Az elmúlt két évben szinte folyamatosan növekszik az újonnan felvett lakáshitelek átlagösszege.
Németországban néhány hónapja "megharapta" egy férfi ujját egy ATM, amikor megpróbált a pénze után nyúlni. Az esetből per lett, de úgy tűnik, az áldozat volt a hibás. Vajon Magyarországon történt már hasonló eset, kell-e félnünk a bankjegykiadó automatáktól?
Érdekes esetről számolt be nemrég a német sajtó. Egy 62 éves férfi pénzt szeretett volna kivenni egy bankjegykiadó automatából Dortmund külvárosában, amikor a bankjegykiadó nyílás hirtelen becsukódott, és eltörte a férfi ujját. A lapok beszámolója szerint az automata meghibásodhatott, ugyanis a pénz csak félig lógott ki a nyíláson, ezért a szerencsétlenül járt ügyfél kénytelen volt mélyebbre nyúlni - ekkor történt a baleset.
A történet folytatása, hogy a sértett 5 ezer eurós (1,5 millió forint) kártérítést követelt bankjától, a düsseldorfi bíróság azonban elutasította a keresetet, mondván, a férfi túl mélyen nyúlt a nyílásba, a bank pedig nem vonható felelősségre egy olyan, előre nem látható veszély kapcsán, amit egy - egyébként szabályszerűen karbantartott - ATM okozhat. Az ítélet nem jogerős.
Felmerül a kérdés: veszélyes lehet egy ATM?
Kíváncsiak voltunk arra, vajon Magyarországon történt-e már hasonló baleset. Az egyik legnagyobb hazai ATM-üzemeltető cégnél, a TrezEx megkeresésünkre elmondta, hogy az általuk üzemeltetett ATM-ek esetében hasonló baleset még nem fordult elő, és a németországi esethez hasonlóról nem is hallottak eddig Magyarországon.

Mint megtudtuk, az ilyen sérülés bekövetkezésének esélye gyakorlatilag a nullával egyenlő. A berendezések alapvetően úgy vannak összeszerelve és rögzítve, hogy rendeltetésszerű használat során a személyi sérüléssel járó balesetek esélyét szinte a nullára csökkentsék.
A gépek pénzkiadó nyílásának reteszét - szakmai nevén a shuttert - például olyan műanyag fogaskerekek mozgatják, amelyek szándékosan úgy vannak összeszerelve - elsősorban biztonsági okok miatt -, hogy a legkisebb ellenállás hatására szétessenek, összetörjenek, ezzel voltaképpen leállítva a teljes berendezés működését. Ennek oka, hogy ha valaki csalás céljából fel akarja feszíteni a pénzkiadó nyílást, akkor leállítja a teljes berendezést, így megelőzhető a károkozás. Ez a leállás egyébként minden esetben bekövetkezik, hiszen a shutter több, kifejezetten ezt figyelő érzékelővel is fel van szerelve. Az tehát a szakemberek számára kizártnak tűnik, hogy egy ATM pénzkiadó nyílása valakinek a kezét a csontok töréséig préselje.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ettől függetlenül természetesen fizikailag lehetséges, hogy valaki benyúljon a pénzkiadó nyílásba, de mivel a készpénzt két pár szíj - az úgynevezett presenter - tolja ki a felhasználónak, így némi kellemetlen érzésen kívül fájdalmat vagy sérülést nem okoz a folyamat. Ráadásul ez is egy kifelé ható erő, amely ismét az ellen szól, hogy az ember kezét bekapja a gép.
Azt ugyanakkor nem javasolják, hogy megfelelő szakismeret és felhatalmazás nélkül bárki is megpróbáljon a gépek burkolata alá benyúlni, a burkolatot felfeszíteni, hiszen ez rongálásnak minősül, az így okozott kárt pedig a rongálónak kell megtérítenie.
A TrezEx szakértői szerint az ATM által okozott esetleges sérülések miatti felelősség általában az üzemeltetőt terheli, de ez hangsúlyozottan csak abban az esetben áll fenn, ha a berendezést nem a rendeltetésének megfelelően, nem a biztonsági szabályokat betartva használták.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


