéjszakák kiesését jelenti, de az eszközök, fertőtlenítőszerek beszerzése is plusz költséget jelent - ezt már dr. Mörk László, a Magánszállásadók Országos Szövetségének elnöke tette hozzá. Egy biztos: az egyik legbiztonságosabb nyaralás idén az, ha sajátunkban alszunk, azaz lakókocsiban, vagy sátorban.
- mondta a Pénzcentrumnak Kertész Gábor, a Magyar Lakóautó Klub vezetője, a Kertész szerint, a lakóautóipar nagyon dinamikusan fejlődik.
A lakóautó bérlés a szakember szerint napi 20 és 50 ezer forint körül van - ennyi pénzért már kacsalábon forgó sátrat veszünk négy személyre. Tehát a sátrazás egy lényegesen olcsóbb műfaj, még ha a hazai kempingekben napidíjat kell is fizetni. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK) regisztrált 266 kemping közül számos vízparti fekvésű, illetve gyógyfürdő vagy strand szomszédságában található, közvetlen átjárással a fürdő területére, de a hegyvidékeken is elérhető ez a szálláshelyforma.
A klasszikus kempingező (saját sátorral, lakókocsival, lakóbusszal) érkező vendégeket szinte korlátlanul tudják fogadni a hazai kempingek- olvasható a turizmus.com-on. Ám a helyzet számukra sem egyszerű, hiszen a járvány komoly feladat elé állította a kempinges szakmát is. A kempingek újraindulása nagyjából egybeesett a szállodákéval, néhány egység már május 15-én megnyitott, de pünkösdre mindenhol újra fogadták a vendégeket. Az újranyitáskor a Magyar Turisztikai Ügynökség Covid-19 kézikönyvében szereplő ajánlásokat vették figyelembe, a bejáratoknál és közösségi helyiségekben kézfertőtlenítőt helyeztek ki, a közösségi helyiségeket naponta többször takarítják - tudatta Kisgyörgy Borbála, a Magyar Kempingszövetség elnöke.
Ez komoly? Sátorban?
A rendszerváltás előtt a 70-es, 80-as években Magyarországon meglehetősen tévesen a csóróság szinonimájának tekintették a kempinges nyaralást. És ez a makacs berögződés kellően sokáig tartotta is magát. Pedig erről szó sincs, a kempingezés sokkal inkább a természet közeliség szimbóluma, nem a komfort hiányáé. Nem is csoda, hogy hazánkban is egyre többen fedezik fel ennek a nyaralási típusnak az előnyeit. Persze, itt is vannak alapszabályok, amit egy utazásszervezésnél be kell tartani, de ha mindent "jól csinálunk", Barna Béla világjáró szerint olcsóbban megúszhatjuk a francia Riviérát, mint a Balatont.
Az osztrákok, németek, hollandok, franciák több évtizede hódolnak a kempingezésnek, ami magával hozta azt is, hogy mind Horvátországban, mind pedig Magyarországon kialakultak olyan kempingek, amik voltak annyira minőségiek, hogy a külföldiek is szívesen jöjjenek ide pihenni.
- mondta el a világjáró.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nézzünk körül!
Mind ahogy abban már fentebb megegyezünk, 50 ezer forint körül már egészen jó minőségű 4 személyes sátrat lehet vásárolni, és nagy előnye, hogy csak egyszer kell megvenni, utána, ha jól bánunk vele, hosszú évekig a rendelkezésünkre áll. Persze ne legyünk álszentek, ezen kívül még számos csábító kempingeszközt fogunk megvásárolni: hálózsák, polifoam, gázfőző, kempingasztal székekkel, pohár, tányér, lámpa, és még ezer kis mütyür, amire elcsábulhatunk - ha még plusz 50 ezernél megállunk, már ügyesek vagyunk.
Az sátorhelyek árai közt is egészen nagy a különbség. A booking.com összesítése szerint Magyarország legjobb kempingjei ennyibe kerülnek:
- Glamp-Inn Kapolcs: 2070 forint/sátor
- Kéktó Kemping Gyékényes: 1800 forint/sátor
- Badacsony Kemping - Badacsonytomaj: 2600 forint/sátor
- Nyírfás Camping Nagykanizsa: 1800 forint/sátor
- Börzsönyi Szabadidőközpont: egyedi ajánlat
- Diósd Camping - Balatonföldvár - szállásdíj: 1000 forint/fő, sátorhely: 1000 forint
- Magyarroute66 - Szilvásvárad: 2000 forint/éj/fő
A kemping, annak aki bírja a félnomád körülményeket, jó választás lehet, de érdemes indulás előtt körülnézni és tájékozódni, hiszen vannak bőven olyan helyek, amelyek felújítása, karbantartása elmaradt az utóbbi években, és a vizesblokkok állapota korántsem kielégítő.
Ahogy ez az egyéb szállásoknál már megszokhattuk, a legdrágább kempingeket is a Balaton környékén, és a Tisza tónál találjuk, itt átlagosan 3-5 ezer forintot kérnek el a sátorhelyért és a vizesblokkok használatáért egy éjszakára, sok helyen külön kell még fizetni személyenként is.
A kevésbé népszerű, de szintén vízparti helyeken ennek az árnak nagyjából a feléért verhetünk sátrat.
Kempingezz a fővárosban!
Szinte hihetetlen de Budapest szívében is tudunk sátrazni az Örs vezér tértől mindössze néhány percnyire. Az Aréna Campingben a sátorhely 1500 forint, személyeknek pedig 2000 forint egy éjszakára, de akár a Haller utcában is 1800 forint/fő áron, a sátorhely 1900 és 3900 forint között van.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.