Sok háztartásban bevett szokás az edények elöblítése a mosogatógépbe helyezés előtt, pedig a szakértők szerint ez felesleges.
Erre sok magyar szülő nem gondolt: csak akkor kapnak észbe, mikor már elkezdődött a téli szünet
A téli szünidő idén is hosszúra nyúlik, december 21-től január 5-ig tartanak zárva az iskolák. Ez az időszak különösen a szülők számára jelenthet kihívást, hiszen nemcsak a gyerekek felügyeletéről, de a szabadidő hasznos eltöltéséről is gondoskodni kell. Hogyan érhetjük el, hogy a gyerekek ne csak a digitális eszközökön „lógjanak”, hanem fejlődjenek és közben jól is érezzék magukat?
"A tartalmas és pihentető téli szünet az előzetes tervezésen múlik" – mondja Koren Balázs a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli szakmai vezetője, gyakorló édesapa. Már a szünet elején érdemes összeállítani egy tervet, amely közös programokat és egyéni elfoglaltságokat is tartalmaz. Fontos, hogy a gyerekek érezzék: ezek a programok róluk szólnak, és szülőként mi is valóban részt veszünk ezekben. A változatos programok kulcsfontosságúak: legyen szó téli sportokról, múzeumlátogatásról, kézműveskedésről vagy akár közös filmezésről. Ezek nemcsak szórakoztatóak, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy a család erősítse kapcsolatait és új közös élményeket szerezzen.
A digitális eszközöket sem érdemes teljesen mellőzni. „Ne tiltással oldjuk meg a képernyőidő kérdését, hanem közös szabályok kialakításával” – javasolja Koren Balázs. Ezeket az eszközöket használhatjuk tanulásra, közös játékra vagy akár kreatív projektek megvalósítására, mint például egy rövidfilm készítése. A szakértő szerint az is fontos, hogy a szülők megértsék, mivel foglalkoznak a gyerekeik az online térben. Érdemes velük leülni és elővenni közösen azokat a játékokat, amikkel ők naponta játszanak, és hagyni, hogy most ők tanítsanak bennünket. Ez nemcsak a kötődést erősíti, hanem segíti a szülőt abban is, hogy jobban eligazodjon és rálásson arra, mi érdekli a gyerekeket.
Praktikus megoldások a mindennapokra
Ha a szülők nem tudnak állandóan jelen lenni, érdemes más családokkal összefogni, és „szülőcsere” programot szervezni. Így a gyerekek baráti társaságban lehetnek, miközben a szülők is megoszthatják a felügyelet terheit. A további lehetőségek közé tartozik a társasjáték, az otthoni barkácsolás vagy akár egy közös főzés, amelyek egyszerre szórakoztatóak és fejlesztőek.
A téli szünet legfontosabb üzenete, hogy a gyerekek érezzék: fontosak számunkra, és szeretünk velük együtt lenni. „A közös élmények hosszú távon is meghatározóak, ezért szánjunk időt a minőségi programokra” – foglalja össze Koren Balázs. Legyen szó aktív szabadtéri tevékenységekről vagy otthoni, nyugodt elfoglaltságokról, a lényeg az egyensúly és a figyelmes jelenlét.
Egy hét sincs karácsonyig: ezeket a teendőket előre intézd el, hogy elkerüld az idegbajt a konyhában
A pontos ütemterv készítése és bizonyos feladatok kiosztása családtagoknak szintén segíthet a stressz csökkentésében.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Már számlát befizetni és adományozni is lehet az ATM-eknél
A készpénzbefizetés népszerűsége is folyamatosan emelkedik.
-
Celebek és sztársportolók hirdetik a kamu befektetéseket – de hogy védekezhetünk a csalók ellen?
A pénzügyi csalások nem tűnnek el, csak folyamatosan átalakulnak.